Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

28 lutego 2023

Z kart historii ruchu ludowego

Fot. z zasobu IPN

Fot. z zasobu IPN

Niedawno, 20 lutego br. w Złejwsi Wielkiej odbyła #się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać wybitnego działacza NSZZ RI Solidarność śp. kolegi Henryka Kapsy oraz lokalnych działaczy. W telewizyjnym przekazie, jak również w naszych lokalnych informacjach, powielono nieprawdziwą informację stwierdzając, że … „ legalizacja naszego Związku (rejestracja) nastąpiła w lutym 1981 roku”.

Fakty są jednak takie, że w wyniku „Porozumienia bydgoskiego” zawartego w dniu 17 kwietnia 1981 roku ze strajkującymi chłopami w gmachu WK ZSL w Bydgoszczy, przedstawiciele Rządu PRL zobowiązali się do stworzenia podstaw prawnych zmierzających do zarejestrowania naszego Związku, uznając zatem po raz pierwszy naszą podmiotowość społeczną. Natomiast rejestracja nastąpiła w dniu 12 maja 1981 roku w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim we Warszawie, w podobnym trybie i na podstawie tych samych przepisów, w jakim nastąpiła rejestracja Solidarności robotniczej.
Niemniej, słowa podziękowania należą się wszystkim dziennikarzom i redaktorom, za dbałość w przekazywaniu młodemu pokoleniu tej pamięci historycznej. Dodam, że w bydgoskim strajku trwającym 33 dni, udział brało paru moich kolegów - rolników z naszej Gminy, a na rejestrację do Warszawy pojechał od nas cały autobus. Wielu z nich już nie żyje.


O tą pamięć zadbali również nasi radni, uchwalając dwa miesiące temu nadanie jednemu z rond nazwę Solidarności rolniczej. Od pewnego jednak czasu, w związku z tą sprawą, zaczynają w niektórych kręgach narastać spekulacje, podejrzenia i nieporozumienia. Powiela się jakąś szeptaną legendę, rzucającą złe światło na pracę Rady Gminy, sugerującą, że aby uzyskać przychylną akceptację radnych, konieczne było jakieś mistyczne oboczne oddziaływanie osób trzecich spoza naszej Gminy, w postaci bliżej nie określonych rozmów, monitów i pism.

Fakty wyglądają zgoła inaczej. Na wniosek, wybranego przez rolników do pełnienia tej zaszczytnej funkcji - Przewodniczącego Powiatowej Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle, kolegi Przemysława Lepperta, w dniu 28 października 2021 roku Rada Miejska w Nakle podjęła Uchwałę, pozytywnie opiniując złożony wniosek dotyczący nadania nazwy rondu, przekazując go jednocześnie Burmistrzowi do dalszego procedowania. Co jest najważniejsze w sprawie, przedmiotowa Uchwała Rady była podjęta jednogłośnie ponad podziałami przez wszystkich 21. obecnych na sali radnych, w sposób rzeczowy, przyjazny i życzliwy. Również przyjęta jednogłośnie w dniu 22 grudnia 2022 roku w tej sprawie Uchwała, nie wymagała przed tym żadnego nacisku z zewnątrz, ponieważ nasi radni z ich Przewodniczącym, już w poprzednim głosowaniu wyrazili jasno swoją wolę i zbieżność poglądów, a to nie mogło u nikogo przecież budzić już żadnych lęków, niepokojów i obaw.

Te wspomniane przeze mnie napięcia są inspirowane z zewnątrz i tylko przez szacunek do kolegów, którzy pełnią obecnie wysokie funkcje w rolniczych strukturach, nie będę już tego rozwijał. Wypada jedynie przypomnieć, że Solidarność, to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu. Ta „szorstka przyjaźń” pomiędzy niektórymi osobami, nie powinna się przenosić na struktury, a tym bardziej na teren naszej Gminy.

Stojąc na gruncie legalizmu, należy stwierdzić, że realizacja podjętych uchwał należy wyłącznie do Zarządu Gminy. Burmistrz, wybrany w wyborach bezpośrednich, jest przecież gospodarzem naszej Gminy i podejmuje odpowiednie i wiążące decyzje. O ile uzna to za stosowne, może się zwrócić z zapytaniem o wyrażenie swojej opinii dotyczącej zorganizowania planowanej uroczystości do wnioskodawcy Przemysława Lepperta, związku zawodowego rolników, przedstawicieli rad, stowarzyszeń i innych instytucji związanych z rolnictwem, powołując ich lub nie, do grona współorganizatorów. Dlatego uważam, że żadni samoistni suflerzy nie są nam potrzebni, a trwająca od pewnego czasu widoczna walka o strefy wpływu w środowisku rolniczych ugrupowań, nie powinna mieć miejsca na terenie naszej Gminy. Ja w takie intrygi nie wchodzę.

Materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 1299 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (8)

  ONU, w dniu 01-03-2023 08:38:04 napisał:

  I po co Wam to było . Przyjdzie nowy rząd i podzieli nas między niemcami i rosją . O to poświęcaliście swoje życie?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Demaskuj trolla, w dniu 01-03-2023 13:46:58 napisał:

  Jesteś rosyjskim trollem .

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Józek, w dniu 01-03-2023 16:50:47 napisał:

  A dlaczego nie trollem niemieckim?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  toja, w dniu 01-03-2023 22:33:48 napisał:

  Stojąc na gruncie legalizmu trzeba było dodać, że ten trzymany na ramionach to "tw", a w stanie wojennym występował w TVP. Albo dać inne zdjęcie.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Tadeusz Jakubek, w dniu 02-03-2023 08:59:35 napisał:

  Nie trzeba stać na gruncie legalizmu , aby wiedzieć , że nasz kolega śp. Jan Henryk Kułaj ur. 11.01.1958 r. w Jarosławiu , nie figuruje w żadnym katalogu tajnych współpracowników.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ma skłonić do refleksji

21 czerwca 2024 r. rusza szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa# ruchu drogowego. Publikowana przez Policję mapa "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2024 " od lat spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów. Ma ona ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi każdego dnia na polskich drogach.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)