Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

28 lutego 2023

Z kart historii ruchu ludowego

Fot. z zasobu IPN

Fot. z zasobu IPN

Niedawno, 20 lutego br. w Złejwsi Wielkiej odbyła #się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać wybitnego działacza NSZZ RI Solidarność śp. kolegi Henryka Kapsy oraz lokalnych działaczy. W telewizyjnym przekazie, jak również w naszych lokalnych informacjach, powielono nieprawdziwą informację stwierdzając, że … „ legalizacja naszego Związku (rejestracja) nastąpiła w lutym 1981 roku”.

Fakty są jednak takie, że w wyniku „Porozumienia bydgoskiego” zawartego w dniu 17 kwietnia 1981 roku ze strajkującymi chłopami w gmachu WK ZSL w Bydgoszczy, przedstawiciele Rządu PRL zobowiązali się do stworzenia podstaw prawnych zmierzających do zarejestrowania naszego Związku, uznając zatem po raz pierwszy naszą podmiotowość społeczną. Natomiast rejestracja nastąpiła w dniu 12 maja 1981 roku w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim we Warszawie, w podobnym trybie i na podstawie tych samych przepisów, w jakim nastąpiła rejestracja Solidarności robotniczej.
Niemniej, słowa podziękowania należą się wszystkim dziennikarzom i redaktorom, za dbałość w przekazywaniu młodemu pokoleniu tej pamięci historycznej. Dodam, że w bydgoskim strajku trwającym 33 dni, udział brało paru moich kolegów - rolników z naszej Gminy, a na rejestrację do Warszawy pojechał od nas cały autobus. Wielu z nich już nie żyje.


O tą pamięć zadbali również nasi radni, uchwalając dwa miesiące temu nadanie jednemu z rond nazwę Solidarności rolniczej. Od pewnego jednak czasu, w związku z tą sprawą, zaczynają w niektórych kręgach narastać spekulacje, podejrzenia i nieporozumienia. Powiela się jakąś szeptaną legendę, rzucającą złe światło na pracę Rady Gminy, sugerującą, że aby uzyskać przychylną akceptację radnych, konieczne było jakieś mistyczne oboczne oddziaływanie osób trzecich spoza naszej Gminy, w postaci bliżej nie określonych rozmów, monitów i pism.

Fakty wyglądają zgoła inaczej. Na wniosek, wybranego przez rolników do pełnienia tej zaszczytnej funkcji - Przewodniczącego Powiatowej Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle, kolegi Przemysława Lepperta, w dniu 28 października 2021 roku Rada Miejska w Nakle podjęła Uchwałę, pozytywnie opiniując złożony wniosek dotyczący nadania nazwy rondu, przekazując go jednocześnie Burmistrzowi do dalszego procedowania. Co jest najważniejsze w sprawie, przedmiotowa Uchwała Rady była podjęta jednogłośnie ponad podziałami przez wszystkich 21. obecnych na sali radnych, w sposób rzeczowy, przyjazny i życzliwy. Również przyjęta jednogłośnie w dniu 22 grudnia 2022 roku w tej sprawie Uchwała, nie wymagała przed tym żadnego nacisku z zewnątrz, ponieważ nasi radni z ich Przewodniczącym, już w poprzednim głosowaniu wyrazili jasno swoją wolę i zbieżność poglądów, a to nie mogło u nikogo przecież budzić już żadnych lęków, niepokojów i obaw.

Te wspomniane przeze mnie napięcia są inspirowane z zewnątrz i tylko przez szacunek do kolegów, którzy pełnią obecnie wysokie funkcje w rolniczych strukturach, nie będę już tego rozwijał. Wypada jedynie przypomnieć, że Solidarność, to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu. Ta „szorstka przyjaźń” pomiędzy niektórymi osobami, nie powinna się przenosić na struktury, a tym bardziej na teren naszej Gminy.

Stojąc na gruncie legalizmu, należy stwierdzić, że realizacja podjętych uchwał należy wyłącznie do Zarządu Gminy. Burmistrz, wybrany w wyborach bezpośrednich, jest przecież gospodarzem naszej Gminy i podejmuje odpowiednie i wiążące decyzje. O ile uzna to za stosowne, może się zwrócić z zapytaniem o wyrażenie swojej opinii dotyczącej zorganizowania planowanej uroczystości do wnioskodawcy Przemysława Lepperta, związku zawodowego rolników, przedstawicieli rad, stowarzyszeń i innych instytucji związanych z rolnictwem, powołując ich lub nie, do grona współorganizatorów. Dlatego uważam, że żadni samoistni suflerzy nie są nam potrzebni, a trwająca od pewnego czasu widoczna walka o strefy wpływu w środowisku rolniczych ugrupowań, nie powinna mieć miejsca na terenie naszej Gminy. Ja w takie intrygi nie wchodzę.

Materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 1295 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (8)

  ONU, w dniu 01-03-2023 08:38:04 napisał:

  I po co Wam to było . Przyjdzie nowy rząd i podzieli nas między niemcami i rosją . O to poświęcaliście swoje życie?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Demaskuj trolla, w dniu 01-03-2023 13:46:58 napisał:

  Jesteś rosyjskim trollem .

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Józek, w dniu 01-03-2023 16:50:47 napisał:

  A dlaczego nie trollem niemieckim?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  toja, w dniu 01-03-2023 22:33:48 napisał:

  Stojąc na gruncie legalizmu trzeba było dodać, że ten trzymany na ramionach to "tw", a w stanie wojennym występował w TVP. Albo dać inne zdjęcie.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Tadeusz Jakubek, w dniu 02-03-2023 08:59:35 napisał:

  Nie trzeba stać na gruncie legalizmu , aby wiedzieć , że nasz kolega śp. Jan Henryk Kułaj ur. 11.01.1958 r. w Jarosławiu , nie figuruje w żadnym katalogu tajnych współpracowników.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)