Ciekawostki
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)42. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Strzały na Placu św. Piotra w Rzymie

Było pogodne popołudnie, środa 13 maja 1981 r. Odkryty papamobile drugi raz okrążał Plac św. Piotra.# Zatrzymał się, a Jan Paweł II nie potrafił odmówić sobie serdeczności wobec zgromadzonych. Przywitał się z małą dziewczynką. Chwilę później rozległy się strzały.
(czytaj więcej)Śniadanie najważniejszym posiłkiem. Co pownno znaleźć się na stole?

Śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak – to znane powiedzenie# podkreśla rolę, jaką zawsze przypisywano pierwszemu, porannemu posiłkowi. Przypominamy, dlaczego powinniśmy rano jeść i przede wszystkim, co powinno znaleźć się na naszym stole.
(czytaj więcej)Gdzie Polacy zamierzają spędzić majówkę ? Plany na długi weekend

W tym roku podczas długiego weekendu majowego tj. w okresie 29 kwietnia – 3 maja Polacy planują# podróżować po Polsce. Zagranicą spędzi majówkę – tylko co dwudziesty ankietowany. Wynika to z badań preferencji wyjazdowych Polaków zleconych przez Polską Organizację Turystyczną.
(czytaj więcej)Irena Santor Honorową Obywatelką naszego województwa. Uroczysta sesja

Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, urodzona w Papowie Biskupim ambasadorka naszego województwa#, podczas dzisiejszej (26 kwietnia) uroczystej sesji sejmiku przyjęła tytuł Honorowej Obywatelki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Późnym popołudniem w Teatrze Horzycy benefis artystki.
(czytaj więcej)Dzisiaj Dzień Drogowca i Transportowca. Święto na kartach historii

Z tej okazji składamy najlepsze życzenia drogowcom, którzy każdego dnia pracują nad rozwojem #polskiej infrastruktury drogowej. Zarówno pracownikom firm wykonawczych, budujących nowe drogi jak i firm utrzymaniowych, dbających o porządek i bezpieczeństwo na już istniejących. Składamy również życzenia przedstawicielom innych zarządców dróg publicznych w Polsce, a także wszystkim pasjonatom drogownictwa.
(czytaj więcej)Akcja "Droga to nie wysypisko”. Śmieci to także niebezpieczeństwo

Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu #opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Dlatego startujemy z akcją informacyjną "Droga to nie wysypisko”! Zaczynamy już jutro 22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi, który inauguruje jednocześnie przedsięwzięcia Sprzątania Świata.
(czytaj więcej)Jak pozbyć się kilogramów przed wakacjami? Pięć rad dietetyka

Zbliżają się wakacje, a tym samym coraz częściej nasze myśli kierują są ku temu, jak prezentuje się nasza sylwetka. #Po długiej zimie, pracy przy biurku i małej ilość ruchu, często nasza kondycja i ciało pozostawiają wiele do życzenia. Obecnie jest najlepszy czas, aby zadbać o siebie i zdążyć przed wakacjami z pozbyciem się zbędnych kilogramów, gdyż prawidłowe chudnięcie określa się w przedziale 0,5 do 1 kg tygodniowo. Poniżej przedstawiamy 5 rad dietetyka, jak schudnąć 5 kilogramów bez wyrzeczeń i przede wszystkim – zdrowo.
(czytaj więcej)Poniedziałek Wielkanocny. Tradycje i zwyczaje ludowe

Poniedziałek Wielkanocny obfituje w tradycje i zwyczaje ludowe, które w różnych częściach Polski# są znane i wciąż kultywowane albo powoli odchodzą w zapomnienie. Dzień ten łączy w sobie dwie symboliki – chrześcijańską i pogańską. Przenikanie się tych dwóch tradycji wytworzyło bogactwo obrzędów praktykowanych przez wieki.
(czytaj więcej)Dzisiaj Niedziela Wielkanocna. Uroczystą mszę poprzedza procesja

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, #gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa. Świętowanie Wielkiej Nocy zaczyna się dzisiaj, podobnie jak dawniej, od rezurekcji, czyli uroczystej mszy św., którą poprzedza procesja. Nazwa „rezurekcja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza powstanie z martwych. Tę mszę o świcie rozpoczyna trzykrotne procesyjne obejście kościoła. Na czele procesji niesiony jest krzyż ozdobiony czerwoną stułą, tuż za nim figura Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancja z Hostią. Przy biciu dzwonów Najświętszy Sakrament w procesji trzykrotnie obnoszony jest wokół świątyni.
(czytaj więcej)Dzisiaj Wielka Sobota. W kościołach Adoracja Najświętszego Sakramentu

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. #Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.
(czytaj więcej)Dzisiaj Wielki Piątek. Czas powagi i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się #mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.
(czytaj więcej)Dzisiaj Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

W kulturze ludowej, ale i współcześnie ważne chwile związane ze sferą sacrum zaczynają się od Wielkiego Czwartku#, który jest początkiem Triduum Paschalnego zakończonego nieszporami w Wielką Niedzielę.
(czytaj więcej)Dzisiaj Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej #Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm. W zwyczajach ludowych Niedzieli Palmowej obok interpretacji chrześcijańskiej można odnaleźć dawniejsze wierzenia pogańskie związane z obrzędami wegetacyjno-agrarnymi.
(czytaj więcej)Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Z kart historii ruchu ludowego

Niedawno, 20 lutego br. w Złejwsi Wielkiej odbyła #się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać wybitnego działacza NSZZ RI Solidarność śp. kolegi Henryka Kapsy oraz lokalnych działaczy. W telewizyjnym przekazie, jak również w naszych lokalnych informacjach, powielono nieprawdziwą informację stwierdzając, że … „ legalizacja naszego Związku (rejestracja) nastąpiła w lutym 1981 roku”.
(czytaj więcej)Wierni wartościom. Żołnierze odwiedzili kombatantów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, z okazji 81 rocznicy powstania Armii Krajowej, odwiedzili kombatantów z Grudziądza.
(czytaj więcej)Kino, kwiaty, czekoladki czy pluszowy miś? Idealny pomysł na walentynki

Święto zakochanych obchodzone jest w naszym kraju od lat 90. XX wieku, czyli już na dobre zagościło w kalendarzu wszystkich par.# Z badań IPSOS wynika, że Walentynki obchodzi w Polsce 2/3 mieszkańców. Zwyczajowo w tym dniu wysyłamy do naszych drugich połówek kartki z wyznaniem miłości i sympatii. Duże znaczenie mają także wręczane sobie wzajemnie drobne prezenty. Niezmiennie popularne są pluszowe misie, czekoladki i oczywiście kwiaty. Wiele par z okazji Walentynek planuje wyjście do kina, na koncert, czy na romantyczną kolację we dwoje. Walentynki to zatem idealna okazja do wyrażenia swoich uczuć i sprawienia przyjemności bliskiej osobie. Nic przy tym nie może się równać z samodzielnie przygotowanymi atrakcjami.
(czytaj więcej)Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.
(czytaj więcej)Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.
(czytaj więcej)Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)