Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 marca 2025

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

Prace modernizacyjne rozpoczną się niezwłocznie. Równocześnie samorząd województwa, który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie, przystąpił do wyłonienia obsługującego tę linię przewoźnika. Przejazdy do naszego najsłynniejszego uzdrowiska uruchomimy już w grudniu.

Gruntowna modernizacja infrastruktury kolejowej jest warunkiem do uruchomienia połączeń na tej nieużywanej od kilkunastu lat linii. Inwestycja umożliwi przejazd pociągów z prędkością 120 km na godzinę. Prace obejmują również przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, odnowienie peronów w Ciechocinku, Aleksandrowie i Odolionie oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej. Koszt wyniesie 25 mln złotych.

- Z inicjatywy samorządu województwa do rozkładu jazdy po 14 latach wracają połączenia z Ciechocinkiem. Jestem przekonany, że termin inauguracji przejazdów z pewnością zostanie dotrzymany. Do Ciechocinka będzie kursować najnowocześniejszy tabor, jakim dysponujemy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na finansowanie połączeń kolejowych na trasie Bydgoszcz-Toruń-Otłoczyn-Ciechocinek w latach 2025–2030 przeznacza 30 milionów złotych.

Wyłoniony w przetargu przewoźnik od 14 grudnia zapewni kursy minimum ośmiu par pociągów z Ciechocinka do Aleksandrowa Kujawskiego. Pociągi będą klimatyzowane, nowoczesne i przystosowane do przewozu rowerów.

Za przejazd na tej trasie osoby powyżej 65. roku życia zapłacą jedynie 4 złote, a w pierwszym miesiącu kursowania wszyscy pasażerowie tylko symboliczną złotówkę.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Oceń artykuł: 19 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja BDO
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)