Przedszkole zamieniło się w kolorowy raj. Świętowano cały tydzień

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie
W dniach od 17 marca 2025r. do 21 marca 2025r., nasze przedszkole zamieniło się # w kolorowy raj. Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Ciekawą formą ich utrwalenia jest „Tydzień kolorów w przedszkolu”.
Dziecko obcując z przedmiotami w danym kolorze, słuchając wierszy, piosenek wykonując prace plastyczne i doświadczając ich wszystkimi zmysłami na pewno szybko utrwali daną barwę.
W poniedziałek 17 marca dominowała barwa pomarańczowa Dzieci malowały i wyklejały wesołe marchewki, tańczyły do piosenek o kolorze pomarańczowym, wysłuchały wiersza o „Marchewce”. Przedszkolaki razem z paniami miały możliwość przygotowania samodzielnie zdrowych surówek i soków. Nie zabrakło również słodkiego co nieco, tu królowały „babeczki marchewkowe”.
W wtorek 18 marca bawiliśmy się kolorem żółtym . Dominowały zabawy oraz piosenki o słoneczkach i wszystkim co żółte. Były również wiersze, „żółte zagadki”, zabawa z żółtą piłką i „List do słońca” z prośbą aby zawsze świeciło, bo dzięki niemu jest jasno i ciepło. Dzieci oglądały ilustracje przedmiotów, roślin w kolorze żółtym, wyszukiwały koloru żółtego w otoczeniu. Nie zabrakło również sensorycznych eksperymentów z mas sensorycznych, cieczy, owoców i warzyw. Maluchy miały możliwość przygotowania szaszłyków z żółtych owoców i pysznych koktajli.
W środę 19 marca królował kolor czerwony. Podczas zajęć rozmawialiśmy o uczuciach, uczyliśmy się je nazywać i dostrzegać u innych . Każdy z nas miał okazję powiedzieć swojemu przyjacielowi kilka miłych słów. W tym dniu królowały sensoryczne eksperymenty kolorem czerwonym z masy solnej i cieczy nienewtonowskiej. Pysznym podsumowaniem dnia były musy z czerwonych owoców, smoothie z malin i banana.
W czwartek 20 marca w naszych salach zrobiło się zielono i wiosennie. Dzieci miały możliwość założyć przedszkolny ogródek, zapoznały się z tematyką i pracami prowadzonymi wiosną w ogrodzie. Same sadziły i przesadzały kwiaty, siały w przedszkolne doniczki rzeżuchę oraz owies wielkanocny.
W piątek 21 marca bawiliśmy się kolorem niebieskim. W tym dniu obchodziliśmy również „Światowy Dzień Osób z Zespołem Dawna”. Dzieci oprócz koloru niebieskiego miały również ubrać kolorowe skarpetki.
Tydzień upłynął w atmosferze radości. Był dla dzieci okazją do spotkania z barwami, które na co dzień nas otaczają, jak również są doskonałym źródłem wiedzy o zdrowiu i środowisku przyrodniczym.
materiał: Monika Stypczyńska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




















Czytaj również
- Rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Wpłynęło ponad 50 prac
- Spotkanie z wielkanocnym zajączkiem. Harce w przedszkolnym ogrodzie
- Wielkanocne spotkanie z rodzicami. Wspólne spędzanie czasu
- Tydzień pod znakiem Wielkanocy. Dzieci wykonały kartki świąteczne
- Świat pełen tajemnic. Kino sferyczne w przedszkolu
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)