Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2025

Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu

fot. Diecezja Bydgoska

fot. Diecezja Bydgoska

Od Modlitwy Jubileuszu rozpoczęto spotkanie w # bydgoskim Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II, jakie zorganizowano na pamiątkę zbliżającego się czasu Triduum Paschalnego.

Wspólnota stołu – z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, biskupa seniora Jana Tyrawy – nawiązywała do Wielkiego Czwartku, dnia ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. – Przyjmijcie od całej wspólnoty seniorów, ale i tu posługujących, życzenia mocy od Zmartwychwstałego Chrystusa, otulenia płaszczem od Matki Bożej Pięknej Miłości. Wiele życzliwości od tych, do których jesteście posłani, otaczacie swoją troską, apostolską pamięcią i ewangeliczną pracą – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się do księży biskupów.

„Jezus żyje, a w Jerozolimie jest tylko jeden pusty grób. Ten, który opuścił Zmartwychwstały Chrystus.” – zauważył ordynariusz diecezji, bp Krzysztof Włodarczyk. – To Jezus, który może nas podźwignąć z naszych grobów, jakimi są często smutek, zniechęcenie, choroba, trudności. Potrzeba nam ten kamień odsunąć i z tego wszystkiego wyjść. Przed nami czas wychwalania Jezusa, który ma moc wyzwolenia – dodał bp Włodarczyk. – Po Zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego, w Wieczerniku przebywało prawdopodobnie sześćdziesiąt osób. W czasie, pomiędzy 30. a 60. rokiem pierwszego wieku dokonał się cud – mówił bp senior Jan Tyrawa.

Jak dodał, wyraża się on w tym, że pierwszych, kilkunastu Apostołów – „absolutnie niewykształconych ludzi, którzy nigdy nie byli w mieście, nigdy nie przemawiali publicznie, zawojowało świat”. – Dokonała się niesamowita misja Kościoła, przewrócenie całego, dotychczasowego świata. – To oni przebudzili ten świat, głosząc nie tylko Zmartwychwstanie – mówił biskup senior. – Kiedy przeżywamy Święta Wielkiej Nocy, dotykamy tajemnicy życia. Nikt nie stwarza samego siebie, bo życie jest darem nadprzyrodzonym. Świętować Wielkanoc, to znaczy przyjąć, uwewnętrznić ten dar, czyniąc go treścią swojego życia – powiedział.

Podczas spotkania wszyscy swoją modlitwą otoczyli księży seniorów, którzy odeszli w ostatnim czasie do domu Ojca – ks. prałata Adama Kątnego i ks. Stanisława Bezlera. O swoim wsparciu duchowym zapewnili kapłanów wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 2 w Nakle nad Notecią, któremu patronuje bł. Stefan Wyszyński. Jego słowa, składając zarazem życzenia, przytoczyły Siostry Satyaseva – Katechetki Rodzin, Służebnice Prawdy Bożej, posługujące na co dzień w domu.

materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 10 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)