Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 kwietnia 2025

Obchody 85. rocznicy na Placu Wolności. Szubin pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej

fot. LZ

fot. LZ

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w Szubinie #uczczono pamięć polskich oficerów i funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Na Placu Wolności delegacje lokalnych władz, służb mundurowych i księży złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Dębami Pamięci.

Drzewa zostały posadzone ku czci trzech bohaterów związanych z ziemią szubińską: por. WP Hieronim Góralewski – oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 roku. Po agresji ZSRR trafił do obozu w Kozielsku, gdzie został zamordowany przez NKWD; komisarz Policji Państwowej Józef Młodowicz – pełnił służbę w różnych jednostkach w II RP, odznaczony za wzorową pracę. Został aresztowany po 17 września 1939 roku i zamordowany w Twerze; mjr WP Maksymilian Zodrow – zawodowy oficer Wojska Polskiego, przed wojną pełnił służbę w różnych garnizonach. Więziony w obozie w Starobielsku, zginął w Charkowie.

Już wcześniej, w ramach obchodów, delegacja gminy Szubin zapaliła znicze i złożyła kwiaty w innych miejscach pamięci poświęconych Zbrodni Katyńskiej. To wyraz ciągłego zobowiązania społeczności lokalnej do pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, wierni przysiędze i służbie Polsce.

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Budowa hal
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)