Chodnik zastawiony, że nie ma jak przejść. Czy można coś zmienić?

fot. pow.
Czy w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej# w Królikowie jest niebezpiecznie? Ostatnio pojawiło się stwierdzenie, że tak może być. Wszystko przez samochody i brak oświetlenia w parku.
Jedna z mieszkanek Królikowa uważa, że należy poprawić bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły w Królikowie, w szczególności na ulicy Szkolnej oraz w parku, przez który prowadzi droga do szkoły. Zdaniem mieszkanki największym problemem jest sytuacja na ulicy Szkolnej, szczególnie na odcinku przy szkole. Pomimo niedawnego remontu drogi, który obejmował budowę chodnika i montaż progów zwalniających, brakuje tam barierek zabezpieczających. W efekcie kierowcy omijają progi, wjeżdżając na chodnik, a także parkują lub poruszają się po nim, stwarzając realne zagrożenie dla pieszych. Pomimo wyznaczonego miejsca na parkingu, na boisku szkolnym, wielu kierowców nie korzysta z tej przestrzeni, co prowadzi do sytuacji niebezpiecznych. Przykładem takim jest zdarzenie, które miało miejsce w ostatnich dniach, kiedy to jeden z zaparkowanych na chodniku samochodów, cofając, niemal potrącił matkę z dzieckiem. Mieszkanka podkreśla, że nawet autobus szkolny często zatrzymuje się na chodniku, co dodatkowo ogranicza przestrzeń dla pieszych i zwiększa ryzyko wypadków. Ponadto zwraca uwagę na brak oświetlenia na terenie parku, w przeciwieństwie do okolicy tzw. „Grzybka”, gdzie światło świeci się całą noc, co przyciąga grupy młodzieży, często spoza miejscowości.
Kobieta poprosiła o pomoc radnego Patryka Dzikowskiego, który zwrócił się do burmistrza o rozważenie możliwości postawienia znaku zakazu parkowania na chodniku przy ulicy Szkolnej w rejonie szkoły, montażu barierek zabezpieczających na chodniku co uniemożliwiłoby omijanie progów zwalniających i zwiększyło bezpieczeństwo pieszych. Radny zawnioskował także o montaż lamp oświetleniowych na terenie parku. - Proszę o pilne podjęcie działań w tej sprawie, ponieważ bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły powinno być naszym priorytetem – zaznaczył radny.
Do zaistniałego problemu ustosunkował się burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który uważa, że problem rozwiązać można w mniej kosztowny sposób. - Aby wyeliminować sytuacje stwarzające niebezpieczeństwo na wspomnianej ulicy (nieprawidłowo parkowane pojazdy) sprawa została przekazana do Komisariatu Policji w Szubinie. Zgodnie z art. 47 ustawy o ruchu drogowym dopuszcza się zatrzymania lub postoju na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t pod warunkiem, że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub postoju oraz szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 metra i nie utrudni ruchu pieszych – tłumaczy burmistrz. Włodarz dodał, że w gminnym budżecie na 2025 rok nie zaplanowano wykonania oświetlenia obejmującego ścieżkę w parku w Królikowie.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad
ja, w dniu 13-04-2025 10:47:01 napisał:
odpowiedz
kjh, w dniu 13-04-2025 22:23:35 napisał:
odpowiedz
a, w dniu 13-04-2025 22:31:18 napisał:
odpowiedz
Nie dajmy się zwariowac, w dniu 13-04-2025 22:38:30 napisał:
odpowiedz
dajmy..., w dniu 13-04-2025 22:45:02 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka , w dniu 14-04-2025 09:37:45 napisał:
odpowiedz
Obserwator, w dniu 14-04-2025 09:38:51 napisał:
odpowiedz
Kaźmirz, w dniu 14-04-2025 10:33:09 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 14-04-2025 10:49:08 napisał:
odpowiedz
ON, w dniu 14-04-2025 15:14:11 napisał:
odpowiedz
blend a med, w dniu 14-04-2025 22:39:49 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka z krolikowa, w dniu 14-04-2025 23:40:15 napisał:
odpowiedz
J, w dniu 14-04-2025 23:49:24 napisał:
odpowiedz
Radny Bezradny, w dniu 14-04-2025 23:52:43 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!