Zwiedzili Gdynię i Gdańsk. Były "morskie" atrakcje

fot. Paweł Ciereszko
W dniach 8-10 kwietnia odbyła się wycieczka zawodowa # grupy młodzieży z kl. II a i II b Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Celem wycieczki była Gdynia i Gdańsk i ich walory turystyczne z dużym akcentem na atrakcje "morskie".
Pierwszego dnia wycieczki młodzież miała okazję zwiedzić Port Wojenny Gdynia Oksywie z cumującymi tam okrętami z 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego, gdzie zwiedzono korwetę patrolową ORP „Ślązak” i fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski”. Ponadto w Gdyni zwiedzono Muzeum Marynarki Wojennej oraz najsłynniejszy okręt z czasów II wojny światowej Okręt – muzeum – niszczyciel ORP „Błyskawica”. Przy skwerze Kościuszki można było również podziwiać nasz słynny żaglowiec „Dar Pomorza”.
Drugiego dnia do południa odbył się rejs Motławą i Wisłą z centrum Gdańska na Westerplatte. Młodzież miała okazję podziwiać byłe tereny postoczniowe, port handlowy Gdańsk oraz miejsce pamięci narodowej - Westerplatte. Po południu młodzież brała udział w ciekawej lekcji muzealnej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - temat lekcji "Służba na żaglowcach w XVII-XIX w." Ponadto uczniowie zwiedzili - pływające muzeum - statek parowy „Sołdek” – pierwszy po wojnie statek zbudowany w polskiej stoczni (oddział NMM w Gdańsku).
Trzeciego dnia miało miejsce zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Ponadto odbyły się spacery ulicami zabytkowego Gdańska, podczas których uczniowie podziwiali: Wielką Zbrojownię, Bramę Wyżynną, Bramę Złotą, Zabytkową ulicę Długą (Długi Targ) z Domem Uphagena i Dworem Artusa, Fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Zieloną Bramę, Wyspę Spichrzów, Bramę Mariacką, Bazylikę Mariacką, Stary Żuraw Portowy, Długie Pobrzeże, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r. przed bramą Stoczni Gdańskiej. Dowiedzieli się kim byli słynni Gdańszczanie: Heweliusz i Fahrenheit.
Wycieczkę zorganizował Paweł Ciereszko. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki szkoły Panie Sylwia Wieczorek i Iwona Sołdan oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Paweł Ciereszko.
materiał: Paweł Ciereszko (ZSŻŚ Nakło n. Not.)
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria










































Czytaj również
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
- Nowa pracownia matematyczna. Inwestycja w Przyszłość Uczniów
- "Cztery żywioły". X edycja konkursu przyrodniczo-ekologicznego
- Konferencja na temat Zbrodni Katyńskiej. Rozstrzygnięto wojewódzki konkurs
- Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Kwiaty i znicz pod dębem pamięci
Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.
(czytaj więcej)Nowe dworce i przystanki. Inwestycja w kolej

Pasażerowie finansowanych przez samorząd # województwa regionalnych połączeń kolejowych korzystają codziennie z systematycznie modernizowanej – także z udziałem środków Unii Europejskiej - infrastruktury dworcowej. Od niedawna mają do dyspozycji odnowiony dworzec w Złotnikach Kujawskich, po remoncie drzwi przed pasażerami otwarte są na dworcu Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają również budowę przystanku w Nakle nad Notecią.
(czytaj więcej)Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
(czytaj więcej)Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt

Rozpoczął się Wielki Tydzień – okres szczególnego # znaczenia dla chrześcijan, który prowadzi do obchodów Świąt Wielkanocnych. To czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz przygotowań do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym.
(czytaj więcej)