Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

17 listopada 2022

Złoty wraca do gry? Jesienna odwilż na rynkach walutowych

fot. archiwum

fot. archiwum

Listopadowe osłabienie dolara wobec euro przełożyło się bezpośrednio na umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty. #Obecny kurs złotego – 4,52 zł za dolara – jest najniższy od sierpnia br. Choć to nadal wysoka wycena w porównaniu do zeszłorocznych notowań, to można mówić o wyraźnej poprawie względem październikowych rekordowych odczytów przekraczających ponad 5 zł za dolara.

Czy czeka nas dalsze umocnienie złotego i powrót pozytywnego trendu na rynkach walutowych? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej waluty do końca 2022 r.

Złoty odzyskuje siły po publikacji pozytywnie zaskakujących październikowych odczytów inflacji w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się dozy optymizmu na rynkach paradoksalnie przyczyniło się do osłabienia dolara względem euro. Poprawa nastrojów rynkowych przyczynia się bowiem do odpływu kapitału z walut zaliczanych do tzw. bezpiecznych przystani (ang. save haven) w kierunku aktywów bardziej ryzykownych. Eksperci prognozują jednak, że ten trend wkrótce się odwróci. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania się kursu dolara powyżej 4,52 zł za 1 dolara do końca 2022 r. wynosi 71 proc.

Stabilizacja kursu złotego w stosunku do euro?

Drugi tydzień listopada przyniósł kontynuację trendu spadkowego dla kursu unijnej waluty. W parze złoty/euro nastąpił spadek poniżej bariery 4,72 zł za euro i utrzymywanie się na poziomie 4,67-4,69. Nie zmieniło tego dotychczasowe listopadowe umocnienie względem dolara. Eksperci rynkowi podkreślają jednak, że optymizm może być przedwczesny. Dalszy wzrost inflacji nad Wisłą oraz prawdopodobne utrzymanie pauzy w cyklu podwyżek stóp procentowych może przyczynić się do pogłębienia deprecjacji złotego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oszacowali, że prawdopodobieństwo wzrostu kursu euro do zł przekraczające 4,70 zł za 1 euro do końca br. wynosi 63 proc.

Frank szwajcarski ponownie się umacnia

Po spadkach trwających od połowy października do końca pierwszego tygodnia listopada nastąpiło odwrócenie trendu. Drugi tydzień bieżącego miesiąca to odbicie kursu franka szwajcarskiego do poziomu 4,83 zł. Jest to zdecydowanie mniej niż wrześniowy rekord – 5,07 zł za franka – to nadal są to poziomy najwyższe w historii. Co ciekawe, poza krótkotrwałymi odchyłami, frank szwajcarski jest w nieprzerwanym trendzie wzrostowym względem złotego od kryzysu w 2008 r. Komentatorzy podkreślają, że może to być wskazówka dotyczącej oceny kondycji krajowej waluty i kierunku polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu kursu franka szwajcarskiego do poziomów przekraczających 4,85 zł za franka do końca 2022 r. wynosi 67 proc.

Materiał: Rafał Wąsik

Oceń artykuł: 4 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  6030, w dniu 17-11-2022 17:38:11 napisał:

  Złoty się umacnia w stosunku do dolara, ropa Brend tanieje, a na stacjach wuja widać. Ale co tam Osrajtek wie, że się przyzwyczailiśmy do ceny więc po co zmniejszać.

  odpowiedz

  • 10 (12)

  dr nauk ekonomicznych, w dniu 17-11-2022 19:35:57 napisał:

  obecnie jesteśmy na Płaskowyżu Glapińskiego, jeszcze tylko kilka pików i dolar stoczy się poniżej zera.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Glapiński- Podniósł stopy w powietrze i poniżył inflację, w dniu 17-11-2022 21:15:45 napisał:

  Ile jest tej inflacji 17%? Wypłaty podorożały 20% więc kuźwa 13% zostaje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)