Znaczki poczty podziemnej. Wystawa dla miłośników filatelistyki i nie tylko

fot. IPN
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska zapraszają na otwarcie wystawy #pt. „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 z kolekcji Edwina Klessy”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 350 kart wystawowych, 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego 2023 r. o godz. 16:00 w Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29).
Pierwsze znaczki wydawane w podziemiu były wykonywane przez internowanych osadzonych w ośrodkach odosobnienia podczas stanu wojennego, a następnie przez ogólnopolskie i regionalne organizacje podziemne oraz oficyny wydawnicze. Do schyłku lat osiemdziesiątych – według szacunkowych ocen – ukazało się około 35 tys. różnych odmian i rodzajów takich znaczków, sygnowanych m.in. przez Pocztę „Solidarność”, Pocztę „Solidarność Walcząca”, Pocztę Niezależną, Pocztę NZS, Pocztę KPN, etc.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć panel dyskusyjny oraz prelekcje poświęcone problematyce znaczków pocztowych wydawanych w podziemiu w latach 1981–1989.
Program:
Otwarcie wystawy – godz. 16:00
Prelekcje:
Michał Guć, „Znaczki Poczty Niezależnej w latach 1981–1989”
Edwin Klessa, „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 w moich zbiorach”
Paweł Głuszek, „Znaczki w zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu”
Panel dyskusyjny:
Uczestnicy: Michał Guć, Edwin Klessa, Paweł Głuszek
Prowadzenie: Przemysław Zwiernik
Materiał: dr Marta Sankiewicz / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
Czytaj również
- Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku
- Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu
- Doskonały czas na podjęcie wyzwania. Warto połączyć dietę z ćwiczeniami
- Miód z mniszka lekarskiego doskonały na przeziębienie. Prosty przepis dla każdego
- Światowy Dzień Bezpieczeństwa w Pracy. Warto pamiętać
Dodaj komentarz
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!