Manganu ponad normę. Warunkowa przydatność wody do spożycia

fot. gov.pl
Pobrano próbki wody z wodociągów w Dziewierzewie i Łankowicach. Co wykazały badania?
Oceny pobranych próbek wody dokonał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle. Kontrolę przeprowadzono pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku stwierdzono warunkową przydatność wody do spożycia. Badania wody z wodociągów w Dziewierzewie i Łankowicach wykazały ponadnormatywną zawartość manganu. - Może to wpłynąć na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody (smak, zapach, mętność), ale nie stwarza zagrożenia dla konsumentów - wyjaśniła w specjalnym komunikacie Ilona Świstowska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nakle. - Trwają prace mające na celu przewrócenie jakości wody do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - dodała.
Z wody z wodociągu w Dziewierzewie korzystają mieszkańcy kilku miejscowości: Dziewierzewo, Miastowice, Żarczyn, Górki Zagajne i Górki Dąbskie. Z kolei wodociąg Łankowice zaopatruje w wodę następujące wsie: Łankowice, Sierniki, Dębogóra, Iwno, Gromadno, Kazimierzewo oraz Nowa Wieś Notecka. Wodociągi należą do Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szubinie.
Stan jakości wody w obu wodociągach będzie nadal monitorowany przez inspekcję. Mieszkańcy zostaną powiadomieni o zmianie jakości wody w kolejnym komunikacie. Warunkowa przydatność do spożycia tej wody obowiązuje przez okres 30 dni od daty wykonania oceny jakości.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
szmalcownik z szaberka, w dniu 08-07-2024 15:13:01 napisał:
odpowiedz
syf, w dniu 08-07-2024 16:35:10 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!