Młodzież poznała historię regionu. Ciekawa lekcja muzealna

fot. powierzone
Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Region o #długiej historii, który od wieków czaruje swoim bogactwem kulturowym czy krajobrazem. I to właśnie ciekawość i chęć zgłębienia wiedzy o tym regionie zachęciła uczniów klasy VIIb i VII c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie do przybycia na lekcję muzealną, którą poprowadziła dr Kamila Czechowska.
Młodzież oprócz historii tego regionu jak i geografii, zapoznała się z charakterystycznym damskim strojem pałuckim i jego elementami, mając możliwość przymierzenia go. Na sali przygotowano przepiękne, bogato wykończone rzeźby pałuckie Piotra Wolińskiego Życie na Pałukach, 2018 r., Dożynki na Pałukach, 2021 r., Koniec żniw na Pałukach, 2021 r. oraz Ariela Czechowskiego Kapela pałucka, 2018 r. Uczestnicy mięli okazję pobawić się w quiz rozpoznawania naszej gwary pałuckiej, a na zakończenie salka regionalna odkryła swoje bogactwo kulturowe, dziedzictwo naszego regionu. Dziękujemy za spotkanie, które zainicjowała wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie Lidia Stasiak.
Materiał: Kamila Czechowska
Galeria




Czytaj również
Dodaj komentarz
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!