Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2024

Młodzież poznała historię regionu. Ciekawa lekcja muzealna

fot. powierzone

fot. powierzone

Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Region o #długiej historii, który od wieków czaruje swoim bogactwem kulturowym czy krajobrazem. I to właśnie ciekawość i chęć zgłębienia wiedzy o tym regionie zachęciła uczniów klasy VIIb i VII c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie do przybycia na lekcję muzealną, którą poprowadziła dr Kamila Czechowska.

Młodzież oprócz historii tego regionu jak i geografii, zapoznała się z charakterystycznym damskim strojem pałuckim i jego elementami, mając możliwość przymierzenia go. Na sali przygotowano przepiękne, bogato wykończone rzeźby pałuckie Piotra Wolińskiego Życie na Pałukach, 2018 r., Dożynki na Pałukach, 2021 r., Koniec żniw na Pałukach, 2021 r. oraz Ariela Czechowskiego Kapela pałucka, 2018 r. Uczestnicy mięli okazję pobawić się w quiz rozpoznawania naszej gwary pałuckiej, a na zakończenie salka regionalna odkryła swoje bogactwo kulturowe, dziedzictwo naszego regionu. Dziękujemy za spotkanie, które zainicjowała wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie Lidia Stasiak.

Materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
KOBIZE
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa magazynów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)