Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 października 2024

Coraz bliżej listopadowe święto zmarłych. Wspólne sprzątanie grobów

fot. LZ

fot. LZ

Społeczna akcja sprzątania grobów spotkała się #z niemałym zainteresowaniem. Pomogli uczniowie i harcerze wraz z opiekunami. Inicjatorem sprzątania mogił jest Muzeum Ziemi Szubińskiej. Razem z muzeum w tej kwestii współpracuje parafia pw. św. Marcina w Szubinie oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

 

Osoby chętne do pomocy wzięły ze sobą sprzęt: haczki, grabki, środki do mycia, wiadra, rękawiczki. Wspólnie sprzątano mogiły powstańców wielkopolskich, groby zasłużonych księży oraz główne pomniki, w tym ten, który upamiętnia ofiary zbrodni hitlerowskich. Sprzątane były również te mogiły, których nikt nie zgłosił, a było po prostu widać, że jest potrzeba ich uprzątnięcia.

- Wcześniej już mieliśmy takie akcje. Na zgłoszenie interweniowaliśmy – szliśmy sprzątać jakiś nagrobek z młodzieżą, dorosłymi. Ze Stowarzyszeniem Wiary Lecha robiliśmy renowacje nagrobków powstańczych, więc tematy związane z dbałością o pamięć o naszych mieszkańcach, tych zasłużonych, ale i tych, którzy przyczynili się dla miasta codzienną pracą, jest w naszym środowisku silna. Czujemy, że mamy wobec ludzi, którzy odeszli od nas na wieczną wartę, takie zobowiązanie – mówi Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, która w piątkowe popołudnie miała ze sobą listę nagrobków zgłoszonych do posprzątania, np. przez osoby starsze, które nie są w stanie posprzątać samodzielnie lub komuś za to zapłacić. Na liście były również takie mogiły, o których wiadomo, że nie są sprzątane od lat. - Wiemy, że nie ma tu już rodzin. Te osoby były w jakiś sposób związane z Szubinem, ale zawierucha wojenna czy koleje losu życiowych spowodowały, że nie ma bliskich, którzy zadbaliby o mogiły. Potwierdziliśmy to obserwacjami czy wywiadem społecznym – tłumaczy kustosz muzeum.

Główna akcja społecznego sprzątana grobów odbyła się w piątek, 25 października, ale jeszcze do końca miesiąca można w muzeum zgłaszać mogiły, o które należałoby zadbać przed listopadowym świętem.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    strzałkowianie A4, w dniu 27-10-2024 13:32:18 napisał:

    W Jeziorze Powidzkim międzynarodowi terroryści utopili Messerschmitta...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)