Coraz bliżej listopadowe święto zmarłych. Wspólne sprzątanie grobów

fot. LZ
Społeczna akcja sprzątania grobów spotkała się #z niemałym zainteresowaniem. Pomogli uczniowie i harcerze wraz z opiekunami. Inicjatorem sprzątania mogił jest Muzeum Ziemi Szubińskiej. Razem z muzeum w tej kwestii współpracuje parafia pw. św. Marcina w Szubinie oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Osoby chętne do pomocy wzięły ze sobą sprzęt: haczki, grabki, środki do mycia, wiadra, rękawiczki. Wspólnie sprzątano mogiły powstańców wielkopolskich, groby zasłużonych księży oraz główne pomniki, w tym ten, który upamiętnia ofiary zbrodni hitlerowskich. Sprzątane były również te mogiły, których nikt nie zgłosił, a było po prostu widać, że jest potrzeba ich uprzątnięcia.
- Wcześniej już mieliśmy takie akcje. Na zgłoszenie interweniowaliśmy – szliśmy sprzątać jakiś nagrobek z młodzieżą, dorosłymi. Ze Stowarzyszeniem Wiary Lecha robiliśmy renowacje nagrobków powstańczych, więc tematy związane z dbałością o pamięć o naszych mieszkańcach, tych zasłużonych, ale i tych, którzy przyczynili się dla miasta codzienną pracą, jest w naszym środowisku silna. Czujemy, że mamy wobec ludzi, którzy odeszli od nas na wieczną wartę, takie zobowiązanie – mówi Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, która w piątkowe popołudnie miała ze sobą listę nagrobków zgłoszonych do posprzątania, np. przez osoby starsze, które nie są w stanie posprzątać samodzielnie lub komuś za to zapłacić. Na liście były również takie mogiły, o których wiadomo, że nie są sprzątane od lat. - Wiemy, że nie ma tu już rodzin. Te osoby były w jakiś sposób związane z Szubinem, ale zawierucha wojenna czy koleje losu życiowych spowodowały, że nie ma bliskich, którzy zadbaliby o mogiły. Potwierdziliśmy to obserwacjami czy wywiadem społecznym – tłumaczy kustosz muzeum.
Główna akcja społecznego sprzątana grobów odbyła się w piątek, 25 października, ale jeszcze do końca miesiąca można w muzeum zgłaszać mogiły, o które należałoby zadbać przed listopadowym świętem.
Galeria
























Czytaj również
- Do sakramentu przystąpiło 17 osób. Bierzmowanie w szubińskiej farze
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
- Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar
- „Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
strzałkowianie A4, w dniu 27-10-2024 13:32:18 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!