Dyplom uznania dla Teresy Giergielewicz. Światowy Dzień Zespołu Downa

Marzec to dla społeczności osób z niepełnosprawnością wyjątkowy miesiąc. #W związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa, Stowarzyszenie Dziecięce Graffiti zorganizowało w Sali Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy uroczystość.
W uroczystości pod Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka udział wzięła Pani Teresa Giergielewicz, najstarsza w Polsce osoba z zespołem Downa, która kilka dni temu obchodziła 70. urodziny.
- Dzisiaj ważny dzień 21 marca, symboliczna data, Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzisiaj też jest pierwszy dzień wiosny. Dzień radosny, wyjątkowy, piękny. Wszyscy na tę wiosnę czekaliśmy po długich tygodniach i miesiącach i można powiedzieć, że wspaniale ją zaczynamy - od waszej obecności w murach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który bardzo dziękował za obecność i za wybranie Urzędu Wojewódzkiego na miejsce tego wyjątkowego święta.
W imieniu księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka ksiądz Janusz Tomczak wręczył Pani Teresie Giergielewicz, najstarszej w Polsce osobie z zespołem Downa, dyplom uznania za „ubogacanie świata swoją obecnością oraz kształtowanie w sobie postawy prawdziwie chrześcijańskiej miłości” oraz Marii i Jerzemu Osowskim za „ofiarną opiekę nad siostrą Teresą Giergielewicz oraz kształtowanie w sobie postawy prawdziwie chrześcijańskiej”.
Poseł na Sejm RP Tomasz Latos powiedział, że wszyscy tutaj obecni doskonale wiedzą i rozumieją, jak ważny jest ten dzień.
- Trzeba to podkreślać, mówić i świętować tak, jak dzisiaj - wspólnie z osobami z Zespołem Downa - i podkreślać, jak ważne są te osoby w życiu nas wszystkich. Są to osoby z pięknym sercem, dużą otwartością i miłością - dodał.
Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny dziękował za docenienie pracy akademików z UKW i zapewnił, że ta praca będzie ponawiana i poszerzana, oraz że pracownicy UKW zawsze będą służyć pomocą wszystkim potrzebującym.
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik gratulował organizacji tego wydarzenia i podkreślał, że wymagała ona wiele wysiłku organizatorów i uczestników.
- Chciałbym wyrazić wielką nadzieję, że w naszym kraju w dalszym ciągu szanowane będzie życie ludzkie i prawo pozwalające na przychodzenie dzieciom niepełnosprawnym na świat - mówił.
Podczas uroczystości podziękowania w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka wręczył Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Nie zabrakło także podziękowań Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za zaangażowanie w podejmowanie działań na rzecz osób z Zespołem Downa.
W trakcie dzisiejszej uroczystości miała miejsce premiera innowacyjnego projektu - teledysku "Jestem", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dziecięce Graffiti oraz Spektakl Patriotyczny Zespołu Ludowego „Dziecięce Graffiti” z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.
Materiał: KPUW
Galeria


















Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Polka, w dniu 22-03-2023 08:51:17 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!