Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 maja 2023

"Dzieci zostały objęte pomocą". Współpraca między województwami

fot. KPUW

fot. KPUW

Z uwagi na sygnały dotyczące odebrania 12 dzieci z rodzinnego domu dziecka z Łęgowa (pow. wągrowiecki) wojewoda #wielkopolski Michał Zieliński natychmiast podjął działania w związku z zaistniałą sytuacja i zwołał sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu, celem ustalenia przebiegu podjętych działań.

Pisaliśmy o tym tutaj.

– Od samego początku tych działań nawiązałem kontakt i jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i mobilizację. Dzięki temu udało się szybko zapewnić dzieciom schronienie i miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie – dodaje.

24 maja br. pracownik socjalny GOPS w Wągrowcu otrzymał telefoniczną informację od pedagoga szkolnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiatrowie o czteroletniej dziewczynce przebywającej w pieczy zastępczej - rodzinnym domu dziecka w Łęgowie, na ciele której znaleziono niepokojące obrażenia zewnętrzne. Pracownik socjalny poinformował pedagoga szkolnego o konieczności zawiadomienia odpowiednich służb, po czym wspólnie z kierownikiem ośrodka udał się na miejsce do przedszkola w Wiatrowie, gdzie przebywało dziecko. Na miejscu obecni byli wychowawca grupy, pedagog szkolny, dwoje małoletnich w wieku 4 lat oraz funkcjonariusze policji.

Po chwili pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który dokonał oględzin małoletnich, proponując, aby zostali przewiezieni na oddział dziecięcy Szpitala Powiatowego w Wągrowcu. Decyzją lekarza pediatry dzieci zostały zatrzymane na oddziale dziecięcym. Po uzyskaniu tych informacji pracownik socjalny, kierownik ośrodka w asyście policji udali się do miejscowości Łęgowo w celu sprawdzenia sytuacji pozostałych dzieci będących pod opieką rodziny. Mając na uwadze przede wszystkim życie, zdrowie i dobro dzieci pozostających pod opieką rodziny, wezwano zespół ratownictwa medycznego, w celu ustalania aktualnego stanu zdrowia dzieci. Po dokonaniu oględzin małoletnich, podjęto decyzję o przewiezieniu dziesięciorga dzieci na oddział pediatryczny Szpitala Powiatowego w Wągrowcu.

– Rodzicielstwo zastępcze to wyjątkowa i piękna misja, którą może podjąć każdy wrażliwy człowiek chcący dzielić się dobrem i otaczać miłością dzieci. Niech ten incydent nie wpłynie na to, jak postrzegamy ten rodzaj pieczy zastępczej i jak ważne jest to zadanie – podkreśla wojewoda Zieliński.

W rodzinnym domu dziecka przebywało 12 dzieci, z czego 3 to dzieci biologiczne i 1 adopcyjne, a 8 dzieci w pieczy zastępczej. Rodzinny dom dziecka działał na terenie powiatu wągrowieckiego na podstawie porozumienia z powiatem nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). Porozumienie stanowi, że kontrolę nad rodzinnym domem dziecka sprawuje Zarząd Powiatu Nakielskiego. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dopuszcza prowadzenie pieczy zastępczej (zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej) przez powiat na terenie innego.

– Ośmioro dzieci ma już przygotowane miejsca na terenie powiatu nakielskiego, ale aby mogły tam zostać przewiezione musi być stosowna decyzja sądu. Liczymy na to że wszystkie działania przez służby będą podejmowane w sposób szybki i precyzyjny, a sprawa zostanie wyjaśniona – tłumaczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Obecnie dwójka dzieci przebywa pod obserwacją w Szpitalu w Wągrowcu, a pozostałe pozostają pod pieczą zastępczą oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu wągrowieckiego. Żadnemu z dzieci nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci zostały objęte pomocą pediatryczną, psychologiczną i socjalną.

Materiał: Tomasz Wiśniewski / Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 6 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  lis, w dniu 26-05-2023 08:55:29 napisał:

  ciekawe, że nakielski PCPR nic nie wiedział - jak nadzoruje rodziny?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  Komisja, w dniu 26-05-2023 10:35:59 napisał:

  Nadzór PCPR nad rodzinami zastępczymi jak widać to fikcja. W tej samej rodzinie zastępczej doszło do głośnej ucieczki dwóch chłopców, gdzie poszukiwaniami zajmował się cały kraj. Rodzina zastępcza ze wsi w gminie Mrocza – posypały się wyroki karne, związane z czynnościami seksualnymi wobec powierzonych dzieci. Rodzinny dom dziecka z Nakła - wyrok za znęcanie się nad powierzonymi dziećmi. Co jeszcze się musi wydarzyć, by władze Powiatu Nakielskiego zleciły w PCPR niezależny audyt dot. organizacji nadzoru nad rodzinami? Czy fakt zatrudniania w PCPR synowej wicestarosty Miłowskiego wpływa na patrzenie przez palce na to co się wyrabia w PCPR? Czy można oczekiwać w tej sytuacji sprawiedliwej oceny wicestarosty Miłowskiego? Kiedy wreszcie radni zostaną powiadomieni o karnych sprawach sądowych, które toczyły się wobec rodziców zastępczych?

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Ewa, w dniu 26-05-2023 13:15:07 napisał:

  Może trzeba by jeszcze jednego zastępcę zatrudnić?

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Rodzina zastępcza , w dniu 26-05-2023 14:45:11 napisał:

  Kolejna afera z udziałem PCPR w Nakle. Ile jeszcze zła musi się wydarzyć, by radni przyjrzeli się tej instytucji. Kolesiostwo, nepotyzm i źle zarządzanie to znak firmowy PCPR w Nakle. Zło się powtarza, a winnych jak zwykle w PCPR brak

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Ktoś, w dniu 26-05-2023 14:47:56 napisał:

  Czas na zmianę kadry w PCPR !!!!! głownie tyej rządzącej, za dużo ostatnio tych wszystkich afer. widać że nad tym nie panują, chca tylko zatrudnić swoich

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Rada rodzica, w dniu 26-05-2023 17:32:51 napisał:

  To taki"przegląd" "z urzędu" skoro jest sraczka-po rodzinach w Nakle proszę przeprowadzić.Wskaże ulice;Pocztowa, Podgórna. Pl.Zamkowy,Potulicka.Rejony gdzie dzieci rodzą dzieci potem nie są w stanie w należyty sposób zapewnić im opieki.Patologia na naszych oczach.Te dzieci chodzą do Szkół,rodziny mają niebieskie karty-i co-? ano nic-ślepota całkowita,czekacie na kolejne tragedie.Kto tym dzieciom pomoże,skoro Policja,MOPS są bezradne i udają,że problemu tam nie ma.A wygonić tych wszystkich urzędasów zza biurek do pracy w terenie potem rozliczać.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  Zofia, w dniu 26-05-2023 17:57:28 napisał:

  Pcpr, centrum pomocy rodzinie ale własnej ,niepelnosprawno ciągle te same osoby czyżby inni nie byli niepełnosprawni.Nepityz goni nepotyzm dzieci resortowe muszą mieć.prace ,często to osoby nie znajace się na pracy .Brak słów

  odpowiedz

  • 3 (3)

  adam, w dniu 26-05-2023 22:39:54 napisał:

  pcpr udaje tylko ze cos robi

  odpowiedz

  • 0 (4)

  W TVP info było , w dniu 27-05-2023 10:12:58 napisał:

  To wina tego po, w TVP info mówili że jak by od zawsze pis był u władzy nie istniał by grzech pierworodny. A tak Tusk wszystkich nawrócił na zła drogę czyli drogę moska-berlin. Gdyby ten co zginął za nas wszystkich zapisal się do pis, zerrro by go ułaskawił

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)