Eskapada. Odkryj region z lokalnymi przewodnikami!

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Rozpoczynamy sezon turystyczny w naszym #województwie. Ostatni weekend kwietnia (26-27 kwietnia) upłynie mieszkańcom i turystom Kujawsko-Pomorskiego pod znakiem zwiedzania i poznawania okolic. Spacery tematyczne, warsztaty, gry terenowe, rajdy piesze i rowerowe – do wyboru ponad sto wydarzeń. Rejestracja trwa do 24 kwietnia. Więcej informacji www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/
– Eskapada to największa impreza turystyczna w regionie. Jestem pewny, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie i przekona się, jak fascynujące jest Kujawsko-Pomorskie. Nasi przewodnicy zadbają o to, abyście poczuli się jak odkrywcy – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Jak zawsze spakujcie do plecaków dużo energii i dobry humor!
Wśród tegorocznych nowości spacer z przewodnikiem po terenie obserwatorium astronomicznego w podtoruńskich Piwnicach, spacer tropem baśni i legend gminy Inowrocław, rodzinna wycieczka rowerowa po Borach Tucholskich, spacer historyczny „Śladami bydgoskich Żydów” i warsztaty „Ziołowe dziedzictwo Anny Wazówny” w Brodnicy.
Zapraszamy także do odwiedzenia marszałkowskich instytucji kultury – Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, oddziału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w Kłóbce, Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Nieszawie, Pałacu w Lubostroniu i Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Koordynatorem akcji jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a partnerami Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz organizacje pozarządowe, gminy, uczelnie i przedsiębiorstwa z całego regionu.
Eskapada w liczbach
11. edycja
2 dni wycieczek, rajdów i wystaw
120 wycieczek
105 organizatorów
47 miejsc w województwie
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Zamościanin, w dniu 20-04-2025 18:28:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!