Funkcjonariusze edukują młodzież. Program "W Służbie Ojczyźnie"

fot. por. Krzysztof Jurek
W dniach 6 i 7 czerwca na terenie potulickiej jednostki penitencjarnej odbyły się zajęcia zrealizowane# w ramach programu "W Służbie Ojczyźnie". Wzięli w nich udział uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. prof. E Chroboczka w Szubinie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z nimi wychowawcy działu penitencjarnego oraz zbrojmistrz z działu ochrony.
Poza ochroną społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, zapewnieniem w jednostce penitencjarnej bezpieczeństwa oraz wykonywaniem tymczasowego aresztowania, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach systematycznie realizują również edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. Wykorzystują do tego swoją fachową wiedzę, doświadczenie oraz infrastrukturę potulickiej jednostki.
Edukacja proobronna
Służba Więzienna jest trzecią (po Wojsku i Policji) umundurowaną i uzbrojoną formacją, liczącą 30 000 funkcjonariuszy. Ma więc ona bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa Państwa. Aby wypełniać obowiązki związane z ochroną społeczeństwa i zapewnieniem bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych, funkcjonariusze tej formacji mają prawo do używania środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej. Zagadnienia z tym związane przedstawił uczniom szubińskiej szkoły zbrojmistrz, będący funkcjonariuszem działu ochrony Zakładu Karnego w Potulicach. Jest on instruktorem szkolenia strzeleckiego, specjalistą w zakresie eksploatacji uzbrojenia i środków ochrony. Młodzież miała możliwość uczestnictwa w prowadzonym przez niego szkoleniu strzeleckim. Wykorzystano do tego broń i amunicję szkolną, pozostającą na wyposażeniu naszej jednostki penitencjarnej. Zachowano wszelkie procedury bezpieczeństwa.
Specyfika jednostki penitencjarnej
Wychowawcy Działu Penitencjarnego zapoznali młodzież z charakterystyką Służby Więziennej oraz Zakładu Karnego w Potulicach – jednego z największych w kraju. Przedstawili również sylwetkę funkcjonariusza naszej formacji. Następnie - z zachowaniem procedur bezpieczeństwa - oprowadzili uczniów po terenie jednostki penitencjarnej. Pokazano im halę produkcyjną oraz nowoczesny pawilon mieszkalny.
Zakład Karny w Potulicach – warto pełnić tutaj służbę
Dociekliwość, aktywność, celne spostrzeżenia, zadawanie wielu ciekawych pytań, są dowodami na duże zainteresowanie uczniów Służbą Więzienną, Zakładem Karnym w Potulicach oraz tematyką programu "W Służbie Ojczyźnie". Obserwując wysoki poziom dyscypliny, wzorową postawę młodych ludzi wnioskować można, że będą oni w niedalekiej przyszłości dobrymi kandydatami do wstąpienia w szeregi naszej formacji. Profesjonalizm, pozytywne nastawienie, otwartość i komunikatywność funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Potulicach, a także nowoczesność potulickiego więzienia, panujące w niej porządek i dyscyplina, były wystarczającą zachętą dla mundurowych uczniów z Zespołu Szkół im. prof. E Chroboczka w Szubinie do wstąpienia w nasze szeregi.
Materiał: por. Krzysztof Jurek
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)