Dziś mamy 29 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2022

"Kobieta w dziejach Szubina". Uroczyście zakończono projekt

fot. Piotr Bembenek

fot. Piotr Bembenek

Czwartkowe wydarzenie pt. # PROJEKT KOBIETA 2022 – KOBIETA W DZIEJACH SZUBINA w Muzeum Ziemi Szubińskiej zgromadziło w gościnnych murach Muzeum Ziemi Szubińskiej licznych gości z terenu miasta i gminy Szubin oraz regionu.

Uroczystość prowadził przewodniczący Rady Muzeum Piotr Stanisław Adamczewski, a honory gospodarza sprawował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. W pierwszej części, przy specjalnie sprowadzonym na tę okoliczność fortepianie, zasiadła prof. Elżbieta Szubertowska, która wykonała minirecital pianistyczny. Aula Domu Polskiego wypełniła się brzmieniem fortepianu, a zabrzmiały m.in. Alla Turca Wolfganga Amadeusza Mozarta, Walce z opusu 64 – cis moll i Des dur oraz Polonez cis moll op. 26 nr 1, Preludium Des dur op.28 nr 15, Nokturn cis – moll Fryderyka Chopina oraz Menuet G- dur op. 14 nr 1 Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert został nagrodzony brawami, a oficjalnie za występ podziękował Burmistrz Szubina.

Następnie głos zabrała dr Kamila Czechowska, która najpierw przybliżyła tematykę wystawy historycznej. Wystawa pt. KOBIETA W DZIEJACH SZUBINA oparta została o biografie kobiet, które związane są z historią miasta i gminy Szubin. Przedstawiono sylwetki m.in. Teofili Konarzewskiej, Weroniki Mycielskiej, Marii Adamczewskiej, Anny Włoszczyńskiej, Eugenii Krall, Marii Pianko, Stanisławy Cabańskiej. Jedną z planszy poświęcono działaczkom samorządowym szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Plansze te powstały dzięki zaangażowaniu m.in. Piotra S. Adamczewskiego, Hanny i Ryszarda Adamczewskich, Ewy Figas i Danuty Siwka, Anny Wolender, Piotra Bembenka, Jerzego Włoszczyńskiego i Aleksandry Knysz z Poznania. Autorem pozostałych tekstów i układu graficznego jest Kamila Czechowska.

W drugiej części swojego wystąpienia dr Kamila Czechowska mówiła o działaniu pt. PROJEKT KOBIETA 2022 i podziękowała za udział. Następnie głos zabrały Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys Stachowiak, które objęły patronat wydarzeniem.

Do współpracy przy projekcie zaproszono mieszkankę Szubina, która od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią – Natalię Stępniewską. Autorka fotografii jest absolwentką Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Z wykształcenia architekt wnętrz. Udowadnia, że pasja może przerodzić się w sposób na życie. Od dziecka fotografuje otaczający ją świat. W wieku 14 lat zaczęła wykonywać reportaże sportowe i zdjęcia okolicznościowe. Ma na swoim koncie setki sesji zdjęciowych dla polskich oraz zagranicznych klientów. Z zamiłowaniem zatrzymuje emocje i momenty w kadrach, które wykonuje zawodowo i nie tylko. Specjalizuje się w fotografii kulinarnej, motoryzacyjnej i reportażowej. Współpracuje z wieloma topowymi restauracjami.

Wystawa w murach szubińskiego muzeum jest pierwszą w jej dorobku. Dzięki ogromniej pasji i zaangażowaniu Natalii Stępniewskiej powstała seria zdjęć niesztampowych i silnie emocjonalnych, najczęściej w naturalnym otoczeniu. Na wystawie można było zobaczyć 31 portretów i jeden autoportret Natalii Stępniewskiej. Uwiecznione zostały mieszkanki miasta i gminy Szubin lub blisko związane z naszym środowiskiem m.in. Dorota Adamczewska, Wioletta Borys-Stachowiak, Beata Danielewska-Szymczak, Teresa Foigt, Ewa Głowska, Alina Gordon, Elżbieta Katafiasz, Anna Kijowska, Agnieszka Klimek, Agata Kowalska, Sylwia Klim, Joanna Lewandowska, Marta Michałowska, Benigna Olszewska, Krystyna Piątek, Mariola Polańska, Marlena Posadzy, Stanisława Rygielska, Vanessa Ryter, Danuta Siewkowska, Małgorzata Staszak, Elżbieta Szubertowska, Anna Sokolińska, Marzena Sokolińska, Katarzyna Tatar, Alicja Weichbrodt, Anna Wolender, Jadwiga Wołowicz, Hanna Zawadzka-Pleszyńska, Katarzyna Zdralek oraz koordynująca zadanie Kamila Czechowska.

Na zakończenie wystąpiła Jolanta Muzalewska, która wykonała wiązankę utworów związanych z tematem przewodnim spotkania. Kończąc swój występ Jolanta Muzalewska zaprosiła do wspólnego śpiewania członków zespołu „Ingenium”.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania zebrani, a szczególnie męska część grona, zawnioskowała o kontynuację działania pod nazwą: PROJEKT MĘŻCZYZNA.

Wystawy można oglądać w szubińskim muzeum od czwartku, 9 czerwca do końca wakacji.

materiał: Muzeum Ziemi Szubińskiej

Oceń artykuł: 4 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Konstrukcje stalowe
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)