Gmina czipuje kubły na śmieci . Pojemniki pod kontrolą

fot. pixabay
W gminie Szubin trwa czipowanie kontenerów na odpady zmieszane#. Jaki jest tego cel? Zaczipowane są już pojemniki m.in. w Szubinie, Wolwarku, Smolnikach, Dąbrówce Słupskiej itp. Mieszkańcy zaczynają się zastanawiać: co to da?
Mały, pomarańczowy czip pod pokrywą, dodatkowo naklejka z indywidualnym kodem i adresem przypisanym do pojemnika – dzięki temu miasto będzie wiedziało, ile śmieci jest produkowanych na danej posesji. – Oczywiście nie będzie to miało wpływu na wysokość opłaty – mówi burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Iwona Kubiak, dyrektorka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Szubinie tłumaczy, że gmina chce wprowadzić system RFID. – Będziemy wiedzieć, czy wszyscy mieszkańcy wystawiają odpady w dni ich odbioru, zgodnie z harmonogramem. Chcemy zapobiec telefonom, że firma nie podjechała po śmieci, że przyjechała za szybko, że mieszkańcy się spóźnili. System będzie nam to pokazywał. Będziemy mieli podgląd i będziemy widzieli m.in. to, o której godzinie samochód podjechał pod daną nieruchomość – tłumaczy. Ponadto czipy mają zniechęcić do dzielenia się wolnym miejscem w pojemniku z sąsiadem czy z rodziną. Pojemniki nie będą wędrowały po posesjach.
Radny Tomasz Kaszewski rozumie to tak, że jeżeli ktoś nie wystawi pojemnika, to gmina za niego nie zapłaci. – Bo nie będzie odczytu akurat mojego pojemnika, nie wystawię moich śmieci, bo nie będę miał nawet w połowie zapełnionego śmietnika – upewnia się radny. Gmina jednak zapłaci – chociażby za transport, bo przecież samochód zbierający odpady podjechał pod dom. Za tonaż również zapłaci, ale później, bo nawet jeśli radny nie wystawił np. w maju zapełnionego do połowy pojemnika z odpadami, to przecież wystawi pełen pojemnik w czerwcu, więc koniec końców wszystkie jego śmieci i tak zostaną zważone i będą musiały być opłacone.
To tylko jeden krok walki o uszczelnianie systemu gospodarowania odpadami. Ponieważ od 2-3 lat nie wzrasta ilość odpadów zmieszanych, za to rośnie ilość odpadów segregowanych, to kolejnym krokiem może być zwiększenie kontroli nad śmieciami segregowanymi. – Jest coraz więcej worków wystawianych przez mieszkańców, stąd gmina będzie zastanawiać się, jak uregulować i sprawdzić kwestię odpadów segregowanych – zapowiada Iwona Kubiak.
Jaki jest koszt czipowania pojemników? Zapytaliśmy o to Iwonę Kubiak. Niestety, dyrektorka wydziału przyznaje, że nie wie, jaki jest koszt znakowania pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? – Zamówienie na system RFID zostało złożone w przetargu, a koszt jego wprowadzenia został podany przez firmę Remondis łącznie w ofercie na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Szubin – informuje.
Źródło:
Czytaj również
- Święto Wojska Polskiego. Uroczystości w Szubinie
- Wakacje z WOT. W szeregi wstąpiło 200 Terytorialsów
- Pierwszy etap rozbudowy trwa. Inwestycja ma zmniejszyć emisję nieprzyjemnych zapachów
- Dla poprawy transportu zwierząt. Działania na terenie powiatu nakielskiego
- Gdy ekspresówkę słychać w domu... Kiedy zbadają poziom hałasu?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.
(czytaj więcej)3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Kolo, w dniu 02-07-2022 11:35:03 napisał:
odpowiedz
CD, w dniu 02-07-2022 11:44:55 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 02-07-2022 22:07:18 napisał:
odpowiedz
Nono, w dniu 02-07-2022 23:30:20 napisał:
odpowiedz
rysiu, w dniu 02-07-2022 23:32:16 napisał:
odpowiedz
Qwerty, w dniu 02-07-2022 23:47:09 napisał:
odpowiedz
Stach, w dniu 18-07-2022 16:31:02 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!