Gmina czipuje kubły na śmieci . Pojemniki pod kontrolą

fot. pixabay
W gminie Szubin trwa czipowanie kontenerów na odpady zmieszane#. Jaki jest tego cel? Zaczipowane są już pojemniki m.in. w Szubinie, Wolwarku, Smolnikach, Dąbrówce Słupskiej itp. Mieszkańcy zaczynają się zastanawiać: co to da?
Mały, pomarańczowy czip pod pokrywą, dodatkowo naklejka z indywidualnym kodem i adresem przypisanym do pojemnika – dzięki temu miasto będzie wiedziało, ile śmieci jest produkowanych na danej posesji. – Oczywiście nie będzie to miało wpływu na wysokość opłaty – mówi burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Iwona Kubiak, dyrektorka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Szubinie tłumaczy, że gmina chce wprowadzić system RFID. – Będziemy wiedzieć, czy wszyscy mieszkańcy wystawiają odpady w dni ich odbioru, zgodnie z harmonogramem. Chcemy zapobiec telefonom, że firma nie podjechała po śmieci, że przyjechała za szybko, że mieszkańcy się spóźnili. System będzie nam to pokazywał. Będziemy mieli podgląd i będziemy widzieli m.in. to, o której godzinie samochód podjechał pod daną nieruchomość – tłumaczy. Ponadto czipy mają zniechęcić do dzielenia się wolnym miejscem w pojemniku z sąsiadem czy z rodziną. Pojemniki nie będą wędrowały po posesjach.
Radny Tomasz Kaszewski rozumie to tak, że jeżeli ktoś nie wystawi pojemnika, to gmina za niego nie zapłaci. – Bo nie będzie odczytu akurat mojego pojemnika, nie wystawię moich śmieci, bo nie będę miał nawet w połowie zapełnionego śmietnika – upewnia się radny. Gmina jednak zapłaci – chociażby za transport, bo przecież samochód zbierający odpady podjechał pod dom. Za tonaż również zapłaci, ale później, bo nawet jeśli radny nie wystawił np. w maju zapełnionego do połowy pojemnika z odpadami, to przecież wystawi pełen pojemnik w czerwcu, więc koniec końców wszystkie jego śmieci i tak zostaną zważone i będą musiały być opłacone.
To tylko jeden krok walki o uszczelnianie systemu gospodarowania odpadami. Ponieważ od 2-3 lat nie wzrasta ilość odpadów zmieszanych, za to rośnie ilość odpadów segregowanych, to kolejnym krokiem może być zwiększenie kontroli nad śmieciami segregowanymi. – Jest coraz więcej worków wystawianych przez mieszkańców, stąd gmina będzie zastanawiać się, jak uregulować i sprawdzić kwestię odpadów segregowanych – zapowiada Iwona Kubiak.
Jaki jest koszt czipowania pojemników? Zapytaliśmy o to Iwonę Kubiak. Niestety, dyrektorka wydziału przyznaje, że nie wie, jaki jest koszt znakowania pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? – Zamówienie na system RFID zostało złożone w przetargu, a koszt jego wprowadzenia został podany przez firmę Remondis łącznie w ofercie na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Szubin – informuje.
Źródło:
Czytaj również
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
- Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar
- „Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło
- To najdroższa inwestycja w dziejach gminy. Amfiteatr w trakcie metamorfozy
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Kolo, w dniu 02-07-2022 11:35:03 napisał:
odpowiedz
CD, w dniu 02-07-2022 11:44:55 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 02-07-2022 22:07:18 napisał:
odpowiedz
Nono, w dniu 02-07-2022 23:30:20 napisał:
odpowiedz
rysiu, w dniu 02-07-2022 23:32:16 napisał:
odpowiedz
Qwerty, w dniu 02-07-2022 23:47:09 napisał:
odpowiedz
Stach, w dniu 18-07-2022 16:31:02 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!