Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 lipca 2022

Gmina czipuje kubły na śmieci . Pojemniki pod kontrolą

fot. pixabay

fot. pixabay

W gminie Szubin trwa czipowanie kontenerów na odpady zmieszane#. Jaki jest tego cel? Zaczipowane są już pojemniki m.in. w Szubinie, Wolwarku, Smolnikach, Dąbrówce Słupskiej itp. Mieszkańcy zaczynają się zastanawiać: co to da?

Mały, pomarańczowy czip pod pokrywą, dodatkowo naklejka z indywidualnym kodem i adresem przypisanym do pojemnika – dzięki temu miasto będzie wiedziało, ile śmieci jest produkowanych na danej posesji. – Oczywiście nie będzie to miało wpływu na wysokość opłaty – mówi burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.

Iwona Kubiak, dyrektorka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Szubinie tłumaczy, że gmina chce wprowadzić system RFID. – Będziemy wiedzieć, czy wszyscy mieszkańcy wystawiają odpady w dni ich odbioru, zgodnie z harmonogramem. Chcemy zapobiec telefonom, że firma nie podjechała po śmieci, że przyjechała za szybko, że mieszkańcy się spóźnili. System będzie nam to pokazywał. Będziemy mieli podgląd i będziemy widzieli m.in. to, o której godzinie samochód podjechał pod daną nieruchomość – tłumaczy. Ponadto czipy mają zniechęcić do dzielenia się wolnym miejscem w pojemniku z sąsiadem czy z rodziną. Pojemniki nie będą wędrowały po posesjach.

Radny Tomasz Kaszewski rozumie to tak, że jeżeli ktoś nie wystawi pojemnika, to gmina za niego nie zapłaci. – Bo nie będzie odczytu akurat mojego pojemnika, nie wystawię moich śmieci, bo nie będę miał nawet w połowie zapełnionego śmietnika – upewnia się radny. Gmina jednak zapłaci – chociażby za transport, bo przecież samochód zbierający odpady podjechał pod dom. Za tonaż również zapłaci, ale później, bo nawet jeśli radny nie wystawił np. w maju zapełnionego do połowy pojemnika z odpadami, to przecież wystawi pełen pojemnik w czerwcu, więc koniec końców wszystkie jego śmieci i tak zostaną zważone i będą musiały być opłacone.

To tylko jeden krok walki o uszczelnianie systemu gospodarowania odpadami. Ponieważ od 2-3 lat nie wzrasta ilość odpadów zmieszanych, za to rośnie ilość odpadów segregowanych, to kolejnym krokiem może być zwiększenie kontroli nad śmieciami segregowanymi. – Jest coraz więcej worków wystawianych przez mieszkańców, stąd gmina będzie zastanawiać się, jak uregulować i sprawdzić kwestię odpadów segregowanych – zapowiada Iwona Kubiak.

Jaki jest koszt czipowania pojemników? Zapytaliśmy o to Iwonę Kubiak. Niestety, dyrektorka wydziału przyznaje, że nie wie, jaki jest koszt znakowania pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? – Zamówienie na system RFID zostało złożone w przetargu, a koszt jego wprowadzenia został podany przez firmę Remondis łącznie w ofercie na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Szubin – informuje.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (10)

  Kolo, w dniu 02-07-2022 11:35:03 napisał:

  Pojemniki nie muszą wędrować. Wystarczy że sąsiad powędruje. Nikt mi nie zabroni użyczenia miejsca w moim pustym kuble odpadom komukolwiek skoro i tak płacę. Wobec opłat wszyscy jesteśmy równi. Jak kiedyś w mateczce komunie. Czyż nie ?????

  odpowiedz

  • 8 (8)

  CD, w dniu 02-07-2022 11:44:55 napisał:

  Jeśli chodzi o nadzór wywozów (gdzie i kiedy) to macie rację. Cała reszta Waszych urzędniczych przemyśleń to niestety tylko mącenie w głowach klientów.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Ja, w dniu 02-07-2022 22:07:18 napisał:

  Czy tam w urzędzie się przypadkiem nie nudzą? Sami sobie wymyślają robotę? Są chipy - potrzebny kolejny Urzędnik. Nie ma chipa nie ma urzędnika

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Nono, w dniu 02-07-2022 23:30:20 napisał:

  W urzędzie miasta niech zaczną robić to co mają bo na niektóre decyzję czeba czekać miesiącami a oni się biorą za co nie mają brak słów normalnie za dużo ludzi ludzi pracuje w tej gminie a nic na czas nie ma

  odpowiedz

  • 2 (2)

  rysiu, w dniu 02-07-2022 23:32:16 napisał:

  na winnicy juz dawno zaczipowali

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Qwerty, w dniu 02-07-2022 23:47:09 napisał:

  Pojemniki pojemnikami ciekawe jak rozwiążą temat śmieci segregowanych... Ile razy worki wystawione a nie zabrali bo między wjazdem na moją posesję a sąsiada który jest pierwszy, jest 50m i już się cofać nie chce. A w gminie załatwić co kolwiek to tak jak ktoś wyżej napisał czekać trzeba bez komentarza

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Stach, w dniu 18-07-2022 16:31:02 napisał:

  Mniej śmieci w kubłach i workach oznacza więcej śmieci w rowach i lasach. Wybór należy do rządzących.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)