Dziś mamy 27 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

02 lipca 2022

Gmina czipuje kubły na śmieci . Pojemniki pod kontrolą

fot. pixabay

fot. pixabay

W gminie Szubin trwa czipowanie kontenerów na odpady zmieszane#. Jaki jest tego cel? Zaczipowane są już pojemniki m.in. w Szubinie, Wolwarku, Smolnikach, Dąbrówce Słupskiej itp. Mieszkańcy zaczynają się zastanawiać: co to da?

Mały, pomarańczowy czip pod pokrywą, dodatkowo naklejka z indywidualnym kodem i adresem przypisanym do pojemnika – dzięki temu miasto będzie wiedziało, ile śmieci jest produkowanych na danej posesji. – Oczywiście nie będzie to miało wpływu na wysokość opłaty – mówi burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.

Iwona Kubiak, dyrektorka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Szubinie tłumaczy, że gmina chce wprowadzić system RFID. – Będziemy wiedzieć, czy wszyscy mieszkańcy wystawiają odpady w dni ich odbioru, zgodnie z harmonogramem. Chcemy zapobiec telefonom, że firma nie podjechała po śmieci, że przyjechała za szybko, że mieszkańcy się spóźnili. System będzie nam to pokazywał. Będziemy mieli podgląd i będziemy widzieli m.in. to, o której godzinie samochód podjechał pod daną nieruchomość – tłumaczy. Ponadto czipy mają zniechęcić do dzielenia się wolnym miejscem w pojemniku z sąsiadem czy z rodziną. Pojemniki nie będą wędrowały po posesjach.

Radny Tomasz Kaszewski rozumie to tak, że jeżeli ktoś nie wystawi pojemnika, to gmina za niego nie zapłaci. – Bo nie będzie odczytu akurat mojego pojemnika, nie wystawię moich śmieci, bo nie będę miał nawet w połowie zapełnionego śmietnika – upewnia się radny. Gmina jednak zapłaci – chociażby za transport, bo przecież samochód zbierający odpady podjechał pod dom. Za tonaż również zapłaci, ale później, bo nawet jeśli radny nie wystawił np. w maju zapełnionego do połowy pojemnika z odpadami, to przecież wystawi pełen pojemnik w czerwcu, więc koniec końców wszystkie jego śmieci i tak zostaną zważone i będą musiały być opłacone.

To tylko jeden krok walki o uszczelnianie systemu gospodarowania odpadami. Ponieważ od 2-3 lat nie wzrasta ilość odpadów zmieszanych, za to rośnie ilość odpadów segregowanych, to kolejnym krokiem może być zwiększenie kontroli nad śmieciami segregowanymi. – Jest coraz więcej worków wystawianych przez mieszkańców, stąd gmina będzie zastanawiać się, jak uregulować i sprawdzić kwestię odpadów segregowanych – zapowiada Iwona Kubiak.

Jaki jest koszt czipowania pojemników? Zapytaliśmy o to Iwonę Kubiak. Niestety, dyrektorka wydziału przyznaje, że nie wie, jaki jest koszt znakowania pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? – Zamówienie na system RFID zostało złożone w przetargu, a koszt jego wprowadzenia został podany przez firmę Remondis łącznie w ofercie na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Szubin – informuje.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 12 (20)

    Kolo, w dniu 02-07-2022 11:35:03 napisał:

    Pojemniki nie muszą wędrować. Wystarczy że sąsiad powędruje. Nikt mi nie zabroni użyczenia miejsca w moim pustym kuble odpadom komukolwiek skoro i tak płacę. Wobec opłat wszyscy jesteśmy równi. Jak kiedyś w mateczce komunie. Czyż nie ?????

    odpowiedz

    • 10 (18)

    CD, w dniu 02-07-2022 11:44:55 napisał:

    Jeśli chodzi o nadzór wywozów (gdzie i kiedy) to macie rację. Cała reszta Waszych urzędniczych przemyśleń to niestety tylko mącenie w głowach klientów.

    odpowiedz

    • 8 (18)

    Ja, w dniu 02-07-2022 22:07:18 napisał:

    Czy tam w urzędzie się przypadkiem nie nudzą? Sami sobie wymyślają robotę? Są chipy - potrzebny kolejny Urzędnik. Nie ma chipa nie ma urzędnika

    odpowiedz

    • 7 (15)

    Nono, w dniu 02-07-2022 23:30:20 napisał:

    W urzędzie miasta niech zaczną robić to co mają bo na niektóre decyzję czeba czekać miesiącami a oni się biorą za co nie mają brak słów normalnie za dużo ludzi ludzi pracuje w tej gminie a nic na czas nie ma

    odpowiedz

    • 4 (12)

    rysiu, w dniu 02-07-2022 23:32:16 napisał:

    na winnicy juz dawno zaczipowali

    odpowiedz

    • 5 (15)

    Qwerty, w dniu 02-07-2022 23:47:09 napisał:

    Pojemniki pojemnikami ciekawe jak rozwiążą temat śmieci segregowanych... Ile razy worki wystawione a nie zabrali bo między wjazdem na moją posesję a sąsiada który jest pierwszy, jest 50m i już się cofać nie chce. A w gminie załatwić co kolwiek to tak jak ktoś wyżej napisał czekać trzeba bez komentarza

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Stach, w dniu 18-07-2022 16:31:02 napisał:

    Mniej śmieci w kubłach i workach oznacza więcej śmieci w rowach i lasach. Wybór należy do rządzących.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z HACCP
80PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)