Kąpielisko robi się za płytkie? O Jeziorze Wąsowskim na sesji

fot. pow.
Na terenie gminy Szubin oficjalnie funkcjonuje jedno kąpielisko# – jest to Jezioro Wąsoskie. Od dwóch lat plażowicze są pod okiem żnińskiego WOPR-u, plaża została już w pełni zrewitalizowana, a radni podjęli formalną decyzję o ustanowieniu Jeziora Wąsoskiego kąpieliskiem na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szubinie. Czy strefa dla umiejących pływać będzie głębsza?
Sezon kąpielowy potrwa w Wąsoszu od 20 czerwca do 30 sierpnia 2022. W godzinach od 10.00 do 18.00 plaża będzie strzeżona przez ratowników. Długość linii brzegowej kąpieliska wyniesie 100 m; przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska to aż 500 osób. Obszar kąpieliska będzie wynosił ok. 1 ha. Teren ten to część terenu rekreacyjnego, na którym corocznie odbywa się wypoczynek i rekreacja letnia nad wodą mieszkańców m.in. gminy Szubin.
Wąsosz jest jedynym miejscem zagospodarowanym infrastrukturą wypoczynkową z przeznaczeniem na rekreację, na którym istnieje możliwość zorganizowania kąpieliska miejskiego, w zgodzie z zapisami prawa wodnego. Burmistrz Szubina wcześniej wystąpił o zgodę na organizację kąpieliska do Wód Polskich. W związku z brakiem sprzeciwu przygotowany został projekt uchwały i wyłożony do wglądu publicznego. Gmina uzyskała już niezbędne opinie i uzgodnienia od Wód Polskich, Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle. Niezbędnym dokumentem była też uchwała szubińskiej Rady Miejskiej, która została podjęta na ostatniej sesji
Wiele przygotowań
Przypomnijmy, że już w ramach przygotowań do sezonu letniego 2019 gmina wykonała wiele zadań: zrewitalizowana została plaża nad Jeziorem Wąsoskim: wybudowano pływający pomost rekreacyjny i cumowniczy, gdzie można zacumować sprzęt wodny oraz pływającą platformę wraz ze zjeżdżalnią. Powstały przebieralnie plażowe, ławki systemowe na pomostach i wieża ratownicza. Powstała promenada, brzegi jeziora zostały umocnione. Do tego mała architektura – ławki, kosze itp., uzupełniona została także zieleń. Zatrudniono ratowników i wyposażono kąpielisko w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.
Badania wody w jeziorze będą musiały być przeprowadzane przynajmniej czterokrotnie – przed oraz w trakcie sezonu kąpielowego. Wyniki badań będą podawane do publicznej wiadomości. Ponadto obszar kąpieliska będzie wyznaczony bojami, na wodzie zostanie zamontowana linia torowa, która wyznaczy strefy dla osób umiejących i nieumiejących pływać oraz strefy dla dzieci. Oczywiście trzeba będzie przestrzegać regulaminu, który widnieje na dwóch tablicach.
Za płytko
– Linia brzegowa co roku delikatnie się przesuwa, a boje, które wyznaczają strefę dla umiejących pływać, nie przesuwają się. Stoimy tam jak śledzie. Można usłyszeć dużo przykrych słów od osób, które chcą popływać. Może jest możliwość przesunięcia boi o te kilka metrów? – pyta radny Roman Danielewski.
Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wyjaśnia, że gmina już jakiś czas temu napisała w tej sprawie do ministerstwa, aby zrobiono odstępstwo od reguły. – Usłyszeliśmy, że wyznaczony przez nas prostokąt jest prostokątem bezpieczeństwa. Po wodzie nie może być on dłuższy niż 100 metrów i szerszy niż 50 metrów. Jeżeli linia brzegowa przesunie się o metr, to możemy całe kąpielisko przesunąć, ale wspomniany już prostokąt musi mieć określoną powierzchnię. Zależy to też od ratowników. Z chwilą objęcia terenu odpowiadają za wszystko, co się tam dzieje. Ostatnio mieliśmy dość rygorystyczną ekipę ratowników, którzy podkreślają, że do stu metrów mogą zareagować – tłumaczy burmistrz.
Roman Danielewski dodaje, że warto się nad tym zastanowić, jeżeli linia brzegowa przesunie się o co najmniej 5-7 metrów. Wówczas będzie można zastanowić się nad tym, żeby o taką samą odległość przesunąć boje wyznaczające koniec strefy dla umiejących pływać. To spowoduje, że ten fragment będzie głębszy, a osoby, które rzeczywiście potrafią pływać, nie będą musiały chodzić po dnie jeziora.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
mariusz, w dniu 18-04-2022 19:57:19 napisał:
odpowiedz
Mieszkanka, w dniu 18-04-2022 20:10:48 napisał:
odpowiedz
Adam, w dniu 18-04-2022 22:43:41 napisał:
odpowiedz
Johny, w dniu 19-04-2022 16:28:10 napisał:
odpowiedz
Tomek, w dniu 19-04-2022 17:42:08 napisał:
odpowiedz
Barbara , w dniu 20-04-2022 21:36:06 napisał:
odpowiedz
Proste, w dniu 21-04-2022 07:50:27 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!