Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2022

Kąpielisko robi się za płytkie? O Jeziorze Wąsowskim na sesji

fot. pow.

fot. pow.

Na terenie gminy Szubin oficjalnie funkcjonuje jedno kąpielisko# – jest to Jezioro Wąsoskie. Od dwóch lat plażowicze są pod okiem żnińskiego WOPR-u, plaża została już w pełni zrewitalizowana, a radni podjęli formalną decyzję o ustanowieniu Jeziora Wąsoskiego kąpieliskiem na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szubinie. Czy strefa dla umiejących pływać będzie głębsza?

Sezon kąpielowy potrwa w Wąsoszu od 20 czerwca do 30 sierpnia 2022. W godzinach od 10.00 do 18.00 plaża będzie strzeżona przez ratowników. Długość linii brzegowej kąpieliska wyniesie 100 m; przewidywana maksymalna liczba osób korzystających dziennie z kąpieliska to aż 500 osób. Obszar kąpieliska będzie wynosił ok. 1 ha. Teren ten to część terenu rekreacyjnego, na którym corocznie odbywa się wypoczynek i rekreacja letnia nad wodą mieszkańców m.in. gminy Szubin.
Wąsosz jest jedynym miejscem zagospodarowanym infrastrukturą wypoczynkową z przeznaczeniem na rekreację, na którym istnieje możliwość zorganizowania kąpieliska miejskiego, w zgodzie z zapisami prawa wodnego. Burmistrz Szubina wcześniej wystąpił o zgodę na organizację kąpieliska do Wód Polskich. W związku z brakiem sprzeciwu przygotowany został projekt uchwały i wyłożony do wglądu publicznego. Gmina uzyskała już niezbędne opinie i uzgodnienia od Wód Polskich, Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle. Niezbędnym dokumentem była też uchwała szubińskiej Rady Miejskiej, która została podjęta na ostatniej sesji

Wiele przygotowań
Przypomnijmy, że już w ramach przygotowań do sezonu letniego 2019 gmina wykonała wiele zadań: zrewitalizowana została plaża nad Jeziorem Wąsoskim: wybudowano pływający pomost rekreacyjny i cumowniczy, gdzie można zacumować sprzęt wodny oraz pływającą platformę wraz ze zjeżdżalnią. Powstały przebieralnie plażowe, ławki systemowe na pomostach i wieża ratownicza. Powstała promenada, brzegi jeziora zostały umocnione. Do tego mała architektura – ławki, kosze itp., uzupełniona została także zieleń. Zatrudniono ratowników i wyposażono kąpielisko w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.
Badania wody w jeziorze będą musiały być przeprowadzane przynajmniej czterokrotnie – przed oraz w trakcie sezonu kąpielowego. Wyniki badań będą podawane do publicznej wiadomości. Ponadto obszar kąpieliska będzie wyznaczony bojami, na wodzie zostanie zamontowana linia torowa, która wyznaczy strefy dla osób umiejących i nieumiejących pływać oraz strefy dla dzieci. Oczywiście trzeba będzie przestrzegać regulaminu, który widnieje na dwóch tablicach.

Za płytko
– Linia brzegowa co roku delikatnie się przesuwa, a boje, które wyznaczają strefę dla umiejących pływać, nie przesuwają się. Stoimy tam jak śledzie. Można usłyszeć dużo przykrych słów od osób, które chcą popływać. Może jest możliwość przesunięcia boi o te kilka metrów? – pyta radny Roman Danielewski.

Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wyjaśnia, że gmina już jakiś czas temu napisała w tej sprawie do ministerstwa, aby zrobiono odstępstwo od reguły. – Usłyszeliśmy, że wyznaczony przez nas prostokąt jest prostokątem bezpieczeństwa. Po wodzie nie może być on dłuższy niż 100 metrów i szerszy niż 50 metrów. Jeżeli linia brzegowa przesunie się o metr, to możemy całe kąpielisko przesunąć, ale wspomniany już prostokąt musi mieć określoną powierzchnię. Zależy to też od ratowników. Z chwilą objęcia terenu odpowiadają za wszystko, co się tam dzieje. Ostatnio mieliśmy dość rygorystyczną ekipę ratowników, którzy podkreślają, że do stu metrów mogą zareagować – tłumaczy burmistrz.
Roman Danielewski dodaje, że warto się nad tym zastanowić, jeżeli linia brzegowa przesunie się o co najmniej 5-7 metrów. Wówczas będzie można zastanowić się nad tym, żeby o taką samą odległość przesunąć boje wyznaczające koniec strefy dla umiejących pływać. To spowoduje, że ten fragment będzie głębszy, a osoby, które rzeczywiście potrafią pływać, nie będą musiały chodzić po dnie jeziora.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (15)

    mariusz, w dniu 18-04-2022 19:57:19 napisał:

    nie brać ratowników nie robić kąpieliska każdy będzie kąpał się na własną odpowiedzialność i kłopot z głowy i pieniądze zaoszczędzone ...a ustawianie boi na głębokości 80 cm do pasa to kompletny absurd który odbiera całkowicie przyjemność z odwiedzania tego miejsca w sezonie letnim

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (15)

    Mieszkanka, w dniu 18-04-2022 20:10:48 napisał:

    A może czas pomyśleć nad generalnym remontem drogi gminnej od krzyżówki w Wąsoszu do plaży? Dziury nie tylko powodują niski komfort jazdy i niszczenie samochodu ale też mogą doprowadzić do tragedii. Tak samo z pozarastanymi i zasmieconymi rowami. Hańba dla gminy, burmistrza i rady miejskiej. Jedyne takie miejsce w promieniu kilkunastu kilometrów, korzystają nie tylko mieszkańcy gminy Szubin ale też okolicznych, powinno być prawdziwą perełką, gminy, mogłoby samo na siebie zarabiać, A póki co jest ohydne. Nie wspomnę o najbliższym otoczeniu plaży, o zaniedbanym terenie. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce się to zmieni, chociaż patrząc na zapał zarządu to ciemno to widzę.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Adam, w dniu 18-04-2022 22:43:41 napisał:

    Można by również pogłębić w tym miejscu lecz pytanie czy znajdą się na to środki i czy rdoś wystawił by zezwolenie

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Johny, w dniu 19-04-2022 16:28:10 napisał:

    jak i gdzie odprowadzane są ścieki i nieczystości z tych wszystkich domków letniskowych postawionych wokół jeziora?

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Tomek, w dniu 19-04-2022 17:42:08 napisał:

    Latem niestety ale nie ma co tam jezdzic skoro czerwona bojka jest ustawiona na wysokosc pepka to jest jakiś dramat. Osoby ktore potrafią pływać niestety w Wąsoszu nie maja takiej możliwości przez te idiotyczne przepisy.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Barbara , w dniu 20-04-2022 21:36:06 napisał:

    Niestety ratownicy tak zmniejszają kąpielisko ,że ciężko to nawet nazwać prostokątem. Na dodatek bezczelność ratowników przekracza wszelkie granice. Uwagi, że mogą nauczyć pływać w wodzie po kolana,raczej nie na miejscu. Przy takim poziomie wody w ogóle nie są tam potrzebni. Poza tym nie pilnują na wyznaczonych miejscach tylko siedzą po 4 godziny na ławce na pomoście i przesuwają boję przed nosem osób pływających w wodzie. Niestety tak fajne miejsce traci na swoim uroku przez bezczelność takich pseudoratowników. A kupowanie drogiego sprzętu ratowniczego po to by ratownicy organizowali przejażdżki znajomym po jeziorze chyba bezsensowne. Przydała by się jakaś kontrola tego miejsca,bo aż szkoda że zyskuje tak złą opinie po tak dużych inwestycjach.

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Proste, w dniu 21-04-2022 07:50:27 napisał:

    Jak ktoś umie pływać to na dziką plażę i po kłopocie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)