Memoriał Jerzego Białasa. Dawid Wargulec zwycięzcą turnieju

fot. Piotr Szybowicz
Dariusz Wargulec (UKS Szachowa Dwójka Szubin) - I miejsce, # Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) - II miejsce i Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz) - III miejsce stanęli na podium w turnieju szachowym Szubin Open - Memoriale Jerzego Białasa, który odbył się w Szubińskim Domu Kultury.
Zawody zorganizowano z okazji 75 urodzin działacza i szubińskiego szachisty (prezes klubu wpadł na pomysł upamiętnienia nestora za życia). Rok 1990 okazał się przełomowy w historii szubińskich szachów. Do Smolnik położonych w pobliżu miasta przeprowadził się matematyk Jerzy Białas, posiadacz II kategorii szachowej, który został zatrudniony w SP 2 w Szubinie.
Jerzy Białas urodził się w 1944 roku w Gdyni. W latach 1945-1953 mieszkał w Gdańsku, a w latach 1953-1972 w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski grywał w szachy w klubie Lech Poznań, którego był oficjalnym członkiem w okresie 1965-1968. Kolegami klubowymi szachisty byli między innymi: przyszły mistrz Polski Ignacy Nowak, wicemistrz Polski Bogdan Pietrusiak, Marian Nowacki, Bolesław Rożański czy Czesław Kędziora. Następnie przeprowadził się do Drezdenka (1972-1990). W mieście tym stał się czołowym zawodnikiem, wygrywając mistrzostwa miasta w różnych kategoriach 17 razy.
To tam po raz pierwszy w 1981 roku zorganizował Dziewięciobój Uniwersalny im. Wacława Kuchara (mężczyźni) i im. Haliny Konopackiej (kobiety). Od 1989 roku impreza ma charakter ogólnopolski. W latach 1991-2008 odbywała się w Szubinie, a od 2009 roku w Chojnicach. Szachy od samego początku stanowiły jedną z konkurencji, wśród których w różnych okresach czasu były między innymi: tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, pływanie, rzut oszczepem, skok w dal, skok wzwyż, bieg na 100 metrów czy bieg na 2000 metrów.
Jerzy Białas reaktywował podupadłą królewską grę i już w listopadzie 1990 roku odbyły się mistrzostwa miasta. Do 2005 roku był jedynym działaczem szachowym w Szubinie, gdy kolejny rozdział w historii grodu Sędziwoja Pałuki rozpoczął pisanie Piotr Lech.
W memoriale wystartowało 31 graczy z następujących klubów i ośrodków: Bydgoszcz, Toruń, Świecie, Szczecinek, Żnin, Nakło, Mrocza, Szubin, Łochowo i Dąbrówka Nowa. W poszczególnych grupach na podium stanęli: Turniej A - I miejsce Dariusz Wargulec (UKS Szachowa Dwójka Szubin), II miejsce Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin), III miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), turniej A - juniorzy - I miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), II miejsce Gracjan Bromirski (MKS EMDEK Bydgoszcz), III miejsce Wiktor Wiśniewski (NOK Nakło).
Turniej B - I miejsce Franciszek Podgórski (Taktyk Szczecinek), II miejsce Andrzej Wojaczyński (Bydgoszcz), III miejsce Tomasz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), turniej B - juniorzy - I miejsce Franciszek Podgórski (Taktyk Szczecinek), II miejsce Ada Urbańska (PKS Wiatrak Bydgoszcz), III miejsce Maria Zaderecka (Łochowo).
Obowiązki sędziego głównego sprawował Jarosław Wiśniewski, a kierownictwo turnieju spoczywało w rękach Piotra Szybowicza.
materiał: Piotr Szybowicz
Galeria








Czytaj również
- Krisss Combat Fight. Za nami Otwarty Turniej Sparingowy w Paterku
- 78. turniej szachowy. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach
- Mistrzostwa Europy w Kiszyniowie. Wysokie miejsce Wiktorii Wołk
- Szachowe Grand Prix zakończone. Klasyfikacja końcowa
- Niesamowity wynik. Leszek Pasieka pobił rekord świata!
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!