Mieszkańcy pytają. Gdzie po światłowód?

fot. pixabay
Na terenie gminy Szubin kilka firm buduje światłowody. Ostatnio aktywną# firmą jest Nexera, która w ramach programu operacyjnego „Polska Cyfrowa” buduje sieć światłowodową. A mieszkańcy zastanawiają się, jak podłączyć się do tej nowoczesnej sieci. Padają nawet pytania, czy czymś takim zajmuje się gmina!
Łącze światłowodowe to gwarancja najszybszego, nieograniczonego dostępu do sieci internetowej. Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych bez zakłóceń za pomocą fali świetlnej z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę. Sygnał dostarczany w ten sposób jest odporny na zakłócenia, które mogą zostać wywołane działaniem czynników zewnętrznych. Uciążliwe, wyraźnie odczuwalne spadki prędkości spowodowane śnieżycą, burzą, opadami deszczu czy porywistym wiatrem były jedną z największych bolączek tradycyjnego łącza internetowego, opierającego się na sieci miedzianych przewodów. Dzięki wykorzystaniu światłowodu tego typu problemy ze stabilnością połączenia zostały zminimalizowane.
Co ważne, łącze światłowodowe może być wykorzystane nie tylko do przesyłu danych internetowych, ale także wysokiej jakości sygnału telewizyjnego i telefonicznego. Za jego pośrednictwem do domu mogą być dostarczane najważniejsze usługi multimedialne.
Czy gmina pomaga przyłączyć się mieszkańcom do światłowodu? A może to samorząd buduje te nowoczesne linie? Co zrobić, żeby w swoim domu czy mieszkaniu korzystać z nowoczesnego internetu? Na te pytania odpowiada burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. – Gmina nie buduje żadnych światłowodów i nie dofinansowuje też żadnej budowy. To zewnętrzne firmy budują albo same kanały technologiczne, a czasami kanały ze światłowodem. Jeżeli w pobliżu danego domu jest kanał technologiczny, to mieszkaniec musi zwrócić się do operatora, tj. do firmy dostarczającej usługę internetową i z nią rozmawiać na temat przyłącza i usługi. Firm jest dużo i na wybudowanym kanale może być nawet kilkunastu operatorów. To właśnie te firmy decydują o tym, czy doprowadzą do domu internet światłowodowy, czy też nie. Mówiąc prościej: mieszkaniec powinien zwrócić się do firmy sprzedającej internet – do jakiejkolwiek, jaką sobie wybierze. A na terenie Szubina jest ich nawet kilka. To właśnie jedna z takich firm dostarczy przez wybudowany kanał technologiczny sygnał światłowodowy – wyjaśnia włodarz gminy. Mówiąc prościej: jeżeli chodzi o światłowód, nie należy w żadnym wypadku dzwonić do urzędu miejskiego, a do operatorów sieci internetowych (często są to także operatorzy sieci komórkowych).
Jeżeli chodzi o światłowód w Szubinie, to w samym mieście jest on prawie wszędzie. Na stronie internetowej firmy Nexera można sprawdzić zasięg w swojej miejscowości. Tam sieć światłowodowa pokazana jest z podziałem na „gotową”, „prawie gotową”, „w budowie” i „w projektowaniu”.
Jeśli chodzi o wsie, światłowód jest gotowy w Królikowie, Kowalewie, Nowym Świecie, Kołaczkowie i od Zamościa po Tur.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 05-07-2021 15:34:10 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!