Dziś mamy 20 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Rodzinny rajd rowerowy pamięci św. Jana Pawła II. Blisko 400 uczestników

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Blisko czterystu rowerzystów wystartowało w rodzinnym rajdzie pamięci #świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wyruszyli spod Zespołu Szkół Katolickich, który jest żywym pomnikiem papieża Polaka w Bydgoszczy.

Była to już ósma edycja wydarzenia, które wznowiono po przerwie spowodowanej pandemią. Ideą przyświecającą zarówno organizatorom, jak i uczestnikom, jest wspomnienie pielgrzymki Ojca Świętego do grodu nad Brdą, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku. – Jan Paweł II opowiedział wówczas o swoich wycieczkach kajakowych, które odbył przed wielu laty z młodzieżą szlakiem naszej pięknej rzeki – przypomniał dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. – Mając w pamięci tę wizytę, a także wypełniając testament, by nie budować mu pomników ze spiżu, czcimy jego pamięć przejazdem ulicami miasta, Mszą św. i festynem – dodała sekretarz szkoły Beata Dobrzyńska.

Metę zaplanowano na bydgoskich Piaskach – przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Bardzo miło być tutaj i wspólnie świętować pamięć o naszym wielkim świętym. Jestem tu po raz pierwszy, ponieważ moje dzieci rozpoczęły edukację w „katoliku”. Dopisuje pogoda, jest pięknie, na pewno będę również za rok – powiedziała Barbara Lewińska, mama uczniów klasy pierwszej i trzeciej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha.

Wśród miłośników dwóch kółek znalazła się Lidia Składaniec, uczennica trzeciej klasy. – W rajdach rowerowych uczestniczę od zawsze. Kiedyś startowała w nich moja siostra Gosia, a ja z rodzicami przyjeżdżałam tylko na festyn. Nie mogłam się doczekać, by wziąć udział w rajdzie jako uczestnik. Najpierw plany pokrzyżowała pandemia, a w zeszłym roku pogoda. W tym startuję z moim młodszym bratem. Wyczyściliśmy rowery i razem z przyjaciółmi ze szkoły tutaj jesteśmy. Zamierzamy także przyjrzeć się okolicy, bo za dwa tygodnie ze Skautami Europy rozbijamy nasze obozy w Smukale – powiedziała.

Uczestników wystartował bp Krzysztof Włodarczyk. – Niech to będzie piękny czas odpoczynku w każdym wymiarze – fizycznym, duchowym i relacyjnym, powiedział, udzielając błogosławieństwa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów

Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.

(czytaj więcej)
0

Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?

Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)