Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Rodzinny rajd rowerowy pamięci św. Jana Pawła II. Blisko 400 uczestników

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Blisko czterystu rowerzystów wystartowało w rodzinnym rajdzie pamięci #świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wyruszyli spod Zespołu Szkół Katolickich, który jest żywym pomnikiem papieża Polaka w Bydgoszczy.

Była to już ósma edycja wydarzenia, które wznowiono po przerwie spowodowanej pandemią. Ideą przyświecającą zarówno organizatorom, jak i uczestnikom, jest wspomnienie pielgrzymki Ojca Świętego do grodu nad Brdą, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku. – Jan Paweł II opowiedział wówczas o swoich wycieczkach kajakowych, które odbył przed wielu laty z młodzieżą szlakiem naszej pięknej rzeki – przypomniał dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. – Mając w pamięci tę wizytę, a także wypełniając testament, by nie budować mu pomników ze spiżu, czcimy jego pamięć przejazdem ulicami miasta, Mszą św. i festynem – dodała sekretarz szkoły Beata Dobrzyńska.

Metę zaplanowano na bydgoskich Piaskach – przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Bardzo miło być tutaj i wspólnie świętować pamięć o naszym wielkim świętym. Jestem tu po raz pierwszy, ponieważ moje dzieci rozpoczęły edukację w „katoliku”. Dopisuje pogoda, jest pięknie, na pewno będę również za rok – powiedziała Barbara Lewińska, mama uczniów klasy pierwszej i trzeciej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha.

Wśród miłośników dwóch kółek znalazła się Lidia Składaniec, uczennica trzeciej klasy. – W rajdach rowerowych uczestniczę od zawsze. Kiedyś startowała w nich moja siostra Gosia, a ja z rodzicami przyjeżdżałam tylko na festyn. Nie mogłam się doczekać, by wziąć udział w rajdzie jako uczestnik. Najpierw plany pokrzyżowała pandemia, a w zeszłym roku pogoda. W tym startuję z moim młodszym bratem. Wyczyściliśmy rowery i razem z przyjaciółmi ze szkoły tutaj jesteśmy. Zamierzamy także przyjrzeć się okolicy, bo za dwa tygodnie ze Skautami Europy rozbijamy nasze obozy w Smukale – powiedziała.

Uczestników wystartował bp Krzysztof Włodarczyk. – Niech to będzie piękny czas odpoczynku w każdym wymiarze – fizycznym, duchowym i relacyjnym, powiedział, udzielając błogosławieństwa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 19 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)