Stało się. Na terenie po byłej cegielni powstaną bloki

fot. archiwum
Radni podjęli kontrowersyjną decyzję podczas ostatniej sesji # Rady Miejskiej w Szubinie. Przeciwko podjęciu uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Dalekiej i Cegielnianej w Szubinie głosowali: Ryszard Synakiewicz, Roman Danielewski, Beata Woźniak i Stanisław Wypych.
O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. W dużym skrócie: część mieszkańców Osiedla Leśnego w Szubinie nie zgadza się na to, aby na terenie sąsiadującym z ich działkami budować bloki. Ich głównym argumentem jest to, że zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwalonym przez Radę Miejską w Szubinie) bloków ma tam nie być.
12 lutego br. inwestor, czyli INVEST CLUB sp. z o.o. w Szubinie na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących złożył w Urzędzie Miejskim w Szubinie wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji. Inwestor planuje budowę pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w tym jeden o minimalnej liczbie 24 mieszkań, we wszystkich budynkach łącznie od 170 do 190 mieszkań. W budynkach tych przewiduje się budowę mieszkań o pow. użytkowej minimalnej 35 m2 i maksymalnej 120 m2 (średnio 50 m2). Natomiast istniejący budynek poprodukcyjny częściowo zostanie przebudowany i przeznaczony na cele handlowo-usługowe, o pow. ok. 800 m2.
Dwóch radnych spośród czterech, którzy głosowali zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Osiedla Leśnego, zdecydowało się zabrać głos, choć przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska wyraźnie sugerowała, że dyskusja na ten temat jest zbędna. – Państwo radni, mieliście bardzo obszerny materiał, z którym mogliście się zapoznać i przeanalizować go. Odbyły się spotkania komisji komunalnej, wizja lokalna na miejscu inwestycji. Otrzymaliście Państwo wszelkie uwagi, wszystkie pisma, które wpłynęły również od mieszkańców. Nie wiem, czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie? – mówiła przed głosowaniem Kijowska. Jak to jednak w przypadku tzw. niewygodnych uchwał bywa, niektórzy chcieliby, żeby przeszły bez uwag, najlepiej jednogłośnie. Starania przewodniczącej nie przyniosły rezultatu. Zasiadający w radzie po raz pierwszy Ryszard Synakiewicz nie przebierał w słowach. – Budownictwo wielorodzinne bezspornie jest niezbędne dla rozwoju Szubina. Są wyznaczone do tego specjalne tereny. Dlaczego zatem, na siłę, chcemy tworzyć takie miejsca w terenie z planem zagospodarowania budynków jednorodzinnych? Specustawa miała być i jest furtką dla miast, gdzie takich terenów już nie ma! To dla nich stworzono tę ustawę. A nie po to, żeby tam, gdzie są budynki jednorodzinne budować bloki. Plan zagospodarowania zabudowy jednorodzinnej jest dookoła, a w samym środku mają powstać bloki. Jest sąsiedztwo bloków niedaleko, jest tam działka wyznaczona pod taką zabudowę. Dlaczego zatem chcemy zgadzać się, żeby w tym miejscu powstały bloki? Jaka będzie nasza wiarygodność, jeśli nasze słowo, a nawet dokumenty i plany możemy zmieniać od tak? Bo tak nam wygodniej. My, jako radni, a także włodarze powinniśmy zadbać o to, żeby rozwój budownictwa wielorodzinnego odbywał się w miejscach do tego przeznaczonych. Cała sztuka polega na tym, aby przekonać deweloperów, żeby inwestowali tam, gdzie mogą, a nie tam, gdzie chcą. Zastanówmy się, co się stanie, jeśli się zgodzimy i ruszy lawina kolejnych wniosków. Moim zdaniem niniejsza uchwała nie jest w pełni uzasadniona i celowa – powiedział Synakiewicz.
Głos zabrał także radny Roman Danielewski, który odkąd tylko ten temat się pojawił, zawsze głosował zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Osiedla Leśnego. – W 2013 roku, na wniosek ówczesnego burmistrza Ignacego Pogodzińskiego i jego zastępcy, obecnego burmistrza Mariusza Piotrkowskiego podjęliśmy uchwałę, by w tym miejscu powstała strefa buforowa łagodnego przejścia z budownictwa jednorodzinnego do wielorodzinnego. W tzw. międzyczasie pojawił się inwestor, który kupił działkę i wyszedł z pomysłem, żeby wybudować tam bloki. Nikt rozsądny nie będzie podważał tego, że mieszkania są potrzebne. One były też potrzebne w 2013 roku. Z tego, co naliczyłem, w obecnej kadencji jest dziewięciu radnych, którzy wtedy także byli radnymi i głosowali za. Pan Kłosowski ma swoją wizję. Ja szanuję ludzi, którzy mają swoją wizję, nawet jeśli się z nią nie zgadzam. Gdyby deweloper dogadał się z mieszkańcami, poparłbym uchwałę. Mieszkańcy jednak na zmiany się nie godzą. Ja stoję przed wyborem czy mieszkańców i funkcję radnego traktować poważnie, czy być chorągiewką na wietrze… – spuentował Danielewski.
W czasie sesji rady, podczas której przegłosowywano uchwałę, przewodniczący komisji merytorycznej Marek Gajewski powiedział, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały przy jednym głosie sprzeciwu. Dodał, że inwestor będzie partycypował w kosztach budowy infrastruktury – dróg.
Przed samym głosowaniem przewodnicząca rady Anna Kijowska jeszcze raz zasugerowała, że tylko głosowanie „za” jest właściwe. – Czy jesteście za rozwojem – zapytała retorycznie.
Ostatecznie tylko czterech radnych było przeciwnych budowie bloków w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Dziwić może postawa radnych, którzy w ubiegłej kadencji blokowali zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, a teraz zmienili zdanie i poparli wniosek. Ostatecznie jednak deweloper dopiął swego i bloki w kontrowersyjnym miejscu powstaną.
Czytaj również
- Ślubowanie policjantów. Do służby wstąpiło 36 osób
- Zasłużeni dla regionu. Uroczystość wręczenia odznaczeń
- I zawody w ratownictwie technicznym. Udział wzięło 20 komend straży pożarnej
- Powstaną nowe kluby seniora. Przyznano granty na ponad 2 mln zł
- Do sakramentu przystąpiło 17 osób. Bierzmowanie w szubińskiej farze
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (23) Zgłoś naruszenie zasad
mariusz, w dniu 25-07-2019 17:28:23 napisał:
odpowiedz
Poseł, w dniu 25-07-2019 19:38:05 napisał:
odpowiedz
Hehd, w dniu 26-07-2019 06:21:40 napisał:
odpowiedz
Piotr, w dniu 26-07-2019 07:30:53 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 26-07-2019 08:45:45 napisał:
odpowiedz
Ju, w dniu 26-07-2019 08:46:14 napisał:
odpowiedz
Mona, w dniu 26-07-2019 09:37:01 napisał:
odpowiedz
Mona, w dniu 26-07-2019 09:48:53 napisał:
odpowiedz
Prawnik, w dniu 26-07-2019 12:24:17 napisał:
odpowiedz
mamo, w dniu 26-07-2019 13:19:03 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 26-07-2019 21:35:43 napisał:
odpowiedz
polska rodzina, w dniu 29-07-2019 13:06:22 napisał:
odpowiedz
maniek567, w dniu 29-07-2019 13:35:41 napisał:
odpowiedz
kostek, w dniu 29-07-2019 14:16:21 napisał:
odpowiedz
Ekonom, w dniu 30-07-2019 10:49:14 napisał:
odpowiedz
obywatel Szubina, w dniu 30-07-2019 10:54:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!