Szkolenie i nocne strzelanie. Kadeci na majowym obozie

fot. powierzone
Trzeciego dnia obozu o godzinie 6.30 sygnał gwizdka obozowego ponownie oznajmił rozpoczęcie# kolejnego dnia szkolenia. Po zbiórce uczniowie udali się wraz z wychowawcą na poranną zaprawę, po której wykorzystali pozostały do śniadania czas na toaletę osobistą.
Śniadanie czekało na grupę jak zawsze o godzinie 8.30. Na zbiórce po śniadaniu kadeci dowiedzieli się, że w tym dniu czeka ich szkolenie taktyczne z zakresu skrytego pokonywania terenu wraz z elementami maskowania. Całość została zaplanowana jako gra na „pasie taktycznym” i przeprowadzona przez instruktora Pana Łukasza Nieradko. Uczniowie mieli okazję wykorzystać w trakcie zadania środki łączności, sprzęt obserwacyjny oraz elementy służące do maskowania skóry oraz elementów umundurowania. Ćwiczenia te wypełniły kadetom czas aż do samego obiadu, więc na posiłek podążyli w kamuflażu osobistym.
Po posiłku tradycyjnie nastał czas wolny. O godzinie 16.00 oba oddziały stawiły się na zbiórce i po pobraniu sprzętu (broń szkolna długa i krótka) udały się do wyznaczonego wcześniej miejsca. Kolejnymi zajęciami zaplanowanymi w tym dniu było szkolenie strzeleckie z elementami taktyki, prowadzone przez instruktora i wychowawcę Pana Tomasza Świtkowskiego. Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną, w której udział brały oba oddziały, natomiast praktykę kadeci realizowali w rozbiciu na dwie mniejsze grupy. W części teoretycznej omówione zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące użytkowania broni palnej, taktyki ogólnej, a także dane techniczno-taktyczne karabinka AKM/AKMS. Po wprowadzeniu teoretycznym kadeci pobrali w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa atrapy broni i przystąpili do ćwiczeń praktycznych. W ich trakcie po instruktażu prowadzącego, doskonalili takie elementy jak: przyjmowanie postaw strzeleckich, składanie się do strzału, markowanie zgrywania przyrządów celowniczych i pracy na języku spustowym, poruszanie się z bronią w „niskiej i pełnej gotowości” oraz przemieszczanie się z bronią indywidualnie i w zespole.
Po zakończeniu szkolenia uczniowie przemieścili się na stołówkę, gdzie czekała już na nich kolacja. Następnymi punktami dnia były gry zespołowe (z udziałem opiekunów) oraz ognisko. Tradycyjnie o godzinie 21.30 nastał czas na wieczorną toaletę, po której uczniowie udali się do namiotów.
Ku ich zaskoczeniu tuż po nastaniu ciszy nocnej została odgwizdana zbiórka i cała grupa udała się na nocne strzelanie. O godzinie 23.00 nastąpiło zakończenie ostatnich tego dnia zajęć i oficjalnie trzeci dzień szkoleniowy dobiegł końca.
Materiał: Mateusz Smoliński / Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


































Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)