Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

13 lutego 2025

Urząd nie nadąża analizować wniosków. Jest budowlany "boom"?

fot. archiwum

fot. archiwum

Od kilku tygodni Wydział Gospodarki Przestrzennej # Urzędu Miejskiego w Szubinie ma priorytet – są to decyzje o warunkach zabudowy. W połowie grudnia gmina Szubin przekroczyła próg wydania 800 warunków zabudowy. Jeszcze 3-4 lata temu, było to 400 wniosków. - Wniosków jest tyle, że nie nadążamy ich analizować. Dziennie przybywa ich kilka – przyznaje burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.

O co chodzi? Czy oznacza to, że gmina Szubin przeżywa istny budowlany „boom”? Otóż niekoniecznie. - Chodzi o zagwarantowanie sobie możliwości w przyszłości. Przystąpiliśmy do sporządzenia planu ogólnego dla gminy Szubin. Zgodnie z nowym dokumentem, nie będzie możliwości budowania domów wszędzie. Będą współczynniki mieszkalnictwa i będziemy mogli wskazać powierzchnie do budowania tam, gdzie wyjdzie nam współczynnik. Będzie to może w 5-6 miejscach gminy, a nie tak jak dziś, że przygotowujemy inwestycje w 38 sołectwach. Mieszkańcy wiedzą, że to się kiedyś skończy – tłumaczy burmistrz. Kiedy nowy plan ogólny dla gminy Szubin będzie gotowy? - Zależy, jak szybko będziemy pracować, ale prawdopodobnie na koniec 2026 roku. Kto zdąży i przygotuje warunki zabudowy dla swoich działek, to będzie je miał i strzelam, że np. w Dąbrówce Słupskiej albo w Słonawach będzie można sprzedać działkę i się budować na podstawie tych wydanych już warunków, a jeśli się z tym nie zdąży, to nie. Każdy, kto ma ziemię – co teraz robi? Sprawdza warunki zabudowy – nie ważne, czy będzie się budować, czy nie. I jak wydajemy negatywne decyzje, to jest smutek i opór – mówi Piotrkowski.

Na ten moment w gminie Szubin jest około 3500 działek formalnie gotowych do zabudowy. - Teraz praktycznie każdy rolnik, jeśli ma bliżej do jakiejś zabudowy, to dzieli ziemię na działki, bo a nuż uda się to sprzedać, i trudno się dziwić. Nawet na dobrych gruntach ludzie starają się przygotować ziemię pod inwestycję. To bardziej myślenie o przyszłości, niż inwestowanie w tym momencie – komentuje sprawę burmistrz Szubina.

Z czego wynikają współczynniki mieszkalnictwa, o których wspomniał Mariusz Piotrkowski? Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. - W planie ogólnym będzie oznaczone wszystko: przemysł, mieszkalnictwo... Współczynniki wynikają z przepisów ogólnopolskich. Na ten moment żadna gmina nie ma tego zrealizowanego i określonego. Na mapy do współczynnika trzeba ponakładać wszystkie rzeczy, które już istnieją i z tego dopiero ma wyjść, ile terenów „dodatkowo”, oprócz tego, co już mamy w planach, będzie przeznaczone np. pod budownictwo. Nie wiadomo, jak to wyjdzie – przyznaje Mariusz Piotrkowski.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (19)

    Mieszkaniec, w dniu 13-02-2025 19:35:11 napisał:

    Wszystkie Panie z Wydziału Gospodarki Przestrzennej zasługują na wielkie brawa!!! Zawsze pomagają mieszkańcom!! Dziękujemy.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Mieszkaniec?, w dniu 14-02-2025 17:26:03 napisał:

    Pani przewodnicząca się wykazała więc pewnie jednym z tych miejsc objętym planem będą rodzinne tereny w kołaczkowie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)