W Biskupinie powstanie nowy pawilon. Budynek będzie miał żywy dach

fot. powierzone (rys. PROLOG)
Za kilka lat w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, które jest #instytucją kultury samorządowi województwa, powstanie nowy pawilon muzealny, w którym turyści obejrzą nowoczesną wystawę stałą. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję nowego pawilonu.
Konkurs wygrała wrocławska firma Prolog. Do powstania budynku mają posłużyć elementy pochodzące z rozbiórki obecnego. Koncepcja zakłada pozostawienie południowego skrzydła istniejącego pawilonu do stworzenia centralnego holu wejściowego. Autorzy zlokalizowali wszystkie funkcje na jednej kondygnacji, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów robót ziemnych oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Budynek będzie miał żywy dach z roślinnością i miejscami lęgowymi dla ptaków.
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest ważnym miejscem na mapie turystycznej Polski. Nowy pawilon pozwoli na wzbogacenie oferty skierowanej do osób odwiedzających rezerwat archeologiczny. Nowy budynek i planowana wystawa będą odpowiadać wymogom jakie stawia przed muzealnikami XXI wiek – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
W połowie czerwca został ogłoszony konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji pawilonu ekspozycyjnego z zagospodarowaniem terenu oraz założeń wystawy stałej. Do konkursu zgłosiło się 150 podmiotów – w większości zespołów architektonicznych. Ostatecznie do oceny przedstawiono 66 prac.
Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Henryk P. Dąbrowski podkreślił, że poziom prac był bardzo wysoki, a wybór najlepszych okazał się trudny. Przewodniczący sądu konkursowego Piotr Śmierzowski dodał, że konkurs wyróżnia nie tylko wysoka jakość, ale także duża różnorodność zgłoszeń.
Muzeum przeznaczyło nagrody pieniężne dla autorów najlepszych koncepcji. Pełne wyniki konkursu znajdują się pod tym linkiem:
https://www.konkurs-biskupin.com/aktualno%C5%9Bci
Zwycięski zespół zostanie zaproszony do opracowania projektu budowalnego. Inwestycja, jaką przygotowuje biskupińskie muzeum, może kosztować 45 mln zł. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że biskupińska instytucja kultury w poprzednich latach zrealizowała inwestycje o wartości ok. 5 mln zł, które były współfinansowane ze środków unijnych i środków samorządu województwa. Dzięki nim powstały m.in. rekonstrukcje wioski wczesnopiastowskiej i osady neolitycznej.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
słuchacz, w dniu 27-11-2023 08:03:09 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!