Wyjątkowy koncert w Szubinie. Baczyński muzycznie
fot. LZ
„Baczyński muzycznie. Rzeczy niepokój” - to tytuł koncertu#, jaki zespół Blue Sounds zagrał w sobotę, 9 listopada, w Szubińskim Domu Kultury.
Ponad sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Był przedstawicielem pokolenia Kolumbów – wybitnych pisarzy i artystów, których młodzieńcze lata splątały wojenne losy. Przez wielu historyków literatury uważany jest za jednego z największych polskich poetów, porównywany do Juliusza Słowackiego. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz Batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwudziestu opowiadań.
W czasie, w którym tak wielu ludzi lęka się o przyszłość swoją, swoich bliskich i całego świata, poezja Baczyńskiego staje się bardzo bliska. Dziś jego utwory nabierają zupełnie nowego znaczenia, dlatego też muzycznej interpretacji wierszy poety podjął się zespół Blue Sounds.
Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jego założycielką jest wokalistka Joanna Karkoszka. Zespół zagrał w składzie: Joanna Karkoszka -wokal, Jacek Cichocki – instrumenty klawiszowe, Jarek Szajerski – bas oraz Tomasz Karkoszka– perkusja.
W koncercie "Rzeczy niepokój" widownia usłyszała w muzycznej odsłonie następujące utwory: „Rzeczy niepokój", „Z wiatrem", „24 XII", „Erotyk", „Elegia o chłopcu polskim", „Kołysanka", „Nie stój u ciemnych świata wód", „Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie", „Spojrzenie".
Galeria
Czytaj również
- Dokładka środków. Dofinansowanie na zakup książek
- Młodzież odwiedziła Szubin. Tematem Powstanie Wielkopolskie
- Prace manualne w świetlicy. Każda kartka była niepowtarzalna
- Ewa Błachnio w Szubinie. Od początku zdobyła sympatię publiczności
- Harcerscy seniorzy w Domu Polskim. "Teraz w krąg niech raźny zabrzmi śpiew"
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Oby tak dalej, w dniu 10-11-2024 18:38:33 napisał:
odpowiedz
PIOTR, w dniu 10-11-2024 21:08:20 napisał:
odpowiedz
Chavy, w dniu 11-11-2024 00:49:52 napisał:
odpowiedz
Podatnik , w dniu 11-11-2024 08:50:12 napisał:
odpowiedz
Ch, w dniu 11-11-2024 08:55:21 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 11-11-2024 10:28:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!