Zabytkowe ogrodzenie przeszło renowację. Prace zakończone

fot. Starostwo Powiatowe
Zakończone zostało zadanie# pn. „Renowacja zabytkowego ogrodzenia cmentarza przykościelnego (krata forteczna) przy parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Wita w Słupach". Nowe ogrodzenie zdobi zabytkowy kościół.
Dnia 7 grudnia 2023 roku została podpisana umowa z Parafią Rzymskokatolicką w Słupach na udzielenie dotacji dotyczącej realizacji z Zadanie to zostało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jej wartość to 500 000,00 zł.
Ogrodzenie jest zabytkiem wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków i przedstawia wyjątkową wartość historyczną z uwagi na swój charakter konstrukcyjny. Ogrodzenie to bowiem jest charakterystyczne dla ogrodzeń XIX w. obiektów militarnych (krata forteczna). Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie zostało zamontowane jako ogrodzenie kościoła. Ogrodzenie powstało w 1903 r. tworzą je metalowe pręty osadzone na murowanym cokole. Kraty forteczne stosowane były jako zapory mocowane na własnym fundamencie, o rozmaitych funkcjach: zamykające dostęp do suchej fosy lub umieszczane na jej dnie, wzdłuż linii obrony; umieszczane nad strzelnicami, by je ochronić przed osypującą się z góry ziemią. W przypadku kościoła w Słupach umieszczone zostały na murze przeciwskarpy, gdzie strona obronna ogrodzenia została zamontowana od wewnątrz tj. odwrotnie niż na obiektach militarnych.
Planowane prace objęły rozbiórkę zdegradowanych ław fundamentowych i murów, budowę nowych murów fundamentowych z okładzinami z cegły ceramicznej, a także wykonanie czterech nowych murowanych słupów znajdujących się na narożnikach działki oraz dwóch nowych murowanych słupów bramowych. Ponadto, przewiduje się prace naprawcze na istniejących słupach ogrodzenia i elementach metalowych, takich jak demontaż, oczyszczenie, wyprostowanie, uzupełnienie brakujących elementów, malowanie i ponowny montaż istniejących przęseł ogrodzenia, skrzydeł bram i furtek.
Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)