Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Zmiany w wybranych ekoschematach. Których rolników dotyczą?

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Wprowadzone zmiany dotyczą rolników, którzy #w złożonych w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych deklarowali realizację ekoschematów Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, Biologiczna ochrona upraw i Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Warto zapoznać się z aktualnymi zasadami i nowymi terminami.

Większość modyfikacji dotyczy ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. W przypadku praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt wprowadzono możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie alpak, danieli, jeleni szlachetnych, lam, mułów i osłów, jeśli nie zostały wpisane do komputerowej bazy danych. Z kolei w ramach praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza z glebą (w tym przyorze) obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny – a gdy nawóz taki został kupiony, należy posiadać imienny dokument potwierdzający transakcję. Jeśli chodzi o praktykę Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przepisy pozwalają stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego – w tym przypadku również należy udokumentować zakup. Natomiast za realizację praktyki Wymieszanie słomy z glebą będzie można teraz otrzymać punkty, gdy po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych). Zaś w przypadku praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. (w przypadku upraw zgłoszonych jako plon główny albo upraw ozimych wysiewanych w tym roku).

Oprócz tego nowe przepisy umożliwiają łączenie kilku praktyk Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą) oraz ekoschematu Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020. Przy czym może to dotyczyć gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

Zmiany dotyczą również Biologicznej ochrony upraw. W przypadku tego ekoschematu do 30 września 2023 r. wydłużony został termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, z którego powinno wynikać, na jakiej powierzchni zastosowano biologiczny środek ochrony upraw. Przepisy wymagają również posiadania potwierdzającego jego zakup imiennego dokumentu.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)