106. rocznica bitwy ślesińskiej. Złożono wiązanki kwiatów
fot. Starostwo Powiatowe
8 stycznia 2025 roku, przypada 106. rocznica bitwy ślesińskiej#, jednej z kluczowych potyczek powstania wielkopolskiego. Wydarzenie to, mające miejsce 8 stycznia 1919 roku, zapisało się w historii jako przykład odwagi i determinacji polskich powstańców, którzy walczyli o niepodległość.
W rocznicę bitwy w Nakle nad Notecią odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Delegacje samorządowe z powiatu nakielskiego oraz gminy Nakło nad Notecią, w tym starosta Krzysztof Błoński, wicestarosta Michał Dubkowski, zastępca burmistrza Piotr Kalamon, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jolanta Tadych oraz radni, oddali hołd powstańcom.
Wiązanki kwiatów złożono w dwóch miejscach pamięci – pod tablicą pamiątkową z nazwiskami powstańców w kaplicy na cmentarzu w Trzeciewnicy oraz pod kamieniem w Ślesinie, poświęconym kpt. Wiktorowi Rossie, patronowi miejscowej szkoły.
Podczas uroczystości Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, przedstawił historyczny kontekst wydarzeń sprzed 106 lat, przypominając znaczenie bitwy w walce o wolność Wielkopolski. Obecny był również poczet sztandarowy Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy, co podkreśliło zaangażowanie młodzieży w kultywowanie pamięci o bohaterach.
Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?
Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny #wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta?
(czytaj więcej)Jakie są długofalowe skutki spożywania alkoholu? Zadbaj o zdrowie
Nowy rok to doskonały moment na podejmowanie wyzwań i wyznaczanie #postanowień. To także idealna okazja, by zastanowić się nad swoim podejściem do picia alkoholu, zrozumieć jego krótko - i długofalowe konsekwencje, a także rozważyć korzyści płynące z ograniczenia spożycia lub zrezygnowania z alkoholu.
(czytaj więcej)