Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 lipca 2024

Chcą bezpiecznego przejścia. Temat powrócił

fot. MM

fot. MM

Mieszkańcy miejscowości #Szubin Wieś od dłuższego czasu zgłaszają potrzebę budowy przejścia dla pieszych. Niedawno znowu poruszono ten problem.

Od kilku lat mieszkańcy Szubina Wsi apelują o to, aby przy przystanku autobusowym powstało przejście dla pieszych. –  Przystanek stoi, autobusy jeżdżą, ale jak do niego bezpiecznie dojść to już nie wiadomo. Przecież to bez sensu, powinno tam być przejście. Jakoś jednak nikomu do tej pory nie udało się nic zdziałać - skomentował jeden z mieszkańców tej miejscowości. Radny rady miejskiej w Szubinie Tomasz Kaszewski zwrócił się do władz gminy Szubin o to, aby udało się zrealizować budowę przejścia. – Mieszkańcy od kilku lat zgłaszają konieczność budowy przejścia dla pieszych, które umożliwi im bezpieczne dojście do przystanku autobusowego – stwierdził w ich imieniu radny Kaszewski. Droga, przy której stoi przystanek w Szubinie Wsi to droga wojewódzka.

Nie ma przejścia – jest bezpieczniej

Skoro gmina nie zarządzą tą drogą, nie ma więc możliwości wykonać przejścia we własnym zakresie. Czy zarząd dróg wojewódzkich będzie realizował to zadanie? Okazuje się, że już dawno składano wniosek o budowę przejścia i sprawdzono, czy jest ono faktycznie potrzebne. – Już w 2016 roku odbywała się w Szubinie Wsi na drodze wojewódzkiej nr 246 komisja bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, policji i naszych pracowników. Wniosek o przejście został oceniony negatywnie ze względu na bardzo małą liczbę osób przekraczających jezdnię i brak niezbędnej infrastruktury m.in. oświetlenia i części chodnika – przekazał rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Michał Sitarek. –  Było tak, że było mierzone natężenie ruchu pieszych. Okazało się, że jest za małe natężenie ruchu pieszych, żeby robić przejście. Powiedziano, że budowa przejścia spowoduje to, że piesi będą mniej uważni i że jak nie ma przejścia to jest bezpieczniej tak to tłumaczono. Tam przede wszystkim powinno być ograniczenie prędkości. Od tego zacznijmy, ale mimo zwracania na to uwagi, od ZDW nie uzyskaliśmy odpowiedzi – przekazał nam sołtys Szubina Wsi Łukasz Orchowski.

Od momentu przeprowadzenia przez ZDW wizji lokalnej minęło prawie 8 lat. Przez ten czas, nie dość że wzrosło natężenie ruchu, to Szubin Wieś jak i okoliczne miejscowości rozbudowały się, przy tej drodze powstało wiele nowych zabudowań, a co za tym idzie warunki panujące na tej drodze są już inne niż 8 lat temu. – Na bieżąco drogi są objeżdżane i monitorowane. Jeżeliby zostało zauważone, że takie wnioski są zasadne, zostałyby podjęte działania – zapewnił rzecznik ZDW. Chociaż mieszkańcy nie czują się bezpiecznie i oczekują od dłuższego czasu, że przejście powstanie ZDW uważa, że nie ma takiej potrzeby. Poza tym, jeżeli chodzi o wspomniane oświetlenie, to gmina Szubin powinna je założyć zdaniem ZDW – Obecnie wszystkie nowe przejścia muszą być wyposażone w oświetlenie. Widzimy możliwość rozbudowy takiej infrastruktury, ale wykonywana jest ona co do zasady z inicjatywy gmin, które w oparciu o zawierane porozumienia ponoszą również część kosztów związanych z realizacją tego typu zadań – dodał rzecznik Sitarek. Czy gmina ma w planach rozbudowę oświetlenia w tym miejscu? Zapytaliśmy o to w szubińskim ratuszu. Jak otrzymamy odpowiedź, poinformujemy naszych czytelników.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)