Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 października 2024

Trzydniowe uroczystości rocznicowe. Liczny udział mieszkańców regionu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czterdzieści lat temu zginął brutalnie zamordowany #przez peerelowską policję polityczną kapelan Solidarności ksiądz Jerzego Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego. Zorganizowane przez samorząd województwa trzydniowe uroczystości rocznicowe odbyły się w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i Włocławku, miejscach związanych z ostatnią, męczeńską drogą kapłana.

„Choćbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Ksiądz Jerzy był odważnym człowiekiem, nie uląkł się. Jego ofiara mogłaby być właściwie końcem epoki zła. Zło jednak wciąż zmienia swoje oblicze, wciąż szuka ciemnej strony w naszych sercach, aby zagłuszyć nasze sumienia. Ksiądz Jerzy Popiełuszko to nasz święty. Zło dobrem zwyciężajmy! – powiedział w krótkim wystąpieniu w Górsku marszałek Piotr Całbecki.

Jako miejsce głównych uroczystości rocznicowych Górsk został wybrany nieprzypadkowo - to właśnie tu 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić. W sobotniej mszy w kościele parafialnym, późniejszej drodze krzyżowej i w gorąco przyjętym, długo oklaskiwanym wieczornym widowisku muzycznym (złożyły się na nie przeplatane fragmentami homilii i komunikatami radiowymi pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy) tłumnie uczestniczyli mieszkańcy regionu.

Złożone z ceremonii religijnych i wydarzeń artystycznych triduum pamięci księdza Jerzego rozpoczęło się w piątek 18 października tradycyjną procesją pod krzyż na zaporze we Włocławku – to w tym miejscu kapłan został zamordowany – która wyruszyła z pobliskiego kościoła. Uroczystą mszę we włocławskiej katedrze celebrowali wspólnie ordynariusze diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp Wiesław Śmigiel, bp Krzysztof Włodarczyk i bp Krzysztof Wętkowski. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” Piotra Pałki.

Podniosłe „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego w porywającym wykonaniu Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły i solistów zabrzmiało w sobotę w bydgoskim kościele Świętych Braci Męczenników, świątyni, w której ksiądz Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził modlitwę różańcową. Bezpośrednio po koncercie odbyła się msza w intencji kanonizacji kapłana.

Ostatnim akordem uroczystości rocznicowych był niedzielny koncert „V-te nie zabijaj” w kościele akademickim w Toruniu z opartymi o religijne teksty utworami współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej. Wśród publiczności, która szczelnie wypełniła barokowe nawy, był marszałek Piotr Całbecki, który wcześniej złożył kwiaty pod toruńskim pomnikiem księdza Jerzego.

W uroczystościach w Bydgoszczy, Górsku i Włocławku uczestniczyli także wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski oraz radni województwa Wojciech Jaranowski, Sławomir Kopyść, Ewa Kozanecka, Józef Łyczak i Przemysław Przybylski.  Pamięć niezłomnego kapłana uczciły również społeczności lokalne. W kościele parafialnym w podtoruńskiej Łubiane odbył się koncert songów Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone”. Obchodom towarzyszyły IPN-owska wystawa „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” (można ją oglądać do 27 października w Parku Pamięci w Toruniu) i konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko (rocznik 1947), wikariusz parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie, duszpasterz środowisk medycznych, latem 1980 roku był wśród strajkujących w Hucie Warszawa, w stanie wojennym organizował pomoc dla aresztowanych i internowanych oraz ich rodzin. W wygłaszanych wówczas homiliach mówił o wolności i sprawiedliwości, protestował przeciwko aktom bezprawia i przemocy peerelowskich władz. Wkrótce stał się obiektem szykan i nagonki prowadzonej przez policję polityczną. W nocy z 18 na 19 października 1984, kiedy wracał do Warszawy po odprawionej w Bydgoszczy eucharystii, został porwany przez jej funkcjonariuszy i zamordowany. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek. Matka księdza Jerzego Marianna Popiełuszko w 2013 roku przyjęła nadany jej z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego tytuł honorowej obywatelki naszego regionu.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -6 (16)

    #NieBaćtuska, w dniu 21-10-2024 17:47:23 napisał:

    W tym czasie uśmiechnięta koalicja oddała ubcji i sbcji emerytury, z zabójcami Księdza J. Popiełuszki włącznie, plując tym samym na jego bohaterską śmierć, wstyd, to właśnie wartości elektoratu lewackiej zarazy, komuniści i ich rodziny

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (3)

    Włościanka, w dniu 21-10-2024 20:43:45 napisał:

    A gdzie lament po tysiącach robotników wymarłych pod mostami z głodu i chłodu przez działalność Popiełuszki i jego idoli solidarnościowców - tylko z nazwy solidarnych chciwców?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
KOBIZE
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)