Dziś mamy 5 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2021

Chętnie korzystamy z Krajowej Mapy Zagrożeń. Policja weryfikuje zgłoszenia

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

Ponad 75 800 zgłoszeń nanieśli mieszkańcy# województwa kujawsko-pomorskiego od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomnijmy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w woj. kujawsko-pomorskim funkcjonuje od 9 września 2016 roku i jak widać cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to internetowa aplikacja, które pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojących go zjawiskach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Każdy obywatel może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce, wybierając je z katalogu zagrożeń, które uznaje za najbardziej zagrożone czy najbardziej uciążliwe w danym miejscu jako nieakceptowalne społecznie zjawisko.

Rolą użytkownika jest wskazanie zagrożenia oraz obszaru jego występowania, natomiast Policji bieżąca weryfikacja prawdziwości przekazanej w ten sposób informacji i w zależności od ustaleń, podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania występującego zjawiska. Przedmiotowe narzędzie ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszkańcy dotychczas wskazali 75 848 takich punktów, które uważają za zagrożone. Ponad połowa z nich 40 064 (53%), zostało potwierdzonych i wyeliminowanych przez kujawsko-pomorską Policję.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło :

  • nieprawidłowego parkowania pojazdów (18 912 zgłoszeń),
  • przekraczania dozwolonej prędkości (18 448 zgłoszeń),
  • spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (13 945 zgłoszeń),
  • niewłaściwej infrastruktury drogowej (4 120 zgłoszeń),
  • aktów wandalizmu (3 444 zgłoszenia),
  • używania środków odurzających (2 982 zgłoszenia),
  • grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (2 636 zgłoszeń).

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112. Więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa TUTAJ.

Materiał: kom. Joanna Jakubas

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (13)

    Krytyk Społeczny, w dniu 25-05-2021 10:21:26 napisał:

    Interaktywna mapa zagrożenia byłaby przydatna kiedy czas reakcji na zgłoszenie byłby rzeczywisty.Niestety sam osobiście sprawdziłem to wielokrotnie. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji.Sam pomysł udostępnienia takiej platformy jest dobrym pomysłem.O kilka dodatkowych elementów bym ją rozbudował wzorując się na innych Krajach gdzie takie aplikacje również funkcjonują.Pomocna jest ona również w ocenie poczucia bezpieczeństwa dla mieszkańców,którzy mogą oceniać zjawiska pojawiające się w danej dzielnicy,ulicy np.w kontekście spacerów,czy zmiany miejsca zamieszkania,czy szkoły dziecka.To też jest jednym z jej celów. Niestety problem podstawowym to jest czas weryfikacji naniesionej informacji a następnie realizacji zgłoszenia.Jak wiemy niektóre zjawiska patologiczne wymagają natychmiastowej realizacji i działań służb.Tak się niestety nie dzieje i w wielu przypadkach zgłoszenia stają się być nieaktualne.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)