Czy język angielski jest niezbędny w pracy programisty?
fot. powierzone
Programista w swojej pracy używa wielu różnych języków programowania, jednak na tym stanowisku równie ważny jest# język angielski. Na portalach z ogłoszeniami o pracę, sporo ofert napisanych jest właśnie po angielsku i również w tym języku przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdźmy, dlaczego język angielski jest niezbędny w pracy programisty.
Język angielski to bazowy język programowania
Każdy programista, aby efektywnie wykonywać swoją pracę, tak samo dobrze, jak popularne języki programowania, powinien znać język angielski. Dlaczego? Otóż wszystkie komendy i algorytmy w kodach oparte są na słowach i wyrażeniach pochodzących z angielskiego, więc tworzenie jakiegokolwiek kodu nie będzie możliwe bez znajomości angielskiego. Język ten jest zatem fundamentem dla pracy programistów.
Praca w międzynarodowym środowisku
Praca w zawodzie programisty często wymaga kontaktu ze współpracownikami z zagranicy. Niekiedy zdarza się też, że osoby z zarządu korporacji z innego kraju. Kontakt z nimi, czy to poprzez korespondencję mailową, czy telefoniczną będzie wymagał umiejętności komunikacji właśnie w języku angielskim. W wielu firmach, ze względu na zagranicznych członków zespołu wprowadza się zatem obowiązek konwersacji w języku angielskim dla wszystkich osób z teamu. Najczęściej dzieje się to oczywiście w międzynarodowych korporacjach.
Szukasz nowej pracy w IT? Odwiedź theprotocol.it! Czeka tam na Ciebie mnóstwo ofert zatrudnienia od wielu pracodawców!
Szybsze rozwiązywanie problemów i więcej możliwości rozwoju
Wiadomo już, że składnia języków programowania ma terminologię zaczerpniętą z języka angielskiego. Jest to ważny argument przemawiający za istotnością angielskiego w zawodzie programisty. Po drugie, znajomość tego języka umożliwia programiście korzystanie z anglojęzycznych źródeł i artykułów. Branża informatyczna dynamicznie się rozwija, ciągle pojawiają się nowe technologie i aktualizacje, lecz także związane z nimi niejasności. Wiele przydatnej wiedzy można znaleźć w artykułach autorstwa anglojęzycznych specjalistów IT. Znajomość angielskiego znacznie ułatwia pracę, umożliwia szybkie rozwiązanie problemu, a także daje możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej najnowszych produktów i nowinek z branży informatycznej. Wiele cennych rad i wskazówek dotyczących codziennej pracy programistów można znaleźć również na anglojęzycznych stronach branżowych.
Szersze perspektywy zawodowe
Zawód programisty w większości przypadków daje możliwość pracy zdalnej. Mieszkając na przykład w Warszawie, można wykonywać projekty dla firmy z Londynu lub z Nowego Jorku. Niezbędna w tym przypadku jest jednak bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Cały proces rekrutacji i praca w danej firmie będzie najpewniej odbywać się w języku angielskim, dlatego osoby, które go nie znają – nie mają szans na zdobycie zatrudnienia w tym. Programiści, którzy marzą o takim rozwiązaniu powinni już na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej zadbać o ćwiczenie umiejętności komunikacji w języku angielskim.
Wejdź na Pracuj.pl i znajdź zatrudnienie idealne dla Ciebie!
Podsumowanie
Znajomość języków obcych wiele ułatwia w życiu zawodowym. Język angielski nie jest niezbędny, by móc programować, jednak otwiera on mnóstwo ścieżek rozwoju. Wprowadza sporo ułatwień w pracy zawodowej programistów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie, większe szanse na lepszą pracę i wyższe zarobki mają kandydaci, którzy mogą pochwalić się znajomością angielskiego oraz potwierdzającymi ten fakt certyfikatami, niż osoby nie posługujące się tym językiem.
Materiał Partnera - Artykuł Partnera
Czytaj również
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)