Czy język angielski jest niezbędny w pracy programisty?
fot. powierzone
Programista w swojej pracy używa wielu różnych języków programowania, jednak na tym stanowisku równie ważny jest# język angielski. Na portalach z ogłoszeniami o pracę, sporo ofert napisanych jest właśnie po angielsku i również w tym języku przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdźmy, dlaczego język angielski jest niezbędny w pracy programisty.
Język angielski to bazowy język programowania
Każdy programista, aby efektywnie wykonywać swoją pracę, tak samo dobrze, jak popularne języki programowania, powinien znać język angielski. Dlaczego? Otóż wszystkie komendy i algorytmy w kodach oparte są na słowach i wyrażeniach pochodzących z angielskiego, więc tworzenie jakiegokolwiek kodu nie będzie możliwe bez znajomości angielskiego. Język ten jest zatem fundamentem dla pracy programistów.
Praca w międzynarodowym środowisku
Praca w zawodzie programisty często wymaga kontaktu ze współpracownikami z zagranicy. Niekiedy zdarza się też, że osoby z zarządu korporacji z innego kraju. Kontakt z nimi, czy to poprzez korespondencję mailową, czy telefoniczną będzie wymagał umiejętności komunikacji właśnie w języku angielskim. W wielu firmach, ze względu na zagranicznych członków zespołu wprowadza się zatem obowiązek konwersacji w języku angielskim dla wszystkich osób z teamu. Najczęściej dzieje się to oczywiście w międzynarodowych korporacjach.
Szukasz nowej pracy w IT? Odwiedź theprotocol.it! Czeka tam na Ciebie mnóstwo ofert zatrudnienia od wielu pracodawców!
Szybsze rozwiązywanie problemów i więcej możliwości rozwoju
Wiadomo już, że składnia języków programowania ma terminologię zaczerpniętą z języka angielskiego. Jest to ważny argument przemawiający za istotnością angielskiego w zawodzie programisty. Po drugie, znajomość tego języka umożliwia programiście korzystanie z anglojęzycznych źródeł i artykułów. Branża informatyczna dynamicznie się rozwija, ciągle pojawiają się nowe technologie i aktualizacje, lecz także związane z nimi niejasności. Wiele przydatnej wiedzy można znaleźć w artykułach autorstwa anglojęzycznych specjalistów IT. Znajomość angielskiego znacznie ułatwia pracę, umożliwia szybkie rozwiązanie problemu, a także daje możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej najnowszych produktów i nowinek z branży informatycznej. Wiele cennych rad i wskazówek dotyczących codziennej pracy programistów można znaleźć również na anglojęzycznych stronach branżowych.
Szersze perspektywy zawodowe
Zawód programisty w większości przypadków daje możliwość pracy zdalnej. Mieszkając na przykład w Warszawie, można wykonywać projekty dla firmy z Londynu lub z Nowego Jorku. Niezbędna w tym przypadku jest jednak bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Cały proces rekrutacji i praca w danej firmie będzie najpewniej odbywać się w języku angielskim, dlatego osoby, które go nie znają – nie mają szans na zdobycie zatrudnienia w tym. Programiści, którzy marzą o takim rozwiązaniu powinni już na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej zadbać o ćwiczenie umiejętności komunikacji w języku angielskim.
Wejdź na Pracuj.pl i znajdź zatrudnienie idealne dla Ciebie!
Podsumowanie
Znajomość języków obcych wiele ułatwia w życiu zawodowym. Język angielski nie jest niezbędny, by móc programować, jednak otwiera on mnóstwo ścieżek rozwoju. Wprowadza sporo ułatwień w pracy zawodowej programistów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie, większe szanse na lepszą pracę i wyższe zarobki mają kandydaci, którzy mogą pochwalić się znajomością angielskiego oraz potwierdzającymi ten fakt certyfikatami, niż osoby nie posługujące się tym językiem.
Materiał Partnera - Artykuł Partnera
Czytaj również
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)