Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

10 maja 2024

Czy praca zdalna jest dla każdego?

fot. powierzone

fot. powierzone

Praca zdalna to tryb pracy, który zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza w# branży technologicznej, marketingowej oraz sprzedażowej. Pozostaje jednak pytanie, czy ten system jest odpowiedni dla każdego? Kiedy się sprawdzi, a dla kogo będzie sporym wyzwaniem? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat, aby każdy mógł samodzielnie zdecydować, czy taka forma zatrudnienia będzie dla niego odpowiednia.

Praca zdalna - odpowiedź na współczesne wyzwania


Początkowo to właśnie pandemia COVID-19 sprawiła, że praca zdalna zyskała na sile i sporo firm zaczęło z niej korzystać. Wcześniej stopniowo przebijała się na rynku pracy. Z takiej formy wykonywania obowiązków zawodowych korzystały w szczególności osoby zajmujące się freelancingiem. Okazało się jednak, że sprawdza się w innych sektorach i ma wiele plusów. Często też umożliwia wykonywanie pracy we własnym tempie i niekiedy bardziej efektywnie. Co więcej, praca zdalna jest szczególnie popularna w sektorze IT, gdyż wiele zadań można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy tylko komputer i dostęp do internetu. Cieszy się również popularności w e-commerce, marketingu, a nawet w edukacji w przypadku szkoleń czy kursów. Zatem jej zakres jest dość szeroki. Jakie ma zalety? Sprawdźmy!


Szukasz ciekawej pracy? Przejrzyj najnowszej oferty pracy IT!


Poznaj korzyści płynące z pracy zdalnej


Nie ulega wątpliwości, że praca zdalna ma wiele zalet. Dla niektórych najważniejszą z nich jest oczywiście spora oszczędność czasu i pieniędzy związana z dojazdami do pracy (niekiedy trzeba było pokonać wiele kilometrów, a przy tym też stać w korkach), które można przeznaczyć na inne cele, chociażby związane z rozwojem. Brak konieczności dojazdu do pracy pozwala na lepsze wykorzystanie czasu w ciągu dnia, a także zmniejsza stres związany z codziennymi korkami czy opóźnioną komunikacją miejską.


Inną korzyścią jest elastyczność godzin pracy, którą często oferują pracodawcy. Ten element natomiast pozwala na lepsze dostosowanie tryb wykonywania zadań do potrzeb życia prywatnego. Dla wielu osób oznacza to możliwość spędzenia więcej czasu z rodziną, czy też stawianie na własny rozwój lub sport.


Warto również wspomnieć o komforcie pracy w domowym zaciszu, kiedy rozmowy z biura i inne zakłócenia nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności zawodowych. Można się ubrać wygodnie i w skupieniu pracować. Tylko czy to oznacza, że taka praca będzie dla każdego?


Czy w pracy zdalnej sprawdzi się każdy?


Mimo licznych zalet praca zdalna nie będzie odpowiednia dla każdego, nie wszyscy mają odpowiednie predyspozycje. Istnieją pewne cechy osobowościowe i sytuacje, które niekiedy sprawią, że taki system będzie wymagał zbyt dużego wysiłki. Oto kilka aspektów, jakie warto wziąć pod uwagę:
1. Samodyscyplina i samokontrola
Praca zdalna wymaga dużej samodyscypliny i samokontroli. Jeśli masz skłonność do odkładania spraw na później, praca zdalna może być dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, któremu trudno będzie sprostać. Warto wtedy zadbać o wypracowanie odpowiedniej rutyny i wprowadzić system zarządzania czasem, aby ułatwić sobie pracę.
Pracuj.pl – tutaj znajdziesz ciekawe oferty pracy, dostosowane właśnie do Ciebie!
2. Komunikacja
Dla niektórych osób praca zdalna może być trudna ze względu na ograniczoną komunikację z zespołem. Jeśli nie przepadasz za komunikacją online, np. poprzez wideokonferencje czy komunikatory, być może praca zdalna nie będzie dla Ciebie odpowiednia. Wtedy warto stawiać na model hybrydowy, który umożliwi Ci systematyczne spotkania z zespołem.
3. Izolacja
Praca zdalna może być również trudna dla osób, które bardzo cenią sobie kontakt z innymi ludźmi. Pracując zdalnie, możesz odczuwać samotność, a co za tym idzie także brak integracji z zespołem. W takim przypadku warto poszukać możliwości spotkań z kolegami z pracy na żywo lub dołączyć do grup i organizacji, które pozwalają na rozwijanie kontaktów zawodowych.


Podsumowanie


Praca zdalna to świetna opcja dla wielu osób, ale niekoniecznie dla każdego – szczególnie dla osób kochających hałas, liczne spotkania biurowe i mające problem z dyscypliną. Przeanalizuj dokładnie za i przeciw i zdecyduj, czy ten model sprawdzi się u Ciebie!

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
 

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)