Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2023

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Kilka sposobów na nawadnianie

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

W okresie letnim szczególnie doświadczamy #niedoborów wody. Dlatego niezbędne jest racjonalne gospodarowanie jej zasobami. Ogród jest bardzo dobrym miejscem do wdrażania dobrych praktyk w zakresie oszczędzania zasobów wodnych.

Oto kilka sposób na to, aby nawadnianie ogrodów było skuteczne, ekonomiczne i przede wszystkim nie wpływało negatywnie na środowisko naturalne. Zachęcamy do praktykowania.

Wybieraj mniej wymagające rośliny

Do ogrodowych nasadzeń wybieraj rośliny, które mają niskie zapotrzebowanie na wodę, np. lawenda, dziewanna, róża, jeżówka purpurowa, szałwia oraz czyściec wełnisty. Rośliny wymagające częstego i obfitego nawadniania, jak hortensje i różaneczniki, sadź w miejsca półcienistych, a nie w pełni nasłonecznionych.

Pamiętaj, aby nie nasadzać inwazyjnych gatunków obcych roślin.

Wybór miejsca pod zasiew

Gatunki sucholubne doskonale sprawdzą się na lekkich, łatwo przepuszczalnych gruntach, obszarach silnie nasłonecznionych oraz wszelkich podwyższeniach terenu. W dołkach i na cięższych, trudno przepuszczalnych glebach, lepiej posadzić te rośliny, które potrzebują większej wilgotności.

Zagospodaruj wody opadowe

Najbardziej efektywną metodą ekonomicznego podlewania ogrodu jest wykorzystywanie odzyskanej wody deszczowej. Zbieraj deszczówkę – najprostszym sposobem jest podstawienie beczki lub innego pojemnika pod ujście rynny. Woda deszczowa, w przeciwieństwie do kranowej, nie zawiera chloru, fluoru i wapnia. Deszczówka jest miękka i idealnie nadaje się do podlewania roślin.

Spulchniaj ziemię

Ten zabieg poprawia warunki wilgotnościowe podłoża. Spulchniając ziemię motyką, niszczymy twardą warstwę powierzchniową, która uniemożliwia przenikanie wody. Co więcej, jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Dzięki motyce są skutecznie usuwane.

Ściółkuj podłoża

Ściółka z rozdrobnionych resztek roślinnych, jak kora, trawa, słoma, zabezpiecza podłoże przed nagrzaniem i zatrzymuje wodę.

Rowki wokół roślin i miejsce w doniczce

Wykopane rowki wokół łodyg zapobiegną całkowitemu spływowi po powierzchni, a stagnująca w nich woda wsiąka powoli, utrzymując wilgotność bryły korzeniowej.

Przy sadzeniu roślin balkonowych pamiętajmy, aby doniczka nie była wypełniona ziemią do pełna, lecz maksymalnie 2-3 cm poniżej górnej krawędzi. Dzięki temu łatwiej się podlewa i woda nie wycieka z doniczki.

Nie koś trawnika zbyt nisko

Optymalna wysokość koszenia latem wynosi 4 cm, ale w czasie upałów zaleca się zwiększyć wysokość do 5 cm. Wówczas darń nie będzie narażona na szybkie wysychanie.

Rozsądne podlewanie

•    Podlewaj rzadziej, ale obficie. Dzięki temu woda znacznie lepiej wniknie do korzeni.
•    Dostarczaj roślinom wodę bezpośrednio do korzeni, gdyż tylko tą drogą może zostać pobrana, a z liści szybko odparuje.
•    Dostarczaj wodę powoli, aby nadążała wsiąkać w glebę, a nie spływała po powierzchni.
•    Ogród podlewaj ranem lub późnym wieczorem, wówczas strata wody w wyniku parowania jest najmniejsza.

Materiał: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

 

Oceń artykuł: 15 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)