Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2024

Jak stworzyć firmę IT, która będzie atrakcyjna dla pracownika?

fot. powierzone

fot. powierzone

Rynek usług IT stale się rozrasta. Każdego roku w# Polsce i na świecie powstają też nowe start-up`y i spółki, ukierunkowane zarówno na zysk, jak i na rozwój kadry pracowniczej. Nie ulega wątpliwości, że największy potencjał w branży informatycznej mają firmy, mające w zespołach wybitnych programistów i specjalistów ds. zarządzania projektami. Jak stworzyć odpowiednie środowisko pracy w IT i jak zachęcić pracowników do współpracy? Oto kilka inspiracji.

Po pierwsze- dostosuj zarobki do wymagań

Oczekujesz od pracowników, że będą wykonywać dziesiątki różnych obowiązków bez stosownej zapłaty? W IT taka strategia nie zadziała. Wysokie wymagania względem kandydatów obligują Cię do zapewnienia wysokich wynagrodzeń. Punktem wyjścia w rozmowach o pracę w IT jest kwestia zarobków. W branży panuje bowiem duża konkurencyjność. Najlepsi i najwyżej wykwalifikowani pracownicy chętnie przechodzą więc do tych pracodawców, którzy proponują godziwe stawki.

Udostępnij ciekawe ogłoszenie i znajdź osoby do pracy IT Gdańsk!

Zamierzasz otworzyć własną firmę IT i zastanawiasz się, jak stworzyć stabilny zespół? Zapewnij swojemu personelowi finansowe bezpieczeństwo. Dokonaj analizy ofert pracy, publikowanych przez podmioty konkurencyjne. Oceń, czy pensje, które oferujesz swoim ludziom, odpowiadają aktualnym trendom i wysokościom płac w innych przedsiębiorstwach. Wymagasz coraz więcej od swojego zespołu? Koniecznie rozważ podwyżkę płac, proporcjonalną do ilości nowo przydzielonych zadań.

Po drugie - stwórz atrakcyjne zaplecze i narzędzia pracy

Nie licz na to, że znajdziesz i zatrzymasz pracownika w IT, nie dbając o swoje zaplecze w postaci sprzętu czy lokalu. Młodzi programiści i pozostali, uzdolnieni specjaliści, bardzo nieufnie podchodzą do firm, które nie są w stanie zorganizować profesjonalnej infrastruktury: doświetlonych, klimatyzowanych pomieszczeń, szybkiego łącza i wydajnych komputerów. Standardem w firmach IT są też pomieszczenia rekreacyjne, zaplecza kuchenne, a nawet pokoje gamingowe, w których pracownicy mogą miło spędzić czas wolny. Zwróć uwagę na to, czy lokale, w którym znajduje się Twoja firma, są reprezentatywne. W innym przypadku może być ciężko zachęcić kogoś do pracy!

Weź udział w targach pracy online i daj się poznać osobom zainteresowanym podjęciem nowej pracy!

Firma IT atrakcyjna dla personelu jest także firmą ukierunkowaną na rozwój. Oznacza to, że pracownicy regularnie otrzymują dostęp do nowych narzędzi pracy, szkoleń i warsztatów. Pracodawcy zapewniają również dofinansowania kursów i indywidualnie rozpatrują wnioski o możliwość udziału w konferencjach, spotkaniach itd.

Po trzecie - umiejętnie rozwijaj swoją markę

Małym start-up`om ciężko jest znaleźć wartościowych pracowników. Wynika to m.in. ze słabej rozpoznawalności marki. Co możesz zrobić, by zyskać w oczach potencjalnych kandydatów? Postaw na komunikację w social mediach. Buduj silną markę, uczestnicząc w branżowych eventach i networkingu. Twoją wizytówką powinna być profesjonalna strona internetowa z portfolio. Zdobądź opinie klientów i opublikuj je, by każdy zainteresowany pracownik mógł się z nimi zapoznać.

Podsumowanie

Kompletowanie personelu w IT nie jest łatwym zadaniem. Pracownicy chętnie przechodzą do innych firm, skuszeni perspektywą wyższych zarobków lub bardziej prestiżowych posad. Chcesz utrzymać stabilny, stały zespół i uniknąć ciągłych rekrutacji? Stwórz silną markę i zaplecze techniczne swojej firmy. Konkurencyjność zapewnisz sobie, oferując atrakcyjne wynagrodzenia, odpowiadające aktualnym, rynkowym realiom.

 

Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.

 

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)