Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2025

Niepłodność – przeszkoda, którą można pokonać

fot. powierzone

fot. powierzone

Dla wielu par droga do rodzicielstwa bywa pełna wyzwań. Niepłodność, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn, może opóźnić realizację marzeń o dziecku. Kluczowe znaczenie ma jednak szybka i# właściwa diagnostyka oraz dostęp do skutecznych metod leczenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycyny rozrodu wiele osób odnajduje wsparcie i szansę na sukces. Jednym z miejsc oferujących profesjonalną pomoc w pobliżu województwa kujawsko-pomorskiego jest Klinika Bocian w Gdańsku, gdzie pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych terapii, w tym zapłodnienia in vitro.

Jakie kroki podjąć, gdy ciąża nie pojawia się mimo starań?

Niepłodność diagnozuje się, gdy para przez dłuższy czas, mimo regularnych starań nie zachodzi w ciążę. Warto pamiętać, że przyczyny problemu mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego oboje powinni poddać się odpowiednim badaniom. Pierwszym krokiem jest konsultacja ze specjalistą, który przeprowadza szczegółowy wywiad oraz analizuje dotychczasowe wyniki badań. U kobiet standardem jest badanie ginekologiczne, USG transwaginalne oraz ocena poziomu hormonów. U mężczyzn kluczowe jest badanie nasienia, które pozwala określić liczbę, ruchliwość i morfologię plemników. W przypadku braku jednoznacznych wyników podstawowych badań lekarz może zalecić dalszą diagnostykę. Kobiety mogą zostać skierowane na badanie drożności jajowodów (Sono-HSG), histeroskopię, które pomagają ocenić stan narządów rodnych. Mężczyźni mogą potrzebować bardziej szczegółowej analizy nasienia. W niektórych sytuacjach konieczne jest również wykonanie badań genetycznych lub immunologicznych, które mogą ujawnić rzadziej spotykane przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Wszystkie z tych badań można wykonać w Klinikach Bocian, tworzących ogólnopolską sieć ośrodków leczenia niepłodności i in vitro.

Jak leczyć niepłodność?

W zależności od wyników badań lekarz proponuje odpowiednie metody leczenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z rozwiązań może być terapia hormonalna. Leki hormonalne pomagają stymulować owulację, regulować poziomy hormonów i zwiększać szanse na naturalne poczęcie. Kolejną metodą leczenia jest inseminacja domaciczna. Procedura ta jest zalecana w przypadku nieznacznych problemów z płodnością, takich jak obniżona ruchliwość plemników lub łagodne zaburzenia owulacji. Czasami konieczne jest także leczenie operacyjne w postaci laparoskopii lub histeroskopii, które polega na usunięciu przeszkód anatomicznych, takich jak polipy, zrosty czy mięśniaki macicy. W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz może zalecić zapłodnienie in vitro. Procedura ta jest szczególnie rekomendowana w sytuacjach, takich jak niedrożność jajowodów, endometrioza czy poważne problemy z jakością nasienia.

Gdzie udać się po pomoc w woj. kujawsko-pomorskim?

Osoby z województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko, które poszukują specjalistycznej pomocy w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, mogą zgłosić się do położonej niedaleko Kliniki Bocian w Gdańsku, zlokalizowanej przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Placówka oferuje nowoczesne metody leczenia, w tym procedury wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja i zapłodnienie in vitro. Klinika jest również realizatorem refundacji in vitro, co pozwala pacjentom ze wskazaniami medycznymi skorzystać z pełnego finansowania zapłodnienia pozaustrojowego. Program realizowany jest także w innych placówkach Klinik Bocian – w Białymstoku, Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Lublinie.

Osoby zainteresowane leczeniem lub refundacją in vitro w Klinikach Bocian mogą uzyskać więcej informacji na stronie internetowej: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

Dodatkowe pytania można kierować telefonicznie pod numerem: +48 58 350 28 80.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)