Jubileusz parafii w Zamościu. 20-lecie istnienia
fot. Marcin Jarzembowski
„Święty Ojciec Pio to wspaniały nauczyciel #modlitwy” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jego dni były przeżywanym różańcem, przyswajaniem tajemnic Jezusa, w duchowej jedności z Maryją Dziewicą”.
Ten wielki włoski święty – znany i czczony na całym świecie – patronuje parafii w Zamościu niedaleko Bydgoszczy, która obchodziła 20-lecie swego istnienia. – Ten jubileusz zachęca nas, byśmy bardziej otwierali się na działanie Bożej łaski w życiu i w ten sposób przyczyniali się do budowania pokoju przede wszystkim w naszym sercu, rodzinach i na całym świecie – powiedział bp.
Ordynariusz dodał, że to także okazja, by pytać się o nasz dom, naszą rodzinę: jaki on jest? – Jest też pytaniem o nas: na ile jesteśmy jego domownikami, a na ile bezdomnymi? Dlatego, że bezdomność może dotykać i tych, którzy zajmują piękne apartamenty, jak i gnieżdżą się w ciasnych mieszkankach. Bezdomność jest tam, gdzie brak miłości, zrozumienia i akceptacji, dialogu i spotkania. Z takiego domu się ucieka i nie chce się tam wracać – powiedział.
Największa zaś bezdomność – jak stwierdził bp Włodarczyk – zdaje się polegać na odrzuceniu Boga. – Słyszy się czasem historie ludzi, którzy, jak im się wydawało, mieli wszystko: dom, rodzinę, pracę, majątek, a mimo to nie czuli się spełnieni, wszystko wydawało się im bezsensowne. Mają dom, ale nie ma w nim Boga. A przynajmniej nie tak, jak Bóg chciałby być w nim obecny – dodał.
Dlatego według biskupa świętowanie jubileuszu parafii może być także przypomnieniem, że wszystkie rodzaje bezdomności „leczy się” tylko i wyłącznie Bogiem. – Jeśli Bóg nie wróci na swoje miejsce, to człowiek poczuje się bezdomny także w Kościele, w parafii. Stąd dziękuję wam i waszym matkom, ojcom za ten wielki trud zorganizowania tu, w Zamościu prawdziwej rodziny parafialnej – podsumował.
Biskup osobne podziękowania skierował w stronę pierwszego proboszcza i budowniczego wspólnoty – ks. kanonika Romana Michalskiego. – Chciałbym podziękować przede wszystkim Bogu za wszystkie łaski, jakie na nas spływają od dwudziestu lat. Po Nim nasze podziękowanie kierujemy ku tobie – ojcze – mówił ks. kanonik Michalski, zwracając się do biskupa. – Kochani parafianie, to naprawdę kochany ojciec, którego przyjazdu się wyczekuje. Dziękuję i wam – moje kochane dzieci parafialne – za to, że jesteście i zawsze przez te dwadzieścia lat byliście ze mną – dodał.
W ramach trwającego 20-lecia diecezji wręczył także specjalny medal zasłużonej parafiance – Dorocie Pawlisz. – Kochany księże biskupie, witamy cię w naszej parafii. Tak, to prawda, że walczyliśmy o nią dwadzieścia lat temu. Przez ten czas – wpatrzeni w św. Ojca Pio – budowaliśmy tę wspólnotę, o czym ciebie zapewniamy – powiedział parafianin Jan Kucharski.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Uroczysty apel z okazji jubileuszu. 90-lecie OSP w Witosławiu
- Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. Prace dobiegły końca
- Wybrano kolejnych sołtysów. Wyniki czwartkowego głosowania
- Głosowanie w gminie Szubin. Wybierają sołtysów w kolejnych miejscowościach
- Jak głosowali mieszkańcy? Wybrano kolejnych sołtysów
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Onkologii. Pamiętajmy o regularnych badaniach
Zachorować na nowotwór może każdy. Warto wiedzieć#, że wielu rodzajów nowotworów można uniknąć lub zmniejszyć ich wystąpienie poprzez zdrowy styl życia.
(czytaj więcej)Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.
(czytaj więcej)