Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 marca 2023

Już ponad 4 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty. Drugi dzień naboru

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Po dwóch dniach przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. 4,1 tys. rolników złożyło #takie dokumenty.

Przypominamy wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz innych płatności powierzchniowych można składać od 15 marca wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Najistotniejsze zmiany

Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba m.in. stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia). Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6, i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie. Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 ha, a od tego roku został obniżony do 1 ha. Istotne jest, że płatność taka przyznawana jest do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha).

O jakie płatności można się ubiegać w 2023 roku?

Składając wniosek o przyznanie płatności roku 2023 można ubiegać się o przyznanie:

 • płatności w ramach interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym: podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (ekoschematów), wsparcia dochodów związanego z produkcją: do krów, do bydła, do owiec, do kóz, do buraków cukrowych, do chmielu, do lnu, do konopi włóknistych, do pomidorów, do truskawek, do ziemniaków skrobiowych, do roślin pastewnych, do roślin strączkowych na nasiona;
 • płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego, w tym: uzupełniającej płatności podstawowej, płatności niezwiązanej do tytoniu;
 • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW);
 • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020) w tym przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach pakietu 4, pakietu 5 lub pakietu 6;
 • płatności ekologicznej (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020) w tym: premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz o przyznanie kosztów transakcyjnych;
 • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym płatności za retencjonowanie wody na obszarach przyrodniczych oraz o przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach interwencji 1, interwencji 2 lub interwencji 5;
 • płatności ekologicznych (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym: małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi, premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz o przyznanie kosztów transakcyjnych;
 • pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013) – wniosek o wypłatę;
 • premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
 • premii z tytułu zadrzewień (PROW 2014-2020);
 • pierwszej premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej do gruntów z sukcesją naturalną (WPR 2023-2027).

Jak złożyć wniosek, gdzie szukać pomocy?

Przypominamy, że wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod nr. tel. 800 38 00 84 lub 22 5950611, w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00.

Najważniejsze daty

Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja 2023 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

W 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat – dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 17,8 mld zł.

Więcej informacji – otwórz

Aplikacja eWniosekPlus - otwórz

Materiał: ARiMR

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (15)

  :D, w dniu 17-03-2023 09:29:05 napisał:

  Gdyby nie dopłaty, dotacje, zwroty akcyz, suszowe i inne pomoce to za cholerę by sobie nie poradzili w tym kraju.... jakby byli traktowani jak inni przedsiębiorcy to by z nich garstka została.... Teraz mnie zjedziecie ale taka jest prawda ;)

  odpowiedz

  • 4 (10)

  hehe, w dniu 17-03-2023 11:16:45 napisał:

  Właściwie należałoby napisać , a do czego rolnik nie ma dopłat i dlaczego tak płacze , że bieda .Widać ogromną dysproporcję w traktowaniu rolnika a każdej innej branży ,przez państwo.

  odpowiedz

  • -4 (10)

  rolnik, w dniu 17-03-2023 11:51:06 napisał:

  kup sobie hektary i pokaz co potrafisz poznasz ten miod

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  wannabe-rolnik, w dniu 19-03-2023 00:38:32 napisał:

  Rolniku, daj mi te hektary, tak jak Ty po rodzinie, ja chcę je dostać po Tobie. Skoro tak ciężko, możemy się zamienić. Przecież muszę mieć te hektary, by potem płakać że przez pół roku robię średnio 5h dziennie i nie starcza na dobrą wódeczkę by chlać codziennie. Toż to się nie godzi bym najtańszą z somsiadami sączył co wieczór! Uczciwy człowiek musi etat i własną firmę mieć jak chce coś więcej, a taki dostaje wysoką jałmużnę i jeszcze mu mało. Taki zapracowany, a ma czas by świnie i gówno zawozić na strajki przez pół Polski. xD

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Włościanka, w dniu 19-03-2023 09:47:34 napisał:

  Na 5 komentarzy 4 złośliwe. Rolnicy muszą mieć swoją własną partię. Inaczej napuszczone społeczeństwo ich zniszczy.Los Leppera mówi wszystko... Już tylko w ręku chłopa jest coś polskiego. Wszystko inne wyprzedane.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ewa, w dniu 19-03-2023 11:48:37 napisał:

  Rolnicy i własną partia? Mają przecież nygusów z PSL.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Włościanka, w dniu 19-03-2023 18:14:39 napisał:

  Mieli Kołodziejczaka. Ale jego obecne przyłącze gowinistów zniszczy Agrounię.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)