Kolejna premiera Teatru Meandry. "Mały Książę" wprawił w zachwyt
fot. LZ
„Dobrze widzi się tylko sercem. To, co najważniejsze, jest niewidoczne# dla oczu” czy „Dorośli nigdy niczego sami nie potrafią zrozumieć i wciąż trzeba im coś objaśniać, co dla dzieci jest bardzo męczące” - to cytaty z „Małego Księcia”, które trwale zapisały się w kulturze. Dzięki młodym aktorom Teatru Meandry z Szubina te słowa rozbrzmiały na nowo na szkolnej scenie teatralnej.
Mały Książę mieszka na maleńkiej asteroidzie B612. Któż z nas nie zna tej filozoficznej opowiastki o podróży małego chłopca na różne planety? Tym razem, za sprawą Teatru Meandry działającego w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie, Mały Książę trafił do Szubina, bo właśnie „Mały Książę” to tytuł kolejnego spektaklu Teatru Meandry w reżyserii Arletty Jagodzińskiej. Premiera odbyła się w czwartek, 9 stycznia 2025 roku. Szkolna aula wypełniła się zaproszonymi gośćmi, a młodzi aktorzy zaprezentowali na scenie sztukę teatralną opartą na książce autorstwa Antoine de Saint-Exupéry'ego.
W rolę Małego Księcia wcielił się Igor Konieczka. Wraz z nim na scenie wystąpiły: Lena Czarnecka, Martyna Miziuła, Zuzanna Bak, Julia Grabowska, Barbara Siuchnińska i Julita Jackowska. O oprawę świetlną i muzyczną zadbali Antoni Masiakowski i Franciszek Chudzyński.
Mały Książę większość czasu spędzał na czyszczeniu wulkanów i plewieniu chwastów. Pewnego dnia odkrył, że na jego planecie wyrosła róża. Chłopiec regularnie ją podlewał i osłaniał przed wiatrem, ale kwiat nie doceniał jego starań. Zniechęcony zachowaniem róży, Mały Książę postanowił wyruszyć w podróż na inne planety. Na każdej z nich główny bohater poznał różne postaci, które skłaniały go do refleksji nad światem i życiem. Mieszkaniec asteroidy B 612 trafił również na Ziemię…Główny bohater utworu uczył dorosłych patrzenia na świat oczami dziecka. „Mały Książę” to uniwersalna historia o przyjaźni, dorastaniu, współodpowiedzialności i przywiązaniu. I właśnie to wszystko starają się przekazać młodzi aktorzy, uczniowie szubińskiego liceum. Czy im się to udaje? Można ocenić samemu, bo kolejne premierowe spektakle już w sobotę - 11 stycznia 2025 roku i w środę - 15 stycznia 2025 roku o godzinie 18.00. Oczywiście w auli LO Szubin.
Tuż po występie, który zakończył się owacją na stojąco, Arletta Jagodzińska podziękowała anonimowym darczyńcom za wsparcie w zakupie sprzętu nagłaśniającego oraz Wydawnictwu Profill z Szubina za ośmioletnią współpracę. - Ogromne podziękowania składamy na ręce pani Jolanty Litwin-Sarzyńskiej, bo od samego początku, od pierwszego występu, jest z nami. Możecie mi Państwo zazdrościć, bo praca z taką młodzieżą to ogromna przyjemność. Są to niesamowite chwile, które dzieją się na próbach – powiedziała reżyserka Teatru Meandry.
Nie brakowało oczywiście gratulacji, kwiatów i słodkich upominków od zaproszonych gości. Kilka słów do aktorów skierowała m.in. Jolanta Litwin-Sarzyńska, aktorka Teatru Syrena w Warszawie. - Wspaniali młodzi ludzie są genialnym przykładem dla reszty mieszkańców Szubina, dla młodzieży, uczniów tej szkoły i pozostałych szkół. To nie jest proste wyjść na scenę przed nauczycielami, przed rodziną, ale przede wszystkim przed rówieśnikami. To ogromna odwaga i to, że ci ludzie godzą naukę z nauką tekstu, z przychodzeniem na próby. To jest ogromne poświęcenie. Oczywiście robią to dla siebie. Bardzo się wzruszyłam, to jest dla mnie bardzo duża lekcja – powiedziała.
Stworzenie licealnego teatru w 2000 roku było pomysłem Hanny i Mariusza Zielińskich. Od 2017 roku reżyserką Teatru Meandry jest Arletta Jagodzińska, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.
Galeria
Czytaj również
- Jasełka w wykonaniu młodych artystów. Dzieci z wizytą w DPS
- Spotkanie słuchaczy UTW. Prelekcja o polskich okrętach podwodnych
- Wielka Integracja Morsów. Ziemię krajeńską reprezentował klub "Przerębel"
- Spotkanie noworoczne klubu LZS Victoria Kołaczkowo. Podsumowanie działań
- Hej kolęda, kolęda! Zimowy koncert świąteczno-noworoczny
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?
Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny #wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta?
(czytaj więcej)Jakie są długofalowe skutki spożywania alkoholu? Zadbaj o zdrowie
Nowy rok to doskonały moment na podejmowanie wyzwań i wyznaczanie #postanowień. To także idealna okazja, by zastanowić się nad swoim podejściem do picia alkoholu, zrozumieć jego krótko - i długofalowe konsekwencje, a także rozważyć korzyści płynące z ograniczenia spożycia lub zrezygnowania z alkoholu.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
U.S.A płonie za grzechy złych ludzi, w dniu 10-01-2025 09:08:50 napisał:
odpowiedz
meander, w dniu 10-01-2025 12:00:11 napisał:
odpowiedz
Jarząbek, w dniu 10-01-2025 12:59:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!