Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2024

Kujawsko-Pomorskie przygotowane. Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo

fot. pow.

fot. pow.

Na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami służb oraz mediów,# Wojewoda Michał Sztybel podsumował działania prowadzone w ramach zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego województwa podczas wakacji. W 2024r. zdecydowano o przeznaczeniu 500 tys. zł na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą. Z wypoczynku w różnych formach skorzysta ok. 50 tysięcy dzieci.

Wakacje to czas, gdy z jednej strony jest przyjemność - mnóstwo dzieciaków wyjeżdża na wypoczynek. Są też takie, które nie wyjeżdżają, ale spędzają wakacje podczas rozmaitych atrakcji w mieście, nad wodą, podczas krótkich wypoczynków. Ale jest druga strona medalu, ponieważ jest to czas, gdzie liczba zagrożeń jest znacznie większa niż na co dzień. Statystyki niestety pokazują, że liczba zdarzeń w okresie wakacyjnym jest większa w stosunku do pozostałych miesięcy. Bardzo duża część działań, które stoją przed służbami jest związana z bezpieczeństwem, kontrolą autobusów oraz miejsc wypoczynku. Dziękuję wszystkim szefom naszych jednostek za przygotowanie i dotychczasowe działania – mówił Wojewoda.

Wojewoda podczas briefingu prasowego przekazał symbolicznie umowy dla przedstawicieli WOPR z województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymały dofinansowanie do swoich działań.

9 jednostek skorzysta ze zwiększonych do poziomu 500.000 zł środków przekazanych przez Wojewodę. Umowy odebrali: Maciej Banachowski - Prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Jarosław Wiśniewski - Wiceprezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Sławomir Mularski – Prezes WOPR we Włocławku.
Wakacje 2024 w województwie kujawsko-pomorskim w liczbach:
Liczba zatwierdzonych turnusów wypoczynku: 570
Półkolonie: 325 turnusów (57%) dla 10 438 uczestników (47,31%)
Łączna liczba uczestników: 22 064 osób
* Wg danych na 17 czerwca 2024 r.

Organizatorzy mogą rejestrować zgłoszenia do końca czerwca 2024 r. Szacowana docelowa liczba turnusów 1300-1500, szacowana docelowa liczba uczestników 50 000-55 000 osób.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi rejestr wypoczynków na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie można sprawdzić czy dany obiekt został zgłoszony i czy jest miejscem bezpiecznym.
Służby przedstawiły szereg działań kontrolnych i prewencyjnych, które będą realizowane przez cały okres wakacji. Wśród nich znalazły się m. in. kontrole organizatorów wypoczynku i autokarów, którymi dzieci będą przewożone, prewencyjne zabezpieczanie akwenów wodnych, czy zapewnienie właściwego nadzoru nad ruchem drogowym na głównych trasach prowadzących „do” i „z” miejsc wypoczynku.

W ramach przygotowań do wakacji strażacy, policjanci, inspektorzy sanitarni oraz przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego odwiedzali pikniki oraz szkoły (podstawowe i średnie), a także przedszkola, gdzie prowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas wakacji (bezpieczeństwo nad wodą, dbanie o prawidłowe nawodnienie, profilaktyka przed promieniami UV).

Państwowa Straż Pożarna udostępnia również w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Wąbrzeźnie, Żninie i Grudziądzu sale edukacyjne OGNIK, z których mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane.

Również Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP od wielu lat zapewnia letni wypoczynek swoim wychowankom. Komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, harcmistrzyni Beata Bardzińska, przekazała, że w tym roku planowana jest organizacja 72 różnych form wypoczynku – kolonii zuchowych, obozów harcerskich, obozów wędrownych i zagranicznych, a także półkolonii. Wypoczywać na nich będzie blisko 4,5 tys. zuchów i harcerzy. Chorągiew zarządza ponadto 9 ośrodkami wypoczynkowymi, na których wypoczywać będzie ponad 10 tys. młodych ludzi z różnych organizacji pozarządowych z terenu całej Polski.
Inauguracja akcji „Bezpieczny Autokar – Wakacje 2024”

W pierwszy weekend wakacji 22-24 czerwca Główny Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego zapoczątkuje działania kontrolne autokarów, które prowadzone będą w szczególności na głównych szlakach komunikacyjnych. Kontrole będą prowadzone w systemie ciągłym na PPO i MOP Nowa Wieś, na autostradzie A1.
Główne obszary kontroli drogowych prowadzonych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego to:
• szczegółowa weryfikacja stanu technicznego autobusów,
• kontrola stanu trzeźwości kierowców,
• kontrola uprawnień zawodowych i czasu pracy kierowców,
• kontrola wymaganych dokumentów.
Przypominamy, że zarówno organizatorzy jak i rodzice mogą zgłaszać kontrolę autokarów (z wyprzedzeniem min. 3 dni roboczych) pod numerem telefonu WITD w Bydgoszczy (52) 323-83-49. Na stronie www.BezpiecznyAutobus.gov.pl można również dokonać samodzielnie sprawdzenia podstawowych informacji o autokarze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (4)

    Kocham ryzyko, w dniu 18-06-2024 21:05:50 napisał:

    Z każdej strony i wszędzie atakują nas troską o bezpieczeństwo. Już mi się zbiera od tego na wymioty.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)