Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 kwietnia 2024

Międzynarodowy Dzień Ptaków. 232 gatunki zagrożone wyginięciem

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Ziemię zamieszkuje ponad #11 000 gatunków ptaków, z czego 232 gatunki są krytycznie zagrożone wyginięciem. Aby móc dalej cieszyć się niepowtarzalnym wyglądem, zwyczajami i śpiewem tych zwierząt, należy przeciwdziałać kryzysowi środowiskowemu i dążyć do powstrzymania spadku liczebności ptactwa na świecie.

Do końca 2023 roku w Polsce stwierdzono występowanie 476 gatunków ptaków. Są to gatunki zaliczane do awifauny krajowej, występujące naturalnie w stanie dzikim oraz gatunki introdukowane przez człowieka rozmyślnie bądź przypadkowo, które utworzyły samodzielnie utrzymujące się populacje. **

Według „Czerwonej listy ptaków Polski” w ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków. Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem i aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone. Są to: świstun, rożeniec, batalion, rycyk, łęczak, rybitwa czubata, gadożer, orlik grubodzioby, błotniak zbożowy, kraska, dzierzba czarnoczelna, pomurnik.

Wśród gatunków, wymienionych w zaktualizowanej w 2020 roku „Czerwonej liście ptaków Polski” po raz pierwszy wskazane jako zagrożone w naszym kraju, zostały m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik czy błotniak łąkowy, ale także tak dobrze znane ptaki, jak głowienka, gawron oraz słowik szary.

„Lepiej by było, gdyby wszystkie arcydzieła sztuki przepadały niż gdyby ptaki przestały się gnieździć na gałęziach”. — słowa wypowiedziana przez angielskiego krytyka sztuki, John Ruskin doskonale określają znaczenie i wartość ptaków. Często zapominamy o korzystnym wpływie ptaków na funkcjonowanie naszego ekosystemu. Ptaki zwalczając szkodniki, sprzątają odpady i rozsiewają nasiona. Około 5% roślin wykorzystywanych przez ludzi do celów spożywczych lub leczniczych jest zapylanych przez ptaki. Mają również wartość kulturową, artystyczną, filozoficzną.

Dlatego zadaniem współczesnych pokoleń jest ochrona dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

W Polsce wszystkie ptaki dziko żyjące, występujące naturalnie na terenie kraju znajdują się pod ochroną. W dziale „Podstawa prawna” prezentujemy akty prawne i konwencje, które regulują pod różnymi aspektami (począwszy od ochrony siedlisk ptaków po regulacje handlu gatunkami) ochronę dzikiego ptactwa w Polsce.

Z okazji globalnego ptasiego święta, przygotowaliśmy cykl zatytułowany „Ptasie trele”. Przez najbliższe 10 tygodni będziemy prezentowali charakterystyki sylwetek i głosy ptaków, które uznawane są za najzdolniejszych śpiewaków.

Zapraszamy do śledzenia publikacji i wsłuchania się w głosy tych skrzydlatych stworzeń.

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku.

https://www.birdlife.org/birds/

https://www.iucnredlist.org/

https://komisjafaunistyczna.pl/aktualnosci/

https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/czerwona-lista-ptakow-polski/

Źródło: GDOŚ

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa magazynów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)