Najważniejsze wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Podsumowanie 2024 roku
fot. archiwum
W mijającym roku na terenie naszego powiatu nie brakowało wydarzeń #kulturalno-rozrywkowych. Czy było ich wystarczająco dużo?
W 2024 roku na scenach naszego powiatu prezentowały się znane gwiazdy polskiej estrady jak i lokalni artyści. Mieszkańców bawiły niejednokrotnie także kabarety. Tradycyjnie sporym zainteresowaniem cieszyły się jarmarki i targi.
Przypominamy najważniejsze wydarzenia kulturalne mijającego roku.
Styczeń
- 6 stycznia w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się świąteczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Krajna, w którym zaprezentowano najpiękniejsze polskie kolędy i tradycyjne ludowe tańce. Występ, będący pierwszym koncertem zespołu w 2024 roku, zgromadził pełną salę publiczności, która nagradzała artystów gromkimi brawami.
- VII Nakielski Koncert Noworoczny, który odbył się 7 stycznia 2024 roku, przyciągnął pełną salę widzów i kontynuował tradycję muzycznego witania Nowego Roku. W programie koncertu, który trwał niemal dwie godziny, wystąpili soliści: Katarzyna Jaracz, Szymon Rona i Kasia Moś, a publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.
- 15 stycznia w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert Eugeniusza Kalinowskiego i Elizy Bilecki, który wypełnił salę po brzegi i zachwycił publiczność zarówno znanymi utworami, jak i pięknymi kolędami. Szczególnym aplauzem nagrodzono humorystyczną wersję przeboju „Chałupy Welcome To” z refrenem „Pałuki Welcome To,” która wywołała entuzjazm widowni i podkreśliła rodzinną atmosferę wydarzenia.
- 25 stycznia w sali widowiskowej GOK zespół Jabłoneczka zaprezentował wyjątkowy występ dla swoich bliskich, w tym Babć i Dziadków, prezentując tańce oraz kolędy. Po części artystycznej uczestnicy obejrzeli prezentację z działalności zajęć twórczych, a spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, drobnymi upominkami i podziękowaniami dla organizatorów.
- 26 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku odbył się 13. Koncert Noworoczny, podczas którego zaprezentowali się Zuzanna Szary, Marcin Naruszewicz, Mateusz Wiśniewski oraz zespół Tango Cancion, wykonując muzykę musicalową, operetkową i rozrywkową. Wydarzenie uświetnione świętowaniem Dnia Babci i Dziadka oraz wspólnym poczęstunkiem, zrealizowano dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnych organizatorów.
- 26 stycznia Muzeum Ziemi Szubińskiej stało się galerią sztuki za sprawą wernisażu Grzegorza "Plehy" Pleszyńskiego i wystawy "Szubin dokoła nas", wzbogaconej o performance "Spirala". Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, a wystawa zakończona została finisażem z autorskim oprowadzaniem Grzegorza Pleszyńskiego.
Luty
- 3 lutego w Szubińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z okazji 45-lecia Chóru im. św. Jana Pawła II, połączone z wieczorem autorskim prof. Elżbiety Szubertowskiej, która prezentowała książkę o historii chóru. Wydarzenie wypełniły występy aktualnych i byłych członków chóru, wspomnienia chórzystów oraz podziękowania, podkreślając znaczenie chóru dla kultury, więzi społecznych i rozwoju osobistego.
- Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Nakle zorganizował wieczorek „Rehabilitacja przy muzyce,” który stał się lokalną tradycją. Ostatni taki wieczorek odbył się 8 lutego, w „tłusty czwartek,” podczas którego seniorzy z entuzjazmem uczestniczyli w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
- 13 lutego w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni odbył się Pałucki Podkoziołek, organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pałuki, pod hasłem „Dbamy o obyczaje – przekazujemy pałuckie zwyczaje.” Wydarzenie, uświetnione debiutem Dziecięcego Zespołu Pałuki oraz występami dorosłych artystów, zakończyło się prezentacją archiwalnych nagrań ukazujących dawne pałuckie tradycje.
- 14 lutego Wojtek Cugowski, ceniony gitarzysta, wokalista i kompozytor, wystąpił w Mroczy po 11 latach nieobecności, przyciągając 200-osobową publiczność. W akustycznym duecie z Bartkiem Jończykiem zaprezentował utwory zarówno ze swojej solowej kariery, jak i z czasów zespołu Bracia, łącząc rock i bluesowe klimaty w pełnym emocji koncercie.
- 15 lutego w nakielskiej restauracji Cafe Emilia odbył się kameralny koncert Wojtka Cugowskiego. W programie znalazły się zarówno jego autorskie utwory, klasyka muzyki rockowej, jak i piosenki z repertuaru zespołu Bracia, a artysta zdobył uznanie publiczności, która wielokrotnie nagradzała go brawami.
- 15 lutego w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się spektakl „Cudowna Terapia”, małżeńska komedia, która poruszyła serca publiczności. Historia opowiadała o wypalonym małżeństwie Dorków, granym przez Dariusza Kordka i Edytę Jungowską, które, po licznych kłótniach, postanawiło udać się na terapię do psychoterapeuty (Artur Pontek), a całe przedstawienie pełne było błyskotliwych dialogów i emocjonujących chwil.
- 17 lutego w Szubińskim Domu Kultury odbył się walentynkowy koncert zespołu Papa D, który porwał publiczność do wspólnego śpiewu i tańca. Legendarny zespół synthpopowy lat 80. i 90. wykonał swoje największe hity, a całe wydarzenie zakończyło się owacjami dla muzyków.
- Dawid Kilon po raz trzeci spotkał się z mieszkańcami Kcyni, dzieląc się swoją pasją do ornitologii, opowiadając o ptakach i prowadząc warsztaty rysunku, na których uczestnicy tworzyli portret pióra sowy płomykówki. Spotkanie było także okazją do rozmów o ekologii, zachowaniach ptaków oraz zagrożeniach wynikających z zanieczyszczania środowiska, a uczestnicy mieli możliwość zakupienia albumu „Ptaki Kilona” z rysunkami prelegenta.
Marzec
- 1 marca w Kcyni odbył się koncert Pawła Domagały, który przyciągnął liczną publiczność do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ulicy Wyrzyskiej. Artysta, znany z hitów takich jak „Weź nie pytaj”, bawił zgromadzonych świetnym humorem i energią, a wydarzenie było doskonałą okazją do spotkania z jego twórczością.
- 2 marca w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert Krystyny Giżowskiej z zespołem Blue Sounds, który był częścią Tygodnia Kobiet w Szubinie. Publiczność entuzjastycznie śpiewała razem z artystką jej najpopularniejsze przeboje, takie jak „Złote obrączki” czy „Przeżyłam z tobą tyle lat”.
- 7 marca 2024 roku w Domu Parafialnym przy Parafii pw. NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet, w którym wystąpili Marta Trudzińska, Emilia Przywecka i Andrzej Otto, oczarowując publiczność swoimi występami. Po wzruszającym koncercie, uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a wszystkie panie otrzymały róże, a organizatorzy podziękowali za pomoc Pani Zosi Nitce i Panu Leszkowi Jaskólskiemu.
- 7 marca w hali widowiskowo-sportowej w Mroczy odbył się wyjątkowy wieczór poezji i muzyki pod tytułem "Poezja jest Kobietą", podczas którego Krystyna Misterkiewicz podzieliła się swoimi wierszami, a Emilia Pawłowska zaprezentowała utwory ze swoich albumów. Wydarzenie, pełne wzruszających chwil, zakończyło się ciepłymi życzeniami z okazji Dnia Kobiet, a uczestniczki zostały obdarowane kwiatami.
- 9 marca w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert kończący gminne obchody Dnia Kobiet, podczas którego wokalistka Sara Powaga i zespół One Take Band wykonali znane utwory coverowe, oczarowując publiczność. Artyści zostali nagrodzeni brawami i bisami, a koncert był pełen dedykacji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
- 10 marca w Gminnym Centrum Administracyjno-Kulturalnym w Sadkach odbyło się gminne spotkanie z okazji Dnia Kobiet, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Po życzeniach od władz gminy, goście obejrzeli występ kabaretu "Dziura", a na zakończenie panie otrzymały kwiaty, natomiast mężczyźni słodkie upominki z okazji Dnia Mężczyzny.
- 20 marca w Szubińskim Domu Kultury odbyło się Świąteczne Spotkanie Wielkanocne, zorganizowane przez Stowarzyszenie Gminnej Rady Kobiet, w którym uczestniczyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalne władze. Podczas wydarzenia odbyły się tradycyjne konkursy na stroiki, potrawy i ciasta wielkanocne, a po degustacji i ocenie prac, przyznano nagrody uczestniczkom.
- 23 marca w Sanktuarium w Kcyni odbył się koncert pasyjny Chóru „Akatyst” i Zespołu regionalnego „Pałuki”, podczas którego wykonano utwory religijne, oddające hołd miłości Boga. Wydarzenie było czasem refleksji nad cierpieniem Jezusa, a jego uczestnicy oddali cześć Ukrzyżowanemu, podkreślając, jak miłość Boża uzdrawia i przemienia życie ludzi.
Kwiecień
- 5 kwietnia zespół "Nakielanki" wystąpił w sali balowej Hrabiny Anieli Potulickiej, gdzie zaprezentował skoczne piosenki dla dzieci, angażując młodą publiczność do wspólnego śpiewu i tańca. Po koncercie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci w podziemiach pałacu, gdzie znajduje się karcer i upamiętnienie tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
- Koło Gospodyń Wiejskich Szaradowo ponownie zakwalifikowało się do programu "Danie wspólnych chwil" i otrzymało darowiznę o wartości 8 tysięcy złotych na realizację sześciu spotkań dla seniorów. 13 kwietnia odbyło się pierwsze z nich, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji, a seniorzy spędzili czas w miłej atmosferze, wyrażając chęć udziału w kolejnych spotkaniach.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, wspólnie z Parafią św. Wojciecha, po raz drugi wzięła udział w Narodowym Czytaniu Pisma Świętego, które miało na celu ukazanie Biblii jako uniwersalnego tekstu kultury oraz zachęcenie wierzących do codziennej lektury Słowa Bożego. W ramach wydarzenia, które odbyło się 13 kwietnia, uczestnicy czytali fragmenty Dziejów Apostolskich, a na zakończenie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Odkrywamy Pismo Święte”.
- 14 kwietnia w Szubińskim Domu Kultury odbyła się trzecia odsłona Muzycznej Podróży w wykonaniu Eugeniusza Kalinowskiego i Elizy Bilecki, która zachwyciła publiczność zróżnicowanym repertuarem. W programie koncertu znalazły się utwory klasyczne, polskie przeboje oraz włoskie hity, a artyści ponownie zaprosili mieszkańców na muzyczną ucztę, ciesząc się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
- Michał Jankowski, bydgoszczanin z urodzenia i szubinianin z wyboru, napisał książkę o historii bydgoskiej kolei wąskotorowej, która w swoim szczytowym okresie miała długość 250 km i cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Bydgoszczy w latach 30. XX wieku. Kolejka, oprócz transportu do pracy, służyła także jako środek do organizowania wycieczek, festynów oraz przewozu towarów, a jej historia została opowiedziana przez autora podczas spotkania w szubińskiej bibliotece.
Maj
- Majówka w Nakle rozpoczęła się muzycznie koncertem „Polskie przeboje wiecznie młode” w Nakielskim Ośrodku Kultury. Kwintet Arte Con Brio wraz z solistami Weroniką Kober i Dawidem Jenczewskim zaprezentowali znane polskie i międzynarodowe przeboje, a publiczność entuzjastycznie nagradzała artystów brawami.
- 5 maja zorganizowano drugie spotkanie dla seniorów KGW Szaradowo w ramach III edycji programu "Danie Wspólnych Chwil" z Fundacją Biedronki, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora, a także złożyć życzenia z okazji Dnia Strażaka dla druhów z OSP Słonawy.
- W niedzielne popołudnie, 5 maja, w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert Trzech Tenorów „Vincero”, który oczarował publiczność. Bartosz Kuczyk, Mirosław Niewiadomski i Mariusz Ruta zaprezentowali arie operowe, operetkowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej, a widownia bawiła się doskonale, nie szczędząc braw.
- 10 maja z okazji 75-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach odbył się koncert zespołu SVAHY, który zachwycił publiczność swoją muzyką nawiązującą do tradycji Kujaw i Pałuk. Trio, składające się z utalentowanych mieszkanek powiatu nakielskiego i bydgoskiego, gra na zapomnianych instrumentach, tworząc wyjątkowy klimat dawnej wsi i opowiadając historie tamtejszych mieszkańców.
- 11 maja w Minikowie rozpoczęły się coroczne targi "Lato na wsi – święto smaku i tradycji", które przyciągnęły tłumy odwiedzających, oferując 10 hektarów powierzchni wystawienniczej z ponad 300 wystawcami. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje, w tym konkurs kulinarny i wystawa królików rasowych, a także możliwość zakupu sadzonek i uzyskania porad ogrodniczych, co czyni je wyjątkowym świętem dla mieszkańców regionu.
- 14 maja w nakielskim muzeum odbył się wernisaż wystawy „Sztuka cierpliwości. Haft diamentowy Anny Sergott”, na której zaprezentowano 28 prac artystki wykonanych tą unikalną techniką. Haft diamentowy, wymagający cierpliwości i precyzji, jest stosunkowo nową formą twórczą, która przyciągnęła uwagę widzów dzięki swemu efektowi wizualnemu i relaksującemu procesowi twórczemu.
- 17 maja w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Ludowej "O krajeńską gąskę...", w którym udział wzięły przedszkolne grupy z całego powiatu, rywalizując o zwycięstwo w różnych kategoriach. Zwycięzcą konkursu została grupa "Gąski z bajkowej łąki" z ZS-P 4 w Nakle, a wyróżnienia trafiły do grup "Biedronki" i "Niezapominajki", oraz solistki Heleny Rabędy.
- Noc Muzeów w Szubinie przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy uczestniczyli w wydarzeniu pełnym atrakcji, takich jak muzyka na żywo, pokazy mody, konkursy oraz jedzenie inspirowane PRL-em. W muzeum panował wyjątkowy klimat, a wielu gości przybyło w strojach z lat 60., 70. i 80., co sprawiło, że zabawa była niezapomniana.
- 18 maja w Szubińskim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie 62. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej, w którym wzięło udział 78 twórców, którzy nadesłali 336 prac w kategoriach haftu, zdobnictwa, rzeźby i zabawek. Nagrody i wyróżnienia przyznano w różnych dziedzinach, a dodatkową atrakcją wieczoru był występ zespołów Piekielnica i Jesienny Kwiat, a także otwarcie wystawy pokonkursowej.
- 20 maja ks. dr Marcin Puziak podczas wykładu w Kcyni w ramach cyklu "Ciekawość świata" przedstawił duchową przemianę Edyty Stein, ukazując jej poszukiwania tożsamości, filozoficzne zainteresowania oraz wpływ chrześcijaństwa, które zakończyły się jej nawróceniem i chrztem w 1922 roku. Prelegent porównał różne postawy życiowe na przykładzie fresków kcyńskiej Kalwarii, podkreślając, że prawdziwy chrześcijanin nie tylko współczuje, ale także przechodzi do działania.
- 22 maja w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Rodziny, w którym wystąpiły dzieci, nagradzane brawami przez publiczność, składającą się głównie z ich opiekunów. Po filmie z życzeniami i wspólnej zabawie tanecznej na scenie wystąpiły grupy rytmiczno-taneczne oraz Fantastic Kids, działające przy NOK-u.
- 23 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle odbył się muzyczny spektakl "Sen o Osieckiej", dedykowany wszystkim matkom, który zachwycił widownię. Młodzieżowy zespół teatralny i muzyczny z I LO wzbudził podziw swoją grą aktorską i śpiewem, zdobywając gromkie brawa od publiczności.
- 27 maja w Szubińskim Domu Kultury wystąpił Jan Kondrak, autor, kompozytor i wykonawca piosenek, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Artysta, zdobywca wielu nagród, oczarował publiczność nie tylko swoją muzyką, ale także zabawnymi anegdotami i refleksjami ze swojego życia, przy akompaniamencie gitary.
- Tegoroczny Jarmark Nakielski św. Wawrzyńca przyciągnął tłumy mieszkańców regionu i gości z kilku województw, oferując ponad 70 stoisk z lokalnymi produktami, rękodziełem i specjałami kulinarnymi. Wydarzenie uświetniły występy zespołów folklorystycznych, orkiestry dętej oraz artystów, tworząc atmosferę sprzyjającą promocji tradycji i kultury regionu.
- 29 maja w Szubińskim Domu Kultury wystąpił Artur Andrus, znany satyryk, dziennikarz, poeta i piosenkarz, który rozbawił publiczność swoim wyrafinowanym humorem. Jego wyjątkowy występ, pełen kabaretowych akcentów, nawiązał doskonały kontakt z widownią, która licznie zgromadziła się w sali.
Czerwiec
- 2 czerwca na szubińskim targowisku odbył się koncert zespołu Feel, który był zwieńczeniem obchodów Dni Szubina 2024. Zespół, który zdobył popularność m.in. dzięki hitowi "A gdy jest już ciemno", zagrał swoje największe przeboje, w tym "No pokaż na co Cię stać" i "Pokaż mi niebo", zachwycając licznie zgromadzoną publiczność.
- 4 czerwca Klub Aktywnego Seniora w Kcyni zakończył rok kulturalny 2023/2024 spotkaniem w Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie, które rozpoczęło się zwiedzaniem i było okazją do podziękowań. Burmistrz Kcyni, dyrektor Centrum Kultury oraz członkowie klubu wspólnie świętowali zakończenie roku, dziękując za zaangażowanie i pasję, a po spotkaniu seniorzy spędzili miłe chwile przy poczęstunku, wspominając minione wydarzenia.
- 8 czerwca na nakielskiej przystani odbyła się trzecia edycja Integracyjnego Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez Nakielski Klub Abstynenta. Goście mogli korzystać z licznych atrakcji, takich jak zawody sportowe, kawiarenka, tory przeszkód i animacje dla dzieci, a wydarzenie przyciągnęło dużą liczbę uczestników, ciesząc się świetną frekwencją i dobrą pogodą.
- 15 czerwca na osiedlu Sobieskiego w Paterku zorganizowano wydarzenie z okazji Dnia Dziecka, które oferowało wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, w tym animacje, dmuchaną zjeżdżalnię i pokaz strażackiego sprzętu. W imprezie, zorganizowanej przez lokalne instytucje, wzięli udział także przedstawiciele KGW i WDK, a dzieci mogły także spróbować swoich sił w grze w darta.
- 16 czerwca w Mroczy odbyła się pierwsza wyprzedaż garażowa – Pchli Targ, gdzie mieszkańcy mogli sprzedać i kupić różnorodne przedmioty, takie jak ubrania, książki, meble czy biżuterię. Atmosferę umilała muzyka Haliny Janiak, a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
- 16 czerwca w Rynarzewie odbył się radosny festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka, na którym dzieci bawiły się na dmuchańcach, brały udział w zawodach sportowych i zręcznościowych, a także częstowały się lodami, watą cukrową i pysznymi smakołykami. Zakończeniem festynu była zabawa w pianie, a organizatorzy, w tym Sołtys Iwona Kornacka i Koło Gospodyń Wiejskich, podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu wydarzenia.
- 16 czerwca w Parku Dworskim w Witosławiu odbył się Rodzinny Dzień Dziecka Po Krajeńsku, pełen atrakcji takich jak dmuchane zamki, animacje, gry terenowe, kajaki i muzyka na żywo. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie "PRAWDZIC" we współpracy z lokalnymi instytucjami, przyciągnęło liczną publiczność, a najmłodsi uczestnicy bawili się w radosnej atmosferze.
- 21 czerwca w Szubińskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie zajęć ogniska muzycznego, podczas którego młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności na fortepianie i akordeonie. Wydarzenie zgromadziło ponad 30 uczestników, którzy pod czujnym okiem instruktora Rafała Świtniewskiego wykonali utwory muzyczne.
- 23 czerwca na Stadionie Miejskim w Mroczy powitano lato, rozpoczynając wydarzenie od koncertu lokalnego zespołu Qmash, który świetnie wprowadził publiczność w wakacyjny nastrój. Po koncercie, po raz pierwszy w Mroczy, odbyło się kino plenerowe, podczas którego wyświetlono film "Listy do Juli", a uczestnicy mogli wygodnie zrelaksować się na leżakach.
- 26 czerwca uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej "Pod Dębem" w Paterku zaprezentowali "Letnie przeboje", umilając mieszkańcom Domu miły poranek. Organizatorzy dziękowali za występy, słodką niespodziankę i letnią atmosferę, zapowiadając dalszą współpracę po wakacjach.
- 29 czerwca na rynku w Szubinie odbył się koncert zespołu "Nagła Zmiana Klimatu", który zaprezentował piosenki z lat ’60, ’70, ’80 i ’90, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Wśród utworów znalazły się covery zespołów AC/DC, Maanam, Wanda i Banda, a także klasyki takie jak "I Will Survive" Glorii Gaynor czy "You’re the One That I Want" z musicalu Grease.
- 29 czerwca w Dębowie zorganizowano Powitanie Wakacji, w którym uczestniczyły dzieci z Dębowa i okolic, a na gości czekało wiele atrakcji, takich jak dmuchańce, malowanie twarzy, tatuaże, konkursy sportowe oraz quiz o tematyce profilaktycznej. Imprezę zakończyło wspólne wyrzucenie proszków holi, które nadały wydarzeniu kolorowy, radosny klimat.
Lipiec
- 5 lipca, pasaż przy ul. Jurczyka w Kcyni zamienił się w włoską kawiarenkę podczas piątej potańcówki organizowanej przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni, gdzie mieszkańcy bawili się przy muzyce Italo disco. Wydarzenie, pełne tańca, śpiewu, kalamburów i wspólnych rozmów, cieszyło się dużym zainteresowaniem, łącząc pokolenia i promując radość wspólnego spędzania czasu.
- 12 lipca w Nakle, z okazji otwarcia tężni solankowej, odbył się koncert zespołu "Własny Port", który przyciągnął dużą liczbę mieszkańców. Uczestnicy wydarzenia chętnie korzystali z atrakcji, ciesząc się muzyką na żywo i miłą atmosferą piątkowego wieczoru.
- 14 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła w Dębowie odbył się koncert barytona Tianji Liu oraz Gedymina Grubby, którzy wcześniej wystąpili także w Nakle. Wydarzenie było częścią XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.
- 20 lipca w Parku Dworskim w Witosławiu odbyła się coroczna impreza Witosławskie Impresje, która przyciągnęła mieszkańców gminy Mrocza. W programie znalazły się koncerty zespołów "Fiesta", "Sadkowianie", "Alster" oraz występ Marcina Białczyka z zespołem, a wydarzenie zakończyła plenerowa dyskoteka z DJ Gruszką, z licznymi atrakcjami i stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich.
- 27 lipca Zespół Folklorystyczny Sadkowianie wystąpił w Witosławiu, prezentując 15 utworów z Wielkopolski, w tym m.in. "Zielony laseczek" i "Przede wroty". Występ zespołu, pod kierownictwem muzycznym Romana Andrzejewskiego, spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Sierpień
- 3 sierpnia w szubińskiej "Wesółce" odbyła się taneczna zabawa, która przyciągnęła dużą grupę mieszkańców, a impreza trwała aż do północy. Wydarzenie zorganizowane przez Artura Krajewskiego, przewodniczącego Zarządu Osiedla Leśnego, miało wyjątkowy charakter, nawiązując do historycznej roli tego kultowego miejsca, które niegdyś gościło setki mieszkańców Szubina.
- 3 sierpnia na nakielskiej przystani odbył się drugi taneczny wieczorek w ramach "Dancingu pod chmurką", który przyciągnął liczną publiczność, bawiącą się przy przebojach z lat 70., 80. i 90. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a zabawa trwała do 23:00, przyciągając nie tylko miłośników tańca, ale także spacerowiczów i rodziny z dziećmi.
- 5. edycja festiwalu tradycji "Pałukowisko" odbyła się 10 sierpnia w Gacówce Pałuckiej, oferując uczestnikom bogaty program warsztatów, takich jak tworzenie kwiatów z bibuły, malowanie toreb, zielarskie oraz leśne przygody. Wydarzenie obejmowało także wystawy, warsztaty śpiewu oraz koncerty zespołów regionalnych, a organizatorami byli Michał i Patrycja Gacka, wspierani przez Stowarzyszenie dla Powiatu Nakielskiego oraz liczne instytucje i fundacje.
- Z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia na nakielskiej przystani odbył się koncert "Śpiewając Wyjątkowe Piosenki", który trwał 3 godziny i przyciągnął szeroką publiczność. Wystąpili w nim najmłodsi wokaliści z Nakielskiego Ośrodka Kultury, Wojciech Gąssowski oraz Coral Rock Cover Band.
- 14 sierpnia w świetlicy wiejskiej w Anielinach odbył się koncert Krzysztofa Filasińskiego, który ponownie oczarował publiczność swoim charyzmatycznym głosem i połączeniem romantycznych oraz humorystycznych momentów. W repertuarze artysty znalazły się piosenki Krzysztofa Krawczyka, a dodatkową atrakcją była zabawa "Jaka to melodia", w której zwyciężyły panie, pod przewodnictwem dyrektora szkoły Bożeny Podemskiej.
- "Dzień z dmuchańcami" w Kcyni odbył się przy siedzibie GCKiB i oferował dzieciom trzy dmuchańce, strefę relaksu, animacje, eurobungee oraz gastronomię, a także koncert Orkiestry Dętej OSP Kcynia. Impreza, z okazji Święta Wojska Polskiego, była również okazją do inauguracji projektu „AED Kropki Życia” oraz szkoleń z pierwszej pomocy, a zakończyła się zabawą taneczną w rytmach lat 80. i 90. oraz rozdaniem ekologicznych toreb.
- 23 sierpnia, Muzeum Ziemi Szubińskiej zorganizowało Spacer z Sędziwojem, w którym uczestniczyło blisko 50 osób. Podczas spaceru, który prowadził Łukasz Golas w roli Sędziwoja, a Magdalena Bakalarz w roli Wichny, uczestnicy poznali historię średniowiecznego rodu Pałuków, odwiedzili kościół oraz zabytkowe ruiny, a całość wydarzenia wsparła Parafia pw. Św. Marcina Bpa w Szubinie.
- 25 sierpnia odbyła się Trzecia Wyprzedaż Garażowa w Mroczy, która okazała się dużym sukcesem, przyciągając coraz większą liczbę wystawców i odwiedzających z różnych miejsc w województwie. Oprócz sprzedaży różnych przedmiotów, wydarzenie zyskało również charytatywny wymiar, a uczestnicy mogli cieszyć się muzyką, rozmowami i nowymi znajomościami.
- Dożynki gminne w Kazinie przyciągnęły dużą liczbę mieszkańców i gości, oferując bogaty program muzyczny, w tym występy Zespołu Duo Fenix, wokalistki Ewy Kryzy oraz Tomasza Niecika, reprezentującego muzykę disco polo. Wydarzenie zakończyła dyskoteka, którą poprowadził DJ Diablo, a wcześniej na scenie zaprezentowały się Zespoły Pieśni i Tańca "Krajna" oraz "Młoda Krajna".
- Gminne Święto Plonów w Samostrzelu oferowało różnorodne występy muzyczne, zaczynając od Orkiestry Dętej z Łobżenicy, która zadbała o oprawę mszy i korowód, oraz wokalistki Ewy Kryzy, a także Biesiadę Śląską. Gwiazdą wieczoru był zespół SOLEO, a impreza zakończyła się zabawą taneczną z DJ-em.
- 631. Urodziny Mroczy były niezapomnianym wydarzeniem, którego kulminacją był występ znanego wokalisty Mateusza Ziółko, który oczarował publiczność. W trakcie imprezy odbyły się także występy Kabaretu z Konopi, zespołu Psycho Tropic, wręczenie Statuetki Króla Władysława Jagiełły, pokaz wietnamskich sztuk walki oraz rajd "Nightskating", a wieczór zakończyła taneczna zabawa z DJ-em Grzemskim.
- Ostatni dzień sierpnia w Nakle był pełen muzycznych emocji, dzięki czwartej edycji Festiwalu Muzyka nad Notecią. W wydarzeniu wystąpili m.in. Pawbeats Orchestra, Bisz, Skubas, Bober, Feno, Zuza Jabłońska, Meek Oh Why?, Faustyna Maciejczuk, VNM, Wiktor Waligóra, Filipek, a także Paluch i Skytech.
Wrzesień
- 5 września odbył się VII Marsz Kapeluszowy Seniorów w Domu Pomocy Społecznej im. św. Anny w Kamieniu Krajeńskim, w którym wzięli udział również przedstawiciele organizatorów. Uczestnicy, w tym m.in. DPS w Nakle dziękowali za zaproszenie i ciepłą atmosferę, zapewniając, że wydarzenie było pełne radości i wspaniałych chwil.
- 7 września w Górkach Zagajnych odbył się "Piknik z Wawrzyńcem", zorganizowany przez OSP, KGW, sołtysa i radę Sołectwa we współpracy ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Krajny i Pałuk. W programie znalazły się liczne atrakcje, takie jak strefa zabaw, warsztaty piekarskie, wyścigi traktorów, pokazy strażackie oraz pieczenie chleba i pizzy, a wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
- 7 września w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach odbył się jesienny piknik astronomiczny, który rozpoczął się od obserwacji słońca, a uczestnicy mieli także okazję zwiedzać obiekt oraz brać udział w wykładach. Dodatkowymi atrakcjami były wystawy tematyczne, obserwacje księżyca i obiektów głębokiego nieba przez teleskopy, a całość wydarzenia zorganizowało Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne.
- Siódma edycja szubińskiej Senioriady, która odbyła się na terenie Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka, przyciągnęła licznych uczestników, oferując im m.in. pokaz mody seniorów, taneczne animacje oraz koncert Dawida Janiaka. Podczas wydarzenia seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań zdrowotnych, wyrobić Kartę Seniora, a także odwiedzić różnorodne stoiska handlowe, gastronomiczne i wystawiennicze.
- 12 września, w ramach XXVI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie, w tamtejszej bibliotece odbyło się spotkanie, na którym kustosz Anna Sergott opowiadała o walce świętych z demonami. Prezentując pouczające obrazy, przybliżyła uczestnikom tematykę duchowej walki i jej znaczenie w tradycji chrześcijańskiej.
- 15 września w Szubinie odbył się festyn rodzinny z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który był zwieńczeniem całotygodniowych wydarzeń. W Szubińskim Domu Kultury czekało wiele atrakcji, w tym występy zespołów, loteria fantowa oraz koncerty, w tym występ Krzysztofa Prusika, zwycięzcy "The Voice Senior", a uczestnicy mogli cieszyć się pysznymi potrawami i zabawą z aniołami na szczudłach oraz misiem pandą.
- W rocznicę 17 września 1939 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się spotkanie „Nasze Monte Cassino”, w trakcie którego prelegenci przedstawili wykłady dotyczące historii walk o Monte Cassino, w tym m.in. postaci lekarza Adama Majewskiego oraz wspomnień rodzinnych związanych z tym wydarzeniem. Spotkanie zakończyło się modlitwą i złożeniem wiązanek pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych, a wystawa związana z tematem była dostępna do końca października.
- 22 września w Parku 700-lecia w Nakle odbył się festyn ekologiczny "W Krainie GOZ", zorganizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Nakielski Ośrodek Kultury. W trakcie wydarzenia poruszano tematy związane z ochroną środowiska, organizowano zbiórki odpadów, ekologiczne zabawy dla dzieci oraz quizy, a uczestnicy mogli także skorzystać z atrakcji takich jak dmuchańce i poczęstunek przygotowany przez KGW Polichno.
- 23 września Zespół Regionalny "Pałuki" wystąpił w Domu Pomocy Społecznej w Nakle w ramach projektu "Pałuki śpiewają o seniorach pamiętają, dla serca i dla ducha pałucka nuta". Projekt został ogłoszony i finansowany przez Powiat Nakielski we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Zespołu Regionalnego "Pałuki" w Kcyni.
Październik
- 2 października w świetlicy wiejskiej w Zamościu odbyło się spotkanie Klubu Seniora "Zawsze Razem", podczas którego świętowano złote gody Anny i Michała Grygiel, członków klubu. Przewodniczący klubu złożył jubilatom serdeczne życzenia, a uroczystość uświetniło odśpiewanie "100 lat", toast oraz okolicznościowy tort.
- 4 października mieszkańcy Szubina i okolic mieli okazję obejrzeć komediowy spektakl „Sklep z facetami” w Szubińskim Domu Kultury, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W sztuce, opowiadającej o życiu Marzeny, która po rozstaniu z partnerem zaczyna nowe życie, aktorzy z teatru Old Timers Garage rozbawili publiczność, która nagrodziła ich występ gromkimi brawami.
- 12 października w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Elżbiety Adamiak z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, który zachwycił publiczność. Po występie artystki, zebrani mieli okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych i rękodzielniczych Ewy Ostolskiej.
- 18 października w Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy odbył się niezwykły koncert Marcina Białczyka, który w pełnej ciemności połączył muzykę na żywo z unikalnym doświadczeniem sensorycznym. W trakcie wydarzenia publiczność mogła usłyszeć utwory takie jak „Maleńka wyspa” czy „Gdzie ta keja”, które, dzięki braku wzroku, były odbierane w głęboki sposób, angażując wszystkie zmysły i umożliwiając pełne zanurzenie się w emocjonalnym przekazie muzyki.
- 20 października, w Szubińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie integracyjne klubu seniora "Jesienny Kwiat", z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, Europejskiego Dnia Seniora i Światowego Dnia Seniora. Seniorzy spędzili czas przy wspólnym stole, bawiąc się, tańcząc i wspólnie wspominając, a zabawę poprowadził Andrzej Śmieja, rozpoczynając odśpiewaniem hymnu seniorów.
- 20 października Zespół Wokalny „Nakielanki” wziął udział w III Biesiadzie w Złotym Wieku w Tucznie, gdzie zaprezentowało się siedem zespołów z województwa kujawsko-pomorskiego. Wspaniała atmosfera biesiady, pełnej wspólnego śpiewania i tańca, zjednoczyła uczestników, a po występach wręczono pamiątkowe statuetki i upominki dla zespołów.
- 23 października w kawiarni Cechowa w Nakle odbyło się skromne spotkanie z okazji Dnia Seniora, zorganizowane przez Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Prezes Barbara Kunert podziękowała seniorom za ich wsparcie dla powodzian i zaprezentowała plany na nadchodzące miesiące, w tym zabawy, spotkania opłatkowe i wyjazdy.
- Targi „Barwy lata - dary jesieni” w Minikowie, które odbyły się w ostatni dzień lata, zgromadziły ponad 120 wystawców i cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając tłumy nie tylko z lokalnej społeczności. Impreza oferowała bogaty wybór produktów, symbolizujących przejście od lata do jesieni.
- „Warsztaty z pamięci” w Kcyni, zorganizowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni i Centrum Archiwistyki Społecznej, to wydarzenie mające na celu pomoc w dbaniu o rodzinne zbiory i historie, które odbyło się w dniach 23-24 października. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać historię reformy rolnej, dowiedzieć się jak właściwie dbać o pamiątki oraz fotografować współczesne plenery w porównaniu do przedwojennych zdjęć, a także wysłuchać prelekcji o wykorzystaniu historii do aktywizacji społeczności lokalnej.
- 25 października odbyła się trzecia edycja gminnego konkursu Mini Playback Show w Nakielskim Ośrodku Kultury, w której wzięło udział około 100 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych i instytucji kultury z gminy Nakło. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, prezentując swoje umiejętności wokalne i taneczne, a najlepszym wręczono medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a w trakcie wydarzenia goście mogli podziwiać występ tancerzy ze Studia Tańca Dance Academy.
- 26 października w Szubińskim Domu Kultury odbyły się „Zaślubiny pałuckie”, oparte na tradycjach weselnych regionu, które wzbogacono występem Zespołu „Pałuki” z Kcyni oraz regionalną muzyką i tańcami. Wydarzenie, pełne humorystycznych dialogów i biesiadnych toastów, zakończyło się wspólną zabawą taneczną, a gości poczęstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Koło jak marzenie” z Wolwarku.
- 27 października „Garaż PRL-u” w Nakle otworzył swoje zbiory, organizując wydarzenie we współpracy z Muzeum Ziemi Krajeńskiej, podczas którego goście mogli uczestniczyć w spotkaniu z Nakielskim Klubem Abstynenta oraz podziwiać zbiory motocyklowe i inne atrakcje.
Listopad
- 6 listopada Nakielski Ośrodek Kultury gościł unikatowe show - operetkę "Zagadka Tenora Kochanka czy Żona", która zachwyciła publiczność pełną salą. W spektaklu wystąpili: Dorota Ritz, Paweł Wisnar, Barbara Kaczyńska oraz dr Piotr Żukowski, oferując widzom połączenie pięknego śpiewu, zabawnych dialogów i muzycznych perełek, które ukazały komiczne relacje damsko-męskie.
- 8 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Witosławiu odbył się kameralny koncert na gongi, misy, bębny i inne instrumenty dźwiękowe, który poprowadziła Małgorzata Papała. W przytulnej atmosferze uczestnicy, leżąc na matach i kocach, relaksowali się przy terapeutycznych dźwiękach różnych instrumentów, w tym gongów, mis tybetańskich, handpanu i bębna szamańskiego.
- 9 listopada w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert „Baczyński muzycznie. Rzeczy niepokój”, podczas którego zespół Blue Sounds zaprezentował muzyczną interpretację wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zespół, pod przewodnictwem wokalistki Joanny Karkoszki, wykonał utwory poety, nadając im nowoczesną oprawę muzyczną, co sprawiło, że jego poezja nabrała nowego znaczenia w kontekście współczesnych lęków i niepokojów.
- 10 listopada w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni...”, w którym wystąpili lokalni artyści oraz uczniowie I LO i członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Publiczność, licznie zgromadzona w wypełnionej sali, aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu, nagradzając wykonawców owacjami i bisem, a występy wzbogacono poezją, anegdotami i konkursami.
- 10 listopada w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyło się II Forum Dziedzictwa Kulinarnego Krajny i Pałuk, podczas którego uczestnicy mogli poznać lokalne tradycje kulinarne i kulturę poprzez wykłady, występ zespołu ludowego "Błękit Krajny" oraz degustację tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i uczniów szkół gastronomicznych. Wydarzenie, zorganizowane przez fundację Saluto Culina i NOK, połączyło edukację z regionalnym smakiem, tworząc przyjazną i integracyjną atmosferę.
- 10 listopada w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert „Wielkie Przeboje Wielkich Nieobecnych,” upamiętniający polskich artystów, których muzyka pozostaje wiecznie żywa, takich jak Zbigniew Wodecki czy Anna Jantar. Występy Emilii Zielińskiej, Jakuba Herforta i innych artystów zapewniły pełnej widowni niezapomniane emocje i muzyczne wspomnienia.
- 11 listopada w Minikowie odbyło się „Święto Gęsi na Krajnie”, które zgromadziło ponad 120 wystawców i przyciągnęło 7 tys. odwiedzających, oferując bogaty wybór tradycyjnych produktów, w tym gęsinę, rękodzieło i domowe wypieki. Impreza miała na celu promowanie regionalnych tradycji kulinarnych związanych z gęsiną oraz wspieranie lokalnych producentów i twórców ludowych.
- 14 listopada w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyła się zabawa taneczna "Silver Senior," podczas której seniorzy z gminy Nakło bawili się przy muzyce Zbigniewa Borka i korzystali ze słodkiego poczęstunku. Wydarzenie zorganizowane przez lokalne instytucje miało na celu integrację i aktywizację uczestników, zapewniając im świetną atmosferę i dobrą zabawę.
- 15 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadkach odbył się koncert z okazji Dnia Seniora, połączony z wystawą prac Aliny Gordon. W trakcie wydarzenia, seniorzy wysłuchali programu "Piosenka jest dobra na wszystko" w wykonaniu teatru muzycznego "Hals" oraz podziwiali wystawę "Malowanie Folklorem".
- 17 listopada Nakielski Ośrodek Kultury gościł kabaret Paranienormalni, który rozbawił publiczność do łez swoim programem "2024". Wypełniona po brzegi sala śmiała się z sytuacyjnych żartów, zabawnych skeczy i interakcji z widownią, co sprawiło, że kabaret zgarnął gromkie brawa od zadowolonych widzów.
- 17 listopada w Szubińskim Domu Kultury Ewa Błachnio zaprezentowała swój program „Apokalipsy nie będzie,” łącząc humor z refleksją na temat relacji międzyludzkich i aktualnych wydarzeń. Publiczność, wypełniająca salę po brzegi, entuzjastycznie przyjęła zarówno występ główny, jak i poprzedzający go suport Piotra Chlipalskiego.
- 18 listopada w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się spotkanie Kręgów Seniorów ZHP z województwa kujawsko-pomorskiego, rozpoczęte odśpiewaniem „Roty” i przepełnione harcerskimi pieśniami oraz patriotycznym repertuarem. W wydarzeniu, które zgromadziło ponad 140 uczestników, wzięli udział harcerze-seniorzy, lokalni oficjele i wyjątkowi goście, a zakończyło się „kręgiem przyjaźni” oraz wspólnym obiadem.
- 23 listopada w świetlicy wiejskiej w Zamościu odbyła się coroczna zabawa andrzejkowa Klubu Seniora "Razem Raźniej". Uczestnicy bawili się doskonale, nie schodząc z parkietu i tańcząc przy różnorodnych muzycznych przebojach.
- 24 listopada w Nakielskim Ośrodku Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” zachwycił publiczność koncertem, podczas którego zaprezentowano pieśni i tańce z różnych regionów Polski, w tym premierową suitę tańców kaszubskich.
- 27 listopada w Białowieży odbyło się spotkanie andrzejkowe dla seniorów, zorganizowane przez Fundację Biedronki w ramach cyklu „Danie Wspólnych Chwil”. Uczestnicy bawili się przy muzyce DJ Dombka, delektując się pysznymi potrawami przygotowanymi z produktów zakupionych w sklepie Biedronka, a całe wydarzenie sprzyjało integracji seniorów z lokalną społecznością.
- 28 listopada w kawiarni „Cechowa” odbyło się spotkanie andrzejkowe nakielskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, podczas którego seniorzy świetnie się bawili. W trakcie wydarzenia składano imieninowe życzenia Andrzejom, a goście tańczyli i biesiadowali do późnych godzin wieczornych.
- 29 listopada w Mroczy odbyło się wydarzenie "Jesienna Zaduma," które połączono z obchodami 50-lecia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji. W programie znalazły się występy zespołów BrzmieniaLiveMusic oraz Acoustic Trio z Robertem Janowskim, a także uroczystości jubileuszowe, podczas których wyróżniono byłych dyrektorów ośrodka kultury.
- 29 listopada w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się wydarzenie "Boże Narodzenie Wokół Stołu", które obejmowało wystawę zabytkowych przedmiotów oraz pokaz kulinarny z degustacją tradycyjnych potraw świątecznych. W drugiej części spotkania Mistrz Kucharski Szymon Brukwicki dzielił się swoimi kulinarnymi doświadczeniami, a uczestnicy aktywnie brali udział w przygotowywaniu potraw wigilijnych.
- 30 listopada w Szubinie odbyły się "Andrzejki Pałuckie," zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Szubiński Dom Kultury, nawiązujące do dawnych zabaw andrzejkowych z tańcami ludowymi.
- 30 listopada w Sipiorach odbyła się zabawa andrzejkowa, która zgromadziła tłum uczestników, tworząc radosną atmosferę pełną tańca i śmiechu. W trakcie wydarzenia podziękowano organizatorom, a cała sala zaśpiewała "Sto lat" dla pani Sołtys i rady sołeckiej.
- 30 listopada odbyły się Andrzejki Dwóch Sołectw: Laskownica i Smogulecka Wieś. Organizatorzy podziękowali wszystkim za wspólną zabawę, DJ Sobota za muzykę, KGW Smogulecka Wieś za przygotowanie wróżb oraz wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie.
Grudzień
- 1 grudnia morsy Krajeńskiego "Przerębla" rozpoczęły X sezon morsowy 2024/2025, tradycyjnie wchodząc do wody w białych koszulach. Po morsowaniu uczestnicy mogli się ogrzać gorącym żurkiem, a także omówiono przygotowania do nadchodzących wydarzeń, w tym "Gwiazdki w Przeręblu" i jubileuszu klubu.
- 1 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadkach odbył się XVII powiatowo-gminny konkurs rękodzieła "Z Kuferka Babuni", z występami artystycznymi i prezentacjami dzieci oraz młodych artystów. Podczas wydarzenia ogłoszono laureatów konkursów w sześciu kategoriach, takich jak makrama, hafty, robótki szydełkowe, stroiki, ceramika, malarstwo i kulinaria.
- Zabawa andrzejkowo-mikołajkowa zorganizowana przez Parafię św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i odbyła się w Ruścu. Dzieci bawiły się przy muzyce, uczestniczyły w konkursach, a specjalną atrakcją była wizyta świętego Mikołaja.
- 4 grudnia w Wielu odbył się koncert kolęd Krzysztofa Filasińskiego, który wprowadził mieszkańców w świąteczny nastrój, a po występie podzielili się oni opłatkiem. Wydarzenie, połączone z poczęstunkiem, stanowiło również ostatnie spotkanie programu „Danie Wspólnych Chwil” Fundacji Biedronki.
- W Mikołajkowe popołudnie w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni odbyło się kolędowanie z zespołem Pałuki, w trakcie którego zaśpiewano tradycyjne kolędy, w tym występ najmłodszych członków zespołu. Dodatkowo, podsumowano konkurs na najciekawszy list do Świętego Mikołaja, a laureatom wręczono nagrody, po czym rozpoczął się koncert, w którym publiczność aktywnie uczestniczyła, śpiewając kolędy.
- 7 grudnia w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert Wojtka Cugowskiego, który wykonał swoje autorskie utwory oraz popularne kolędy, wprowadzając publiczność w świąteczny nastrój. Artysta, ceniony gitarzysta i wokalista, zachwycił zgromadzonych widzów, którzy wielokrotnie nagradzali go brawami.
- 8 grudnia odbyła się czwórta edycja Konwoju Mikołajów Gminy Szubin, który odwiedził liczne miejscowości, kończąc się wielkim finałem na szubińskim Rynku. Mimo deszczowej pogody, dzieci z radością powitały Mikołajów, a na zakończenie wydarzenia odbyło się symboliczne włączenie świątecznych lampek.
- 8 grudnia podczas finału Konwoju Mikołajów na szubińskim Rynku odbył się koncert z okazji 120-lecia BS w Szubinie, w którym wystąpił Pan Savyan, białoruski artysta znany z hitu "W kolorku amaretto". Mimo deszczowej pogody, mieszkańcy Szubina i okolic entuzjastycznie przyjęli koncert, śpiewając razem z artystą jego najpopularniejsze piosenki.
- 10 grudnia w Szubińskim Domu Kultury odbyło się przedświąteczne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Szubin, połączone z konkursem na najlepszą wigilijną potrawę, świąteczny wypiek oraz bożonarodzeniowy stroik. Wydarzenie, które złożyło się z degustacji potraw i wystąpień artystycznych, zakończyło się ogłoszeniem zwycięzców konkursów oraz wspólnym kolędowaniem przy udziale „Kołaczkowianek”.
- 11 grudnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyły się jasełka pt. „Na ludową nutę”, w których dzieci wystąpiły w strojach inspirowanych kulturą ludową, a magia wydarzenia została podkreślona wspólnym wykonaniem kolędy „Cicha noc”. W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym burmistrz Szubina oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, którzy złożyli gratulacje artystom i organizatorom.
- Tomasz Karolak zaprezentował swój stand-up „50 i co?” w Szubinie, w którym podzielił się swoimi doświadczeniami jako aktor, muzyk i wokalista, łącząc inteligentny humor z rockowym stylem. W trakcie występu, Karolak zaangażował publiczność do wspólnego śpiewania, a jego występ urozmaicały piosenki wykonywane na żywo.
- 15 grudnia odbyła się kolejna edycja Szubińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który przyciągnął mieszkańców i oferował szeroką gamę stoisk z rękodziełem, tekstyliami, jedzeniem oraz atrakcjami dla dzieci, w tym spotkaniem z Gwiazdorem. Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły i artyści.
- 15 grudnia na targowisku miejskim w Nakle odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, który oferował tradycyjne rękodzieło, muzykę ludową oraz świąteczne ozdoby i dania wigilijne. Wydarzenie wzbogacono o występy zespołów, warsztaty świąteczne, spotkanie z Mikołajem oraz konkurs "Moja Opowieść Wigilijna".
- 17 grudnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się coroczny koncert kolęd i pastorałek, w którym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. Podczas wydarzenia wręczono także świąteczne paczki dla dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego oraz Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Szubinie i Paulinie.
- 18 grudnia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Samostrzelu zorganizowano tradycyjny wigilijny wieczór, w którym uczestniczyli pracownicy, podopieczni oraz zaproszeni goście.
- 18 grudnia w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyło się przedświąteczne spotkanie dla dzieci z pieczy zastępczej, pełne życzeń i niespodzianek. Podczas wydarzenia miały miejsce artystyczne występy, w tym teatr cieni i taniec aniołów, a na zakończenie dzieci otrzymały upominki od św. Mikołaja.
- 29 grudnia odbył się tradycyjny Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Szubiński Dom Kultury, w którym wzięli udział pianiści, wokaliści, instrumentaliści oraz zespoły, takie jak Chór im. Św. Jana Pawła II i Zespół Śpiewaczy "Jesienny Kwiat".
- 29 grudnia w kościele p.w. Św. Stanisława Kostki w Turze odbył się koncert kolęd i pastorałek, podczas którego wystąpili młodzi artyści z Szubińskiego Domu Kultury, solistka Maja Badzińska oraz zespół Quadrans, prezentując wymagające aranżacje i angażując publiczność do wspólnego śpiewania.
- 30 grudnia w Szubińskim Domu Kultury odbył się koncert noworoczny „Miłość muzyką wyśpiewana”, podczas którego Izabela Witwicka, Jacek Ozimkowski i Krakowska Salonowa Orkiestra Camerata wykonali melodie z musicali, operetek i oper. Po występie, który zgromadził pełną salę, goście wysłuchali noworocznych życzeń i skorzystali ze słodkiego poczęstunku.
Czytaj również
- Zajęcia w karnawałowym stylu. Nauka pozytywnego myślenia
- Krajeńskie Morsy pożegnały 2024 rok. Nadzieja na mroźną zimę
- Seniorzy przełamali się opłatkiem. Spotkanie pełne wzruszeń i podziękowań
- Za nami koncert noworoczny. "Miłość muzyką wyśpiewana"
- Niezapomniane wrażenia artystyczne i duchowe. Wyjątkowy koncert w Turze
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Żywność mrożona. Czy warto uwzględnić ją w diecie?
Żywność mrożona może być elementem zdrowej diety. Wprowadzenie mrożonek# na listę zakupów to wygodny sposób na włączenie do menu produktów z wielu grup spożywczych: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb czy owoców morza.
(czytaj więcej)Zimą jesteśmy bardziej narażeni na smog. Sprawdź jakość powietrza
Zimą i jesienią powietrze, którym oddychamy, często ma złą jakość. Smog jest szkodliwy# dla naszego zdrowia.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
Władimir , w dniu 31-12-2024 17:58:28 napisał:
odpowiedz
Piotr, w dniu 31-12-2024 19:13:27 napisał:
odpowiedz
Piotr, w dniu 31-12-2024 19:45:14 napisał:
odpowiedz
Piotr , w dniu 31-12-2024 23:36:43 napisał:
odpowiedz
Piotr, w dniu 31-12-2024 23:45:28 napisał:
odpowiedz
Piotr , w dniu 01-01-2025 00:42:16 napisał:
odpowiedz
Piotr., w dniu 01-01-2025 10:08:08 napisał:
odpowiedz
Walnięty Walęty , w dniu 01-01-2025 11:52:28 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 03-01-2025 11:49:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!