Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2024

Nowa sala terapeutyczna. Uroczyste otwarcie

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem radosną nowiną#. Pod koniec roku szkolnego miało miejsce oficjalne otwarcie nowej sali terapeutycznej w naszej szkole.

Sala Doświadczania Świata sfinansowana została z budżetu Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią na potrzeby rozwojowe naszych uczniów. Czerwona wstęga została przecięta przez Starostę nakielskiego pana Krzysztofa Błońskiego, członka zarządu powiatu pana Tomasz Miłowskiego i dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie pana Tomasza Lewandowskiego.

Drzwi zostały otwarte dla dzieci i rodziców w dniu Święta Szkoły 7 czerwca br. Zarówno dzieci, jak i rodzice byli pod dużym wrażeniem bogatego wyposażenia terapeutycznego i uroku podwodnego świata.

Tak wyposażona sala umożliwia dzieciom lepsze poznawanie i doświadczanie świata, ułatwia odbiór i interpretację bodźców pochodzących z otoczenia, a także zapewnia odprężenie, wyciszenie i wypoczynek. Osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście. Sala ta, to świat przeżyć, w którym dziecko czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czas koncentrowania się na nich. Bodźce pozwalają na odpoczynek, połączony z biernym ich odbiorem. Sala ta ma również za zadanie zapewnić komfort psychofizyczny i bezpieczeństwo, wprowadzić w stan relaksacji, odprężenia i wyciszenia, zachęcić do nawiązywania kontaktu. Przebywanie w Sali Doświadczania Świata jest indywidualnie dostosowywane do potrzeb i możliwości dziecka, dlatego 100% uczniów naszej szkoły może być zaopiekowane taką formą terapii. W Sali Doświadczania Świata zmierzamy z jednej strony do aktywizacji uczestnika poprzez stymulację wielozmysłową, z drugiej zaś do osiągnięcia efektu relaksacji, wyciszenia, uspokojenia. Terapia w Sali Doświadczania Świata ogranicza zachowania agresywne lub autoagresywne, różnorodność oferowanych bodźców odciąga dzieci od zachowań niepożądanych, które na co dzień dezorganizują zajęcia i uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie. Dzieci nadpobudliwe wyciszają się i uspokajają, natomiast dzieci bierne i zahamowane wykazują większą aktywność, zainteresowanie oraz chęć poznawania i działania. Terapia ta umożliwia nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dziećmi w spektrum autyzmu, poprawia samopoczucie, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, doskonali spostrzeganie oraz rozwija zainteresowania, wywołuje zadowolenie i ułatwia pokonywanie lęku.

Materiał: Sara Pawlicka / Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)