Opinia biegłej nie pomogła… Jakie są aktualne plany ZM Skiba w Kowalewie?

fot. pixabay/archiwum
Do Urzędu Miejskiego w Szubinie jakiś czas temu wpłynęła opinia dotycząca raportu w sprawie #planowanej budowy ubojni trzody chlewnej między Kowalewem a Słupami. Realizacją inwestycji zainteresowany jest właściciel Zakładów Mięsnych Skiba – Andrzej Skiba.
Jest raport, jest i opinia
Przypominamy, że właściciel Zakładów Mięsnych Skiba – Andrzej Skiba, w lipcu 2021 roku złożył wniosek do burmistrza Szubina o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy zakładu mięsnego z ubojnią trzody chlewnej, rozbiorem półtusz wieprzowych, konfekcją, magazynami i ekspedycją na działkach nr 27/3 (ob. Kowalewo) oraz 15/6 (ob. Słupy). Ta wiadomość spotkała się ze stanowczym odzewem lokalnej społeczności. Większość mieszkańców Kowalewa była i nadal jest przeciw realizacji takiej inwestycji w ich miejscowości, czemu dawali już niejednokrotnie wyraz.
Z uwagi na powyższe, gmina Szubin w sierpniu minionego roku zleciła biegłej Anicencie Bubak wykonanie opinii do raportu o oddziaływaniu na środowisko, złożonego przez inwestora – Andrzeja Skibę. Za wykonanie opinii biegła zażyczyła sobie 10 tys. zł, a koszt ten za sprawą decyzji mieszkańców Kowalewa został pokryty z funduszu sołeckiego wspomnianej miejscowości.
Wnioski Anicenty Bubak
Autorka opinii, biegła Anicenta Bubak po przeanalizowaniu raportu złożonego przez inwestora, wysunęła całkiem sporo wniosków do treści, przedstawionych przez niego w dokumencie. Niestety z uwagi na obszerność opinii biegłej, przytoczymy tylko kilka najważniejszych kwestii.
Wśród uwag Anicenty Bubak znalazło się stwierdzenie, jakoby opis krajobrazu w wykonanym przez inwestora raporcie miał ukazać cały teren w bardzo negatywny sposób. – Raport powinien zawierać porównanie oddziaływań na ludzi, rośliny zwierzęta, krajobraz, dobra materialne i zabytki obszarów Natura 2000. Z uwagi na niedokonanie takiego porównania, raport nie spełnia wymagań formalnych – czytamy w opinii biegłej. Ponadto sporo kontrowersji budzi także zrzut ścieków, który zdaniem biegłej dwukrotnie przekracza możliwości przerobowe szubińskiej oczyszczalni w pozwoleniu wodnoprawnym. – Nie podano wartości na wyjściu z zakładowej oczyszczalni ścieków, które miałyby trafiać do KPWiK. Ponadto występuje brak możliwości zawracania wody do obiegu technologicznego, co skutkuje szczególnie dużym zużyciem wody w branży mięsnej. W warunkach przyłączenia do sieci nie ma mowy o wniosku i zgodzie na odprowadzenie ścieków z dróg wewnętrznych i parkingów – twierdzi Anicenta Bubak.
Wśród innych wniosków biegłej nie zabrakło także uwag dotyczących zaniżonych wskaźników wielkości emisji, a także nie wzięcia pod uwagę istniejącej fermy w miejscowości Słupy, co w przypadku działalności ubojni może doprowadzić do kumulowania obu oddziaływań. Ponadto raport inwestora nie podaje, jak inwestor zamierza zapobiegać emisjom substancji odorowych. – Nie omówiono także zagadnień dotyczących transportu zwierząt do uboju i pominięto problemy, które może generować transport pracowników. Przewiduje się zatrudnienie 1250 pracowników, co stanowi większą liczbę niż łączna ilość mieszkańców obu wsi (1063 osoby) – podkreśliła biegła.
Powyższe wnioski to zaledwie ułamek tego, co w swojej opinii zawarła biegła Anicenta Bubak. Czytając cały dokument biegłej można odnieść wrażenie, że inwestor – Zakłady Mięsne Skiba – wykonał raport w sposób nienależyty. Czy tak jednak faktycznie było?
Opinia na niewiele się zdała?
Opinia Anicenty Bubak trafiła już do odpowiednich organów, tj.: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle, Wód Polskich i Starostwa Powiatowego w Nakle.
Wśród organów, które podtrzymały wcześniej wydane pozytywne opinie dla planowanej inwestycji, znalazły się już sanepid i RDOŚ, a także od niedawna – Starostwo Powiatowe w Nakle. – Burmistrz Szubina zwrócił się z wnioskiem o zapoznanie się z wykonaną przez panią Anicentę Bubak opinią i odniesienie się do niej, a także do odpowiedzi inwestora w kontekście dokonanego uzgodnienia. Po zapoznaniu z treścią opinii biegłego dotyczącą oceny wpływu na środowisko i ludzi oraz z odpowiedzią i wyjaśnieniami przedłożonymi przez Prezesa Zarządu Zakładów Mięsnych Skiba S.A. tutejszy organ ochrony środowiska podtrzymał stanowisko zawarte we wcześniej wydanej opinii – poinformowała nas 6 stycznia 2023 roku, Malwina Jamnik z Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle. Opinia Anicenty Bubak trafiła także do inwestora. Gmina Szubin czeka jeszcze na odpowiedź ze strony Wód Polskich.
Gdy wszystkie opinie wpłyną już do Urzędu Miejskiego w Szubinie, to w dalszej kolejności przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione i inwestor otrzyma wymagane zgody, to będzie mógł przystąpić do realizacji zaplanowanej inwestycji.
„Rozpoczniemy od budowy przetwórni”
Jakie plany co do inwestycji w Kowalewie ma aktualnie Andrzej Skiba – właściciel Zakładów Mięsnych Skiba? Właśnie z takim pytaniem zwróciliśmy się do inwestora. Odpowiedzi udzieliła nam Marzena Łaźna, samodzielny specjalista ds. marketingu w ZM Skiba. – Zgodnie ze strategią naszej firmy, nieustannie realizujemy inwestycje związane z rozwojem naszego przedsiębiorstwa. Obecnie rozpoczęliśmy projekt modernizacji przetwórni w Chojnicach, powiększając jej kubaturę oraz doposażając w nowoczesny park maszynowy. Zakładamy zakończenie wspomnianej inwestycji za około dwa lata. W tym czasie spodziewamy się uzyskania wszystkich, niezbędnych pozwoleń na budowę nowego zakładu. Realizację projektu w Kowalewie planujemy rozpocząć od budowy przetwórni, w której zatrudnienie znajdzie około 150 osób – poinformowała.
Jak już informowaliśmy wcześniej na łamach GR Powiat, sam Andrzej Skiba jest zainteresowany spotkaniem z mieszkańcami miejscowości, w której planuje zrealizować w pełni swoją inwestycję – zaczynając jednak od budowy zakładu przetwórczego, a nie ubojni.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad
Podatnik, w dniu 25-02-2023 13:50:10 napisał:
odpowiedz
aa, w dniu 25-02-2023 19:09:19 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 26-02-2023 10:00:56 napisał:
odpowiedz
Swinki , w dniu 26-02-2023 14:54:13 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 28-02-2023 09:14:07 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 28-02-2023 09:14:09 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 29-03-2023 10:52:55 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!