Ostatnie pożegnanie druhny "Doni". Odeszła na wieczną wartę

fot. KP
We wtorek 19 marca, na cmentarzu w Nakle pochowano #harcmistrzynię Aldonę Siudzińską, popularnie zwana „Donią”. Zmarła miała 100 lat.
Na pogrzeb oprócz rodziny przybyli harcerze z nakielskiego hufca oraz przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Nakle, w którym zmarła spędziła ostatnie lata. Poczty sztandarowe wystawili Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Nakle oraz I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Nakle. – Druhnę Donię harcmistrzynię Aldonę Siudzińską poznałem 20 lat temu, kiedy rozpoczynałem służbę w nakielskim hufcu. Druhna miała już wówczas 80 lat. Pomimo swego wieku, dopóki starczało jej sił, brała udział we wszystkich uroczystościach harcerskich, kościelnych i państwowych (...) – powiedział na pogrzebie, komendant nakielskiego hufca pwd. Adam Dziewałtowski-Gintoft. – Druhno Aldono, odchodzisz na wieczną wartę, ale twoi wychowankowie, następne pokolenie nakielskich harcerzy będą z duma kontynuować służbę Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, wierni harcerskim ideałom. Czuwaj! – zakończył komendant.
Harcmistrzyni Aldona Siudzińska jeszcze przed II wojną światową należała do Nakielskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej przy Gimnazjum w Nakle. Od 1980 roku była jednym z założycieli Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza, który działa przy hufcu w Nakle. Celem Kręgu było przekazanie młodszym pokoleniom tradycji harcerskich. Pełniła tam funkcję skarbnika. Podczas obozów harcerskich, działała jako instruktor, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. 11 listopada każdego roku w swoim domu organizowała spotkania patriotyczne.
Msze św. w intencji zmarłej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle:
20 marca (środa), godz. 18.00
21 marca (czwartek), godz. 18.00.
Galeria





































Czytaj również
- Pożegnanie druha Romana Kitkowskiego. Ostatnia strażacka warta
- Odszedł na wieczną służbę. Nie żyje Roman Kitkowski
- Zmarł śp. Zdzisław Napierała. Był wieloletnim dyrektorem szkoły
- Nie żyje śp. Eugeniusz Nowicki. Wychował wiele pokoleń młodzieży
- Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy. Śp. Edmund Bałka przeżył 104 lata
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
obserwator, w dniu 20-03-2024 22:37:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!