Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 marca 2024

Ostatnie pożegnanie druhny "Doni". Odeszła na wieczną wartę

fot. KP

fot. KP

We wtorek 19 marca, na cmentarzu w Nakle pochowano #harcmistrzynię Aldonę Siudzińską, popularnie zwana „Donią”. Zmarła miała 100 lat.

Na pogrzeb oprócz rodziny przybyli harcerze z nakielskiego hufca oraz przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Nakle, w którym zmarła spędziła ostatnie lata. Poczty sztandarowe wystawili Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Nakle oraz I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Nakle. – Druhnę Donię harcmistrzynię Aldonę Siudzińską poznałem 20 lat temu, kiedy rozpoczynałem służbę w nakielskim hufcu. Druhna miała już wówczas 80 lat. Pomimo swego wieku, dopóki starczało jej sił, brała udział we wszystkich uroczystościach harcerskich, kościelnych i państwowych (...) – powiedział na pogrzebie, komendant nakielskiego hufca pwd. Adam Dziewałtowski-Gintoft. – Druhno Aldono, odchodzisz na wieczną wartę, ale twoi wychowankowie, następne pokolenie nakielskich harcerzy będą z duma kontynuować służbę Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, wierni harcerskim ideałom. Czuwaj! – zakończył komendant.

Harcmistrzyni Aldona Siudzińska jeszcze przed II wojną światową należała do Nakielskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej przy Gimnazjum w Nakle. Od 1980 roku była jednym z założycieli Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza, który działa przy hufcu w Nakle. Celem Kręgu było przekazanie młodszym pokoleniom tradycji harcerskich. Pełniła tam funkcję skarbnika. Podczas obozów harcerskich, działała jako instruktor, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. 11 listopada każdego roku w swoim domu organizowała spotkania patriotyczne.

Msze św. w intencji zmarłej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle:

20 marca (środa), godz. 18.00

21 marca (czwartek), godz. 18.00.

Oceń artykuł: 29 26

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    obserwator, w dniu 20-03-2024 22:37:51 napisał:

    Cześ jej pamięci. Niech spoczywa w spokoju!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)