Nocne czuwanie dla młodzieży. Bal Wszystkich Świętych
fot. Sara Regent
„Zapalić pochodnię nadziei” – pod takim hasłem #z 26 na 27 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach odbyło się nocne czuwanie dla młodzieży.
Jego słowa zostały wzięte z orędzia papieża Franciszka na ubiegłoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Stąd czuwanie rozpoczęło się od konferencji na temat nadziei, którą poprowadziła s. M. Rozalia Kopka ISSM, pracująca na co dzień z dziewczętami w diecezji bydgoskiej.
W nawiązaniu do przesłania Ojca Świętego, młodzież mogła zastanowić się nad tym, w kim pokłada na co dzień nadzieję? Zostały podane propozycje tego, jak w codzienności nieść, a nade wszystko rozpalać nadzieję w innych.
W ramach czuwania był również czas na zawiązanie wspólnoty, poznanie się i rozmowy. W czasie warsztatów młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji – jak mówić, by nie „zgasić” drugiego człowieka.
Poruszony został temat języka serca (języka żyrafy) i języka walki (języka szakala) według Marshalla Rosenberga. Na przykładach indywidualnych oraz w grupach zebrane przy sanktuarium osoby mogły spróbować zmienić zdania: „Ty zawsze się spóźniasz”, „Nigdy nie masz porządku” na takie, którymi nie będzie się ranić drugiego człowieka.
Przed 22 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której oprawę muzyczną zapewnił zespół Laurentius z Nakła nad Notecią. Był to również czas skorzystania ze spowiedzi świętej. Czuwanie zwieńczyła Eucharystia, której przewodniczył ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie. W czasie wydarzenia był obecny ks. Grzegorz Białek z Łochowa.
Dzień później u Sióstr Szensztackich w auli odbył się dla bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Ritę, św. Jerzego, św. Jadwigę Królową, a także za anioły, miały okazję wraz z rodzicami spędzić kilka godzin przy Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Był to czas na zabawy z rozpoznawaniem świętych oraz quiz o ich życiu. Nie zabrakło także nauki piosenek, tańców, a także konkursów. Łączne w wydarzeniu wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)