Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Pierwszy kurs obserwatorów ognia. Międzynarodowa współpraca

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach od 11 do 22 września br. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej prowadziło kurs obserwatorów ognia dla żołnierzy krajów nadbałtyckich. W 11-dniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z Litwy, Łotwy i Estonii. Jest to pierwszy kurs realizowany przez instruktorów CSWOT dla żołnierzy krajów nadbałtyckich, który pozwoli na znaczące zwiększenie współpracy międzynarodowej.

„Współpraca międzynarodowa jest nieodłącznym elementem działalności naszego Centrum. To właśnie dzięki takim kursom mamy możliwość wzbogacić wiedzę naszych sojuszników jednocześnie podnosząc nasze bezpieczeństwo. Nie możemy zapominać o doświadczeniach i wiedzy, które w czasie takich szkoleń zdobywają także nasi żołnierze.” - powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej,

Kurs obserwatorów ognia przygotowany na potrzeby żołnierzy krajów nadbałtyckich jest kolejnym elementem współpracy międzynarodowej realizowanej przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kluczowym elementem dotychczasowego partnerstwa z wojskami sojuszniczymi była podpisana pod koniec lipca br. umowa o współpracy z 129 Regional Training Institute ze Springfield Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Zakłada ona dalszy rozwój dotychczas realizowanych szkoleń operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, a także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR oraz szkoleń z zakresu procesu dowodzenia.

„Jestem pod wrażeniem doświadczenia jakie mogę zdobyć podczas tego szkolenia. Mamy nie tylko możliwość nabrania nowych umiejętności, ale to także okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń. Szczególnie ciekawym elementem szkolenia był dla mnie dzień podczas którego sprawdzaliśmy nasze umiejętności w terenie. Po powrocie do mojej ojczyzny będą mógł nabytą tu wiedzę przekazywać następnym żołnierzom.” - podsumował uczestnik kursu z Litwy.

W czasie realizowanego kursu obserwatorów ognia, żołnierze krajów nadbałtyckich uczyli się prawidłowo realizować procedurę „Call For Fire”, (procedura wezwania ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki), a także przechodzili szkolenie z zakresu topografii,  nawiązywania łączności, obserwacji, rozpoznania wojsk armii obcych oraz posługiwania się systemami wspomagającymi zarządzanie polem walki. Kulminacyjnymi momentami szkolenia była możliwość praktycznego sprawdzenia zdobytych umiejętności przy współpracy z wojskami operacyjnymi (w tym z Taktycznym Zespołem Kontroli Obszaru Powietrznego z Inowrocławia) w zakresie naprowadzania lotnictwa jak i ognia moździerzy.

„Szkolenie przygotowane zostało wzorowo i profesjonalnie oraz dało mi możliwość zdobycia ogromnego doświadczenia. Instruktorzy prowadzący kurs posiadają olbrzymi zasób wiedzy, którą dzielą się w sposób przystępny, a grupa pomimo różnic językowych doskonale się zintegrowała. ” - podsumował uczestnik kursu z Estonii.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. Trzaska w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: ppor. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu

Oceń artykuł: 18 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)